Besokalltak a pécsiek
További Belföld cikkek
- Több autó karambolozott, teljes szélességben lezárták az M6-os autpályát
- Megvan, meddig lesznek nyitva a nagy élelmiszerláncok december 24-én
- Havazás zárhatja a hetet, csúszós utak veszélyeztetik a közlekedőket
- Dulakodás történt a Wizz Air utasai és a földi kiszolgáló cég dolgozói között a budapesti reptéren
- Schmidt Mária Magyar Péterről: Mióta megjelent Vargáné, még csak ordítani hallottam
Érvénytelen lett a pécsi időközi országgyűlési választás második fordulója, mivel az adatok 98,39 százalékos feldolgozottsága alapján csak a választásra jogosultak 17,6 százaléka, 8798 választópolgár ment el szavazni.
Az érvényességhez a második fordulóban huszonöt százalékos részvétel (közel 12 és félezer választópolgár) kell. Így viszont új választást kell kiírni, ahol az első fordulóban ötven, a másodikban huszonöt százalékos részvétel kell az érvényességhez.
Az új választást négy hónapon belülre kell kiírni, és a két választás között legalább hetvenkét napnak kell eltelnie. Az új választást legkorábban szeptember elején tarthatják meg. Várhatóan akkor választanak Csornán is, ahol az EP-képviselővé választott Áder János helyét kell betölteni.
Legutóbb 2004 őszén nem volt érvényes a második forduló sem: akkor az európai parlamenti választás után a Brüsszelbe távozó Szájer József megüresedett helyére kellett időközi választást kiírni. A második forduló előtt azonban visszalépett a jelöltségtől a szocialista Kránitz László, mivel kiderült: 500 forintos utalványokat osztogatott nyugdíjasoknak. Akkor a szocialista szavazók távolmaradása miatt nem lett meg a huszonöt százalék.
Előzetes eredmény
1. Kővári János (Fidesz) 6784 szavazat, 77,4 százalék
2. Tóth Bertalan (MSZP) 1478 szavazat, 16,8 százalék
3. Palancsa Gábor (Jobbik) 502 szavazat, 5,7 százalék
Most viszont a 31,37 százalékos részvételt hozó első fordulóban 63,1 százalékkal győztes Kővári János fideszes jelölt mellett a szocialista Tóth Bertalanra (első forduló: 25,03 százalék) és a jobbikos Palancsa Gáborra (első forduló: 7,9 százalék) is lehetett szavazni. Az MDF-es Szigethy Béla, aki az első fordulóban 3,36 százalékos eredményt ért el, visszalépett.
A második forduló eredményeiből kitűnik, hogy az első fordulóhoz képest a Fidesz a szavazói 32 százalékát vesztette el, a Jobbik az 59 százalékát, az MSZP pedig a 63 százalékát.
Másfél hónapon belül harmadszor a negyedik választáson kellett szavazniuk a baranyai megyeszékhely polgárainak. Májusban a fideszes Páva Zsoltot választották polgármesternek, június 7-én az európai parlamenti választáson, valamint a Toller László csaelekvőképtelensége (a 2006-os választás után szenvedett súlyos autóbalesetet) miatt kiírt időközi országgyűlési választás első fordulójában szavaztak.
Az érvénytelen választás miatt így még mindig nincs jobboldali győztes a pécsi 3-as választókörzetben, ahol 1990-ben a szabad demokrata Brettner Zoltán, 1994 és 2006 között pedig a szocialista Toller László volt a győztes.
Az MSZP utoljára 2000-ben nyert időközi választást, azóta a fideszes jelölt mind az öt esetben győzött. Országos országgyűlési választást viszont csak az MSZP nyert az utóbbi nyolc évben, kétszer is.