Bemószerolták a lombikbébis magánklinikát?
További Belföld cikkek
- Itt a minisztérium bejelentése, gyökeres változás jön az egészségügyben
- Reagált a kormány a legújabb Magyar Péter-féle hangfelvételre
- Átkot és rontást is levesznek, de füvesasszony is lesz a Miniszterelnökség által támogatott sámánfesztiválon
- A Hős utcai gettónak már a megépítése sem volt jó ötlet, most felszámolják
- „Ennek k..va nagy következményei lesznek, ebből elég volt” – újabb hangfelvétel került ki Magyar Péterről
Augusztus elején rendőrök rohanták le a Róbert Károly Magánklinikát, a nyomozók akkor illegális őssejtkezelés nyomai után kutatva tartoztattak le alkalmazottakat. A klinika a Nyírő Gyula Kórház területén működik, a kórház szülészetét veszi bérbe.
A Magyar In Vitro Fertilizációs Társaság szerint a klinika ügyei nemcsak az őssejterápia körül zavarosak, baj van a vállalkozás másik profiljával, a meddőségi kezeléssel is. A szülés-nőgyógyász szakorvosok egyesülete egy Székely Tamás egészségügyi miniszternek elküldött levélben azt állítja, hogy a magánklinika tudomásuk szerint „asszisztált reprodukciós tevékenység végzéséhez szükséges engedéllyel nem rendelkezik, ehhez előzetes szakmai véleményt az Egészségügyi Tudományos tanácstól nem kért és nem kapott."
A levél hivatkozik arra, hogy az augusztusi rendőrségi rajtaütés után a Nyírő Gyula Kórház, és a magánklinika képviselője is azt nyilatkozta, hogy a két intézmény között viszony kizárólag a szülészeti osztály és a mesterséges megtermékenyítő centrum bérbeadására illetve bérbevételére szorítkozik. Az In Vitro Társaság szerint ez az albérleti viszony a működési engedélyezési eljárás előírásainak betartása alól nem ad felmentést, ezért kérik a minisztert, hogy a lombikbébi program jogszerűségét vizsgálja ki.
Az Index érdeklődésére a magánklinika mesterséges megtermékenyítési központját vezető Fülöp István azt mondta, nem tud a „feljelentésről”. A főorvos kijelentette, a magánklinika működésének kezdete óta van engedélyük. Szerinte csak konkurenciaharc áldozatává akarják tenni a RKM-et, mert kiemelkedően jó eredményeket értek el.
A „feljelentő” levél egyébként azt is kifogásolja, hogy az RKM honlapján a klinika saját számokkal egészítette ki a hivatalos minisztériumi eredménytáblázatot, ami elvileg a beavatkozás sikerességéről lenne hivatott tájékoztatni a pácienseket.
„A Magánklinika által önkényesen a statisztikába beépített „Sikerességi mutató: klinikai terhességek aránya” szerint az ő eredményességi mutatójuk a legjobb, átlagon felüli, 52%-os, s ezt a honlapjukon több helyen hangsúlyozzák.. A honlap nem tájékoztatja a betegeket arról, hogy az adatok nem egy évre, hanem mindössze 5 hónapra vonatkoznak, az adatok nem verifikáltak, és az esetszámuk annyira alacsony, hogy abból hiteles eredményességi mutatók nem számíthatóak!” – írja a társaság levele.
Fülöp István szerint természetes, hogy a minisztérium által közzétett néhány adat mellé odateszik sajátjukat is. Szerinte az 52 százalékos siker magért beszél.
Az ügyben kerestük az Egészségügyi Tudományos Tanácsot, ahol azt javasolták érdeklődjünk az Egészségügyi Minisztériumnál. A minisztérium az ügyről csak annyit közölt, megkapták a levelet és vizsgálják az ügyet.