Milyen EU-elnökök leszünk 2011-ben?

2009.03.18. 07:40 Módosítva: 2009.03.18. 11:13
Egyre többet beszélnek róla, hogy 2011-ben fél évig Magyarország adja majd az EU soros elnökségét. A dolog felhangja többnyire az, hogy 2011. régen várt és sokáig nem ismétlődő alkalom lesz arra, hogy Magyarország ismét pozitív szerepben hívja fel magára a figyelmet. Ritkán hangzik el, hogy a projekttel bukni is lehet, méghozzá évekre szólóan. Sok csapda fenyegeti az elnökségi munkát. Ezekből tekintünk át néhányat.

Brüsszelben általános a vélemény, hogy minden EU-ország akkor válik ténylegesen is taggá, amikor átesett első elnökségi félévén. Pedig az elnökséggel nem jár kötetlen döntéshozási jogkör. Saját szakállára például egyetlen elnökségi kormány sem határozhat uniós ügyekben a többi tag feje felett, nem diktálhat nekik.

De azzal már hatással lehet a végeredményre, hogy az egyes ügyeket milyen sorrendben tűzi napirendre, hogyan tálalja őket. Az üléseken való elnöklés pedig nemcsak hatalmas teher, de óriási lehetőség is.

Fél év, 3200 esemény

Az EU-ügyekben kevéssé járatos közvélemény többnyire csak az EU-csúcsokat, meg néhány reflektorfénybe került miniszteri ülést lát. Bennfentesek azonban jól tudják, hogy a munka zömét a tagországok nagyköveteinek heti – sokszor heti többszöri – tanácskozása, valamint az ezeket előkészítő több mint kétszáz munkacsoport ülései adják.

Az utóbbiakban dolgozzák ki az egyes ügyek dossziéit, fontosabb kérdéseknél akár a hét minden napján ülésezve. Minden esetben a soros elnökség diplomatájának vezetésével, általa beterjesztett munkaanyagok alapján.

A munkaórák – és a dokumentumoldalak – számát tekintve messze itt zajlik egy-egy elnökségi félév munkájának az oroszlánrésze. A 2008. első félévi szlovén EU-elnökségnek például 3200 eseményt kellett hat hónap alatt levezényelnie, ebből 2100 munkacsoportülés volt.

Ha hat hónapon át az elnökségi ország vezet minden ülést, ha ő szerkeszt (küld szét) félévig minden dokumentumot, ő közvetít a vitákban, akkor ez egyúttal egyedülálló alkalom arra, hogy észrevegyék. „Rákerültünk a térképre!” – jegyezte meg tagságuk első elnökségi tanulságairól egy szlovén diplomata. De ez az elnökség legsúlyosabb felelőssége is. Igen, észreveszik, de úgy, ahogy az elnökségi félévet levezényelték.

Kész helyzet

Minek alapján emlékeznek egy elnökségre? A legmaradandóbb értelemszerűen, hogy milyen eredményeket hagyott maga mögött. (A lezárt jogszabályoktól a fontos EU-projektek megnyitásáig.)

De szorosan mögötte van a következő értékmérő: milyenek voltak a munkamódszerei.

Az EU reformszerződés aláírásán részt vett kormányfők és külügyminiszterek közös fotója a lisszaboni Jeromos-kolostor előtt
Az EU reformszerződés aláírásán részt vett kormányfők és külügyminiszterek közös fotója a lisszaboni Jeromos-kolostor előtt

Senki sem vitatja a portugál diplomácia lelkesedését, amivel tényleg mindent megtettek, hogy tető alá hozzák 2007 októberében a Lisszaboni Szerződést. Sikerült is nekik! Ennek ellenére brüsszeli diplomaták ma is felemlegetik, hogy a munkacsoportülések sokszor tetemes késéssel kezdődtek.

Miként sokáig emlékezetes marad, hogy az amúgy vitathatatlanul sikeres francia elnökség sok esetben a tárgyalási papírokat az utolsó percben kiosztva, a tagországokat kész helyzet elé állítva hajtotta ki az eredményeket.

Az igazi fokmérő

Többnyire az az elnökség válik (pozitív értelemben) emlékezetessé, amelyiknél az adott ország politikusi-tisztivelői kara képes volt bonyolult dossziékat úgy átlátni, hogy a sokféle érdek között lavírozva működőképes kompromisszumokat tudtak összehozni.

Amelyik a munkát a munkacsoporttól a miniszteri szintekig jól megszervezte. Tudtak a témák között szelektálni (nem akart az elnökség túl sok dossziét végigvinni). És a legfontosabb: képesek voltak kellően rugalmasan reagálni a váratlan fejleményekre.

A tapasztalat arra int, hogy az elnökségek elsöprő többségénél az igazi fokmérő nem az elnökségi prioritások mibenléte, még csak nem is ezek megvalósítását célzó elnökségi ügybuzgalom volt, hanem az élet által produkált váratlan (súlyos) események elnökségi kezelése.

Közbeszólt a válság

Ki emlékszik a tavalyi francia elnökség – pedig negyedéve sincs még – eredeti prioritásaira? Arra például, hogy Párizs a félév zászlóshajójának a bevándorolási politikát – egy ezt kezelni hivatott paktum meghirdetését – szánta. Az októberi csúcson Nicolas Sarkozy elnök emellett az olajárak letörését akarta mindenekelőtt megvitatni, a félévzáró decemberi EU-csúcs legfőbb tiszte pedig a lisszaboni szerződés januári hatályba helyezését megelőző személyi döntések kihordása lett volna.

Nicolas Sarkozy az Európai Parlament plenáris ülésén
Nicolas Sarkozy az Európai Parlament plenáris ülésén

Ehhez képest mire az elnökség elkezdődött, jogilag már nem volt lisszaboni szerződés, mert az írek leszavazták, és Sarkozy egyik fő erőfeszítése a szerződés megmentésére kellett, hogy irányuljon. És persze semmilyen személyi döntés nem született. Az októberi olajárvita is okafogyottá vált, hiszen addigra felére-harmadára zuhantak maguktól a rotterdami árak. Cserébe alig kezdődött meg a francia elnökség, lehetett tüzet oltani az orosz–grúz háborúban, és őszre már Európában is teljes erővel tombolt a pénzügyi válság. Értelemszerűen a féléves prioritásokban mindezekről még szó sem volt (vagy az utóbbiról még egészen más hangsúlyokkal).

Hasonlóképpen magáért beszél a cseh EU-elnökség 2009. januári indulása. Amely bármit is tervezett a félévre, az első napok orosz–ukrán gázvita nyomán előállt gázellátási válság megoldásának jegyében, miközben a Közel-Keleten meg tombolt a gázai válság.

Gyors alkalmazkodás

A tanulság, hogy egy soros EU elnökségre az esetek nagy többségében nem az évekkel korábban gondosan megtervezett, tetszetős féléves prioritások, hanem az adott pillanatban kipattant problémák, válságok kezelése, az alkalmazkodóképesség, a diplomáciai, ügyintézési rugalmasság nyomja rá a végső bélyegét.

Nincs arról szó, hogy nem is kellenek prioritások. Minden elnökség a hozzá eljutó témák nagy részét elődeitől örökli. Van létjogosultsága, ha már előre készül rájuk, súlyoz közöttük. Ez főleg – a már említett módon – abból a szempontból lényeges, hogy időben felmérje, mit tud a várható legfontosabb ügyek közül hat hónap alatt eredményesen kezelni.

Gond abból van, ha felkészülés közben elsikkad a gyors alkalmazkodást lehetővé tevő képességek – például személyi feltételek – időben történő megteremtése. És végkép nem működik az, amikor valamely tagállam az aktualitásoktól – valamint a többi tagország hajlandóságaitól – elszakadva akar nemzeti témákat (EU-elnökségi prioritás címén) ráerőltetni a többiekre.

Közismert, hogy elnökségi szerepkört nem illik nemzeti törekvések érvényesítésére használni. Valójában a politika nem szemérmes, és az olyan kategóriákon, mint hogy mit „illik”, könnyen kész átlépni. Kézzel foghatóbb szempont már annak mérlegelése, hogy mi szolgálja jobban egy ország hosszabb távú érdekeit. Az, ha eredményes, a többieknek is hasznos EU-elnökségi országként emlékeznek rá, vagy ha úgy, hogy elnöksége alatt nem sok minden ment előre, cserébe minden attól volt hangos, hogy ez az ország mit akar saját megfontolásai alapján elérni? Sokat megért tagországok már régen tudják: hosszabb távon az előbbi az értelmes befektetés.

Félévcsere

Gerhard Schröder német kancellár és Joschka Fischer
Gerhard Schröder német kancellár és Joschka Fischer

Emlékezetes példa a 2007-ben kezdődött hétéves közös költségvetés vitájának története. Aminél egy pillanatra célszerű 1999-ig visszalépni. Ekkor tapasztalhatta Gerhard Schröder, mit is jelent egyszerre EU-elnökséget is vezetni, meg német kancellárként nemzeti érdekekkel is törődni. 1999 márciusában ugyanis az akkori hétéves uniós pénzügyi keretről kellett Berlinben megállapodni. Az ülést a soros elnök, Schröder vezette. Németország (nettó befizető lévén) már akkor is csökkentéspárti volt. De mint elnökség mégis beadta derekát egy szándékánál nagyobb büdzsé elfogadásához, mert ettől (is) függött a leendő bővítés sorsa.

Cserébe Schröder jól megtanulta a leckét, és amikor a 2007-ben kezdődő újabb hétéves büdzsé előzetes vitáiban úgy tűnt, alakulhat úgy, hogy a végjáték esetleg megint (az akkor még 2006-ban esedékes) német elnökségre marad, Berlin inkább jó előre elnökségi félévet cserélt az eredetileg 2007-ben sorra kerülő finnekkel. Hogy semmi se zavarja a német pozíció érvényesítését a következő közös alkukban.

Amiből jól látszik, hogy az elnökségi szerepkör nemhogy a nemzeti napirendet szolgálná, hanem éppen útjában van. Általában is elmondható: az elnökség sohasem az elnökségi országról szó. Hanem mindig az adott félévben gondjaira bízott Európai Unióról. És a tapasztalatok azt mutatják, hogy minden ország akkor sáfárkodik jól a félévével, hogy ez alatt at idő alatt mindenkinek hasznos módon, jól kezeli a rábízott EU-ügyeket.

Ekkor fognak úgy emlékezni rá, mint konstruktív, hasznos tagjára a közösségnek. Ami utóbb jelenthet akkora erkölcsi, politikai tőkét, hogy az elnökségi félév lejárta után – újból nemzeti köntösben – a korábbiaknál nagyobb eséllyel, több szövetségest mozgósítva, eredményesebben léphet fel saját közvetlen nemzeti érdekeiért is.

A magyar EU-elnökség egyik legfontosabb tétje abban rejlik, amiben a veszélye is: fél év reflektorfényében teljes körűen észreveszik majd. Pozitív és negatív értelemben egyaránt. Tény, hogy az elmúlt évek gazdasági nehézségei, politikai feszültségei mára sokat erodáltak Magyarország hajdani reputációjából. Az elnökségi félév, ha jól sikerül, tizenhárom évig vissza nem térő alkalmat kínálhat, hogy az esetleges negatív vélekedéseket feledtesse. De ebben áll felelőssége is: amilyen elnökségi nyomot hagy az ország, úgy fognak rá utána évekig emlékezni. Annak minden – például jövőbeli érdekérvényesítő képességet meghatározó – hozadékával vagy következményével.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Másfél nap alatt összegyűlt Hadházy Ákos 12 milliós büntetése

Másfél nap alatt összegyűlt Hadházy Ákos 12 milliós büntetése

A politikus megindokolta az akciót, és azt is elmondta, miért nem fog több hasonlót tenni.

március 23., 18:05

  • Belföld
Meglátogatta a kórházban az újdörögdi baleset sérültjeit a honvédelmi miniszter

Meglátogatta a kórházban az újdörögdi baleset sérültjeit a honvédelmi miniszter

Szalay-Bobrovniczky Kristóf a sérültek állapotáról is beszámolt.

március 23., 17:24

  • Belföld
Körbeölelte a Fővárosi Törvényszék épületét a tömeg, testükkel védték a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét

Körbeölelte a Fővárosi Törvényszék épületét a tömeg, testükkel védték a magyar igazságszolgáltatás függetlenségét

Orbán Viktor poloskázása ismét utcára hívta az igazságügyet.

március 23., 18:05

  • Címlapon
Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?

Az EU vészhelyzetre készítené fel a lakosságot, de mit mondanak a magyar prepperek?

Megnéztük, hogyan éljük túl a 73. órát.

3 órája

  • Belföld
A Momentum frakcióvezetője Párizsban mutatja be, hogy „mivel jár, ha hagyjuk a szélsőjobb előretörését”

A Momentum frakcióvezetője Párizsban mutatja be, hogy „mivel jár, ha hagyjuk a szélsőjobb előretörését”

A politikus a Democracy and Liberty Summit eseményre kapott meghívást.

március 23., 18:08

  • Belföld
A tavaszi meleg ellenére nem ússzuk meg eső nélkül a jövő hetet sem

A tavaszi meleg ellenére nem ússzuk meg eső nélkül a jövő hetet sem

Hétfőn és kedden akár 20 fok is lehet, majd a hét további részében 14-15 fokra lehet számítani.

március 23., 19:41

  • Belföld
Megint kigyulladt egy mozdony, ezúttal Celldömölknél

Megint kigyulladt egy mozdony, ezúttal Celldömölknél

Két napon belül ez a második mozdonytűz.

március 23., 18:35

  • Belföld
Ruszin-Szendi Romulusz tiszta vizet öntött a pohárba, tagadta az ellene felhozott vádakat

Ruszin-Szendi Romulusz tiszta vizet öntött a pohárba, tagadta az ellene felhozott vádakat

A volt vezérkari főnök egy videót is közzétett arról, hogy „küzd a zsír és a toka ellen”.

március 23., 20:46

  • Belföld
Orbán Viktor az angolokat kifütyülő gyerekekről: Akkor láttam, hogy itt még lesznek nagy dolgok

Orbán Viktor az angolokat kifütyülő gyerekekről: Akkor láttam, hogy itt még lesznek nagy dolgok

A miniszterelnök nemcsak a politikában, hanem a futballban is áttöréseket vár.

március 23., 21:47

  • Belföld
Tűz pusztított a szegedi Dóm téren egykor, most értékes leletek kerültek elő

Tűz pusztított a szegedi Dóm téren egykor, most értékes leletek kerültek elő

Az 1879-es nagy árvíz után Szeged nagy részét feltöltötték, most a régészeké a terep.

március 23., 16:57

  • Belföld
Megszólalt a fonói gyillkossággal vádolt férfi barátja: mindenki tudta, hogy „fóliázik”

Megszólalt a fonói gyillkossággal vádolt férfi barátja: mindenki tudta, hogy „fóliázik”

Egy bolti eladót és két idős embert bántalmazott a nyílt utcán mindenféle előzmény nélkül.

március 24., 05:51

  • Belföld
Orbán Viktor egy füzetbe írta fel a 2030-ban világbajnoki döntőt játszó csapat összeállítását

Orbán Viktor egy füzetbe írta fel a 2030-ban világbajnoki döntőt játszó csapat összeállítását

Egy régi történetet is elmesélt a kormányfő.

március 23., 09:42

  • Belföld
Mentőtiszthallgató láthatott el betegeket a szekszárdi kórházban

Mentőtiszthallgató láthatott el betegeket a szekszárdi kórházban

Az esetet Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő lebegtette meg.

március 23., 06:20

  • Belföld
Babakocsira csukta rá az ajtót egy buszsofőr Debrecenben

Babakocsira csukta rá az ajtót egy buszsofőr Debrecenben

Az ügyben vizsgálat indult.

március 23., 06:49

  • Belföld
Lázár János: A Pride olyan, mint a dohányzás, mindkettőtől meg kell védeni a gyerekeket

Lázár János: A Pride olyan, mint a dohányzás, mindkettőtől meg kell védeni a gyerekeket

Az építési és közlekedési miniszter a Bayer Show vendége volt.

március 23., 21:44

  • Belföld
Barna medve kóborol Mátrakeresztes környékén

Barna medve kóborol Mátrakeresztes környékén

Hatalmas medvemancsnyomot fotózott egy túrázó.

március 23., 16:41

  • Belföld
Földrengés volt Salgótarján közelében

Földrengés volt Salgótarján közelében

A 2,1-es magnitúdójú rengést több helyen érezhették.

március 23., 21:23

  • Belföld
Taxi gázolt sötét ruhás, szabálytalan rollerest a Lehel téren

Taxi gázolt sötét ruhás, szabálytalan rollerest a Lehel téren

Csoda, hogy túlélte.

március 23., 12:51

  • Belföld
Magyar Péter bakot lőtt, amikor a balatonhenyei birtokról kérdezte Orbán Viktort, amit már egy 2021-es cikk megválaszolt

Magyar Péter bakot lőtt, amikor a balatonhenyei birtokról kérdezte Orbán Viktort, amit már egy 2021-es cikk megválaszolt

A Tisza Párt elnöke kérdésében a miniszterelnök lányának szerepét firtatta.

március 23., 11:36

  • Címlapon
Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Robbanás Moszkvában: lángokban Vlagyimir Putyin limuzinja

Az orosz titkosszolgálat főhadiszállásánál történt az incidens.

tegnap, 17:11

  • Belföld
Új szabályt vezetne be a parlamenti belépésnél a Fidesz frakciószóvivője

Új szabályt vezetne be a parlamenti belépésnél a Fidesz frakciószóvivője

Németh Balázs hiányolja a csomagok átvizsgálását.

március 23., 15:00

  • Belföld
Párjával kapták lencsevégre a börzsönyi vadmacskát

Párjával kapták lencsevégre a börzsönyi vadmacskát

A felvételt a Duna-Ipoly Nemzeti Park tette közé a közösségi oldalán.

március 23., 10:20

  • Címlapon
Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése

Százmilliós luxusautótól búcsúzhat Putyin flottája, mutatjuk, mit veszíthetett Oroszország vezetése

Rolls-Royce-külső, hibrid hajtás, éjjellátó rendszer – ilyen az orosz csúcslimuzin.

tegnap, 19:58

  • Címlapon
Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában

Tucatjával gyújtják fel a Teslákat Amerikában

Nagyon rájár a rúd Elon Muskra, még kanadai állampolgárságát is elveszítheti.

tegnap, 18:32

  • Belföld
A magyarok főként egy dolog miatt stresszelnek, ami súlyos következményekkel is járhat

A magyarok főként egy dolog miatt stresszelnek, ami súlyos következményekkel is járhat

Akár szívinfarktushoz, sztrókhoz, depresszióhoz is vezethet, ha nem tudjuk enyhíteni a szorongást.

március 23., 14:56

  • Belföld
Karddal támadt élettársára egy férfi Nyíregyházán

Karddal támadt élettársára egy férfi Nyíregyházán

Vádat emeltek ellene.

40 perce

  • Belföld
Nem pénzben fizették ki, és még többmilliós bírság is vár a „fémbizniszelő” férfira

Nem pénzben fizették ki, és még többmilliós bírság is vár a „fémbizniszelő” férfira

Két év alatt 13 tonna fémhulladékot és akkumulátort adott le a kereskedésbe.

március 23., 17:09

  • Belföld
Kutyaürüléket öntöttek a Mi Hazánk képviselőjének autójába Gyömrőn

Kutyaürüléket öntöttek a Mi Hazánk képviselőjének autójába Gyömrőn

Kisberk Szabolcs szerint állatkínzók állhatnak az eset mögött.

március 23., 14:33