Állat ne, etnikum ne, külföldi ne!

2009.10.21. 15:25 Módosítva: 2009.10.21. 15:34
Egy budapesti ingatlanközvetítő iroda törvénysértő albérlethirdetéseket tett közzé egy internetes hirdetési oldalon: az iroda hirdetéseiben kizárja többek közt az „etnikum”, a külföldiek és családok jelentkezését a lakásokra. Az ingatlanközvetítő a megbízókra mutogat, és azzal érvel, hogy „ugrik” a megbízás, ha nem jelzik a kitételeket a hirdetésekben, közölte a Roma Sajtóközpont.

"Kiadó egy magasföldszinti üres lakás a Róna utca közelében"( ...) "A kikötés a következő: állat ne, etnikum ne, külföldi ne" - jelent meg hétfőn egy internetes albérlethirdetésben az expressz.hu oldalon. Egy másik hirdetésben pedig olyan kikötést szabott ugyanezen az oldalon egy XIII. kerületi Nővér utcai kétszobás lakás hirdetője: "család ne, etnikum ne, kisállat jöhet."

A hirdetéseket egy budapesti ingatlanközvetítő iroda megbízásából tették fel az express.hu-ra. A Kódex Ingatlanirodánál csak annyit mondtak a Roma Sajtóközpontnak: a lakástulajdonosok kérésére tették közre az albérlethirdetéseket a honlapon, melyből ha kiveszik a törvénysértő kikötéseket, akkor nem kapnak tőlük megbízást.

Kovács Borbála, az expressz.hu online asszisztense az esetről azt mondta: a jelzés után azonnal levették a kifogásolt hirdetéseket az oldalról, és megkérték az érintett ingatlanirodát, hogy törölje hirdetéseiből a törvénysértő szövegrészeket.

Az online asszisztens hozzátette: az expressz.hu-n rendszeresen ellenőrzik a hirdetések tartalmát is, azt vizsgálva, hogy sértenek-e valamilyen jogszabályt: rákeresnek például többek közt „a cigány” vagy „zsidó” szavakra, hogy kiszűrjék a sértő vagy jogszabályokba ütköző tartalmakat. Kovács szerint az ügy tanulsága: ezentúl „a roma”, illetve „az etnikum” kifejezéseket is nézniük kell.

Setét Jenő, a Roma Polgárjogi Alapítvány (RPA) igazgatója arról számolt be: tapasztalatuk szerint azok a romák, akik lakást akarnak venni vagy bérelni, sokszor esélytelenek, mert az esetek túlnyomó részében nem fogadják el őket ügyfélként.

Setét beszámolója szerint a telefonos egyeztetések során még minden rendben megy, ám a személyes találkozón már elzárkóznak a főbérlők, eladók. A roma szakember úgy vélte: a civil szervezeteknek és a jogvédő irodáknak szisztematikusan kell dolgozni azon, hogy az anti-diszkriminációs törvény a mindennapokban is működjön.

Ahogy arról az RSK korábban már beszámolt: 2004-ben a Csehországi Ostravai Kerületi Bíróság 50 ezer korona kártérítésre kötelezte azt az ingatlanközvetítő céget, amely egy roma asszonynak származása miatt nem adott ki lakást.