Nyolcszázszor riasztották a tűzoltókat

2010.06.01. 19:28
Több mint ötszáz településen van szükség védekezési munkákra a rendkívüli időjárás miatt Magyarországon. Van, ahol csak egy-két házat, van ahol utcákat vagy egész településrészeket veszélyeztet a víz. A védekezést a helyi önkormányzatok irányítják a katasztrófavédelem és a tűzoltóságok támogatásával. Kedden reggel 5 órától este 18 óráig több mint nyolcszáz bejelentést kaptak a tűzoltók.

Legintenzívebben a Győr-Moson-Sopron megyei Bőnyben és a Fejér megyei Gánton folyik a védekezés, közölte Szentes György, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Bőnybe megyén belüli átszervezéssel hatvan tűzoltót irányítottak át, a Cuhai Bakony-ér veszélyesen növekvő vízszintje miatt. Már több mint ötvenezer homokzsákot építettek be itt, mégis veszélyes maradt a helyzet.

A Fejér megyei Gánt főutcáján több helyen 20-40 centiméteres vízátfolyások alakultak ki. Több százan, köztük önkéntes és hivatásos tűzoltók, helybeliek és más településekről érkezett civilek és rendőrök dolgoznak azon, hogy a záportározók, illetve a mező felől beömlő vizet homokzsákokból épített gátakkal másfelé tereljék, úgy tűnik, egyelőre eredményesen.

A rendőrség közben arról tájékoztatott, hogy kora délután lezárták a települést, az átmenő forgalmat nem engedélyezik, egyébként is csak Csákvár felől lehet megközelíteni Gántot. A rendőrök homokzsákokat is töltenek.

A Baranya megyei Sásdon is folyik a védekezés, a Baranya csatorna gátját megelőzésképpen megemelik, erről döntöttek a település vezetői.

Komárom-Esztergom Megyében Vértesszőlős és Tatabánya között az M1-es mellett hat embert kell kitelepíteni, a tűzoltók járművei az M1-es autópálya egy részét elfoglalják. A Győrből Budapest felé vezető oldalon egy sávon lehet haladni, rendőrök irányítják a forgalmat. Szentes György elmondta: a lakók nem akarják elhagyni a területet. Megpróbálják meggyőzni őket, hogy a saját érdekükben kellene elhagyniuk házaikat.

Kedden a legtöbb riasztást a korábbiakhoz hasonlóan a víz miatt kapták a tűzoltók, a több mint nyolcszáz eset legtöbbjénél elöntött területek mentesítése volt a feladat.