A szenvedélybetegek zavarják leginkább a magyarokat
Ezerötszáz embert kérdeztek meg arról, hogy bizonyos társadalmi csoportok jelenléte milyen mértékben zavarja őket, ezt egy ötfokú skálán kellett megjelölniük. A vizsgálatban szereplő csoportok a következők voltak: alkoholisták, rendszeres és alkalmi kábítószer-használók, hajléktalanok, munkanélküliek, dohányosok, cigányok, valamint bevándorlók.
A társadalom részéről a legkisebb tolerancia a rendszeres kábítószer-fogyasztók iránt mutatkozott: a 18 éven felüli lakosság kétharmada szerint jelentősebb problémát okoz a jelenlétük, a lakosság majdnem fele pedig a legszigorúbb értékelést választotta.
A rendszeres kábítószer-használók után az alkoholisták elutasítása volt a legnagyobb, utána következett a hajléktalanoké, majd az alkalmi droghasználóké.
Valamivel elfogadóbbak a romákkal, munkanélküliekkel, a bevándorlókkal és a dohányosokkal, de a velük kapcsolatos értékítéletek a közepesnél még mindig kedvezőtlenebbek.
Az életkori eltéréseket tekintve azt tapasztalhatjuk, hogy a legfiatalabb korcsoportba tartozók (18-29 évesek) minden a vizsgálatba bevont csoporttal szemben toleránsabbak, elfogadóbbak a többi korosztályhoz képest és a hatvan év felettiek a leginkább intoleránsak.
Ha a nemek szerinti különbségeket tekintjük, akkor azt láthatjuk, hogy a nők, ugyan kis mértékben, de kevésbé elfogadóak a férfiakhoz képest, mivel minden vizsgált csoport jelenlétét zavaróbbnak észlelték. Iskolai végzettség alapján vegyes képet kapunk a hazai lakosságról: nincsen egyértelmű trend, az iskolázottsági szint "két szélén" tapasztalható a nagyobb fokú intolerancia, derül ki az Ipsos felméréséből.