Gyógyszerészeknek kell eladni a patikák többségi tulajdonát
További Belföld cikkek
- New Yorkba utazott Szijjártó Péter
- Ferenc pápa bejelentést tett, Márton Áron lehet a következő magyar szent
- Folytatódik a tavaszias idő, estére azonban már esernyőre is szükség lesz
- Borbély Zoltán szerint nem a járművet, hanem a gyorshajtót kell megbüntetni
- Szökni próbált Vizoviczki László korábbi belső embere, de nem jutott messzire
A gyógyellátás színvonalának romlása, zsebszerződések újraéledése és magyar családi vállalkozások bedőlése lehet a következménye annak a törvénymódosításnak, ami újra szabályozná a hazai gyógyszertárak működtetési szabályait – állítja a Hálózati Gyógyszertárak Szövetsége. A szervezet szerint egy kisebb csoport félretéve minden gazdasági számítást és hatástanulmányt, egyetlen célt tűzött ki magának, hogy „magyar gyógyszerészek kezébe adja” a patikákat.
A fideszes berkekben támogatott új törvényjavaslat 16 milliárdos hiányra tenne rá további 30-40 milliárd forintos finanszírozási kényszert – állítják a 2006 óta alapított hazai patikaláncokat képviselő szervezet tagjai. A HGYSZ vezetői a szerdai sajtótájékoztatón elmondták, hogy a készülő törvénymódosítás - amely arra kényszeríti majd a szakmai befektetők kezében lévő patikákat, hogy gyógyszerészeknek adják át vállalkozásuk többségi tulajdonát - több kárral jár majd, mint amennyi hasznot hozhat.
Etikus
A HGYSZ vezetése szerint ugyanis a törvénymódosításért lobbizó „etikus gyógyszerészek” az előkészítések során lesöpörtek az asztalról minden gazdasági számítást és hatástanulmányt. A szervezet szerint a felmérések a törvényelőkészítők állításaival szemben pont azt bizonyítják, hogy a most felülbírálni készült 2006-os törvénymódosítások óta kifejezetten pozitív változások zajlottak le a hazai patikapiacon. Az ország nagy részében javult a betegek ellátása, jóval több patika jött létre, mint amennyi megszűnt, és mintegy 3000 új munkahelyet teremtettek gyógyszertári cégek.
A HGYSZ ezért érthetetlennek, sértőnek és gazdaság ellenesnek tartja az új, többek között Mikola Bálint, a Magyar Gyógyszerész Kamara volt alelnöke nevével fémjelzett javaslatot, ami újra osztaná a magyar patikapiacot, és előírná a milliókat-százmilliókat befektető cégeknek, hogy többségi tulajdonrészüket, 51 százalékot gyógyszerészeknek adják át.
Magyar családokat is érintene
A szervezet szerint a hazai patikák jelenleg is 16 milliárd forintos lejárt tartozásmennyiséget halmoztak fel a gyógyszer-nagykereskedők felé, az új helyzetben pedig újabb kölcsönök terhelnék meg a vállalkozásokat, ami egyértelműen az ellátás színvonalának csökkenését eredményezné. A HGYSZ szerint várható hatás lesz az is, hogy az eladási kényszer miatt devalválódó értékű üzleteket a cégek inkább bezárják majd, mint hogy nyomott áron értékesítsék.
Az is valószínű, hogy nemcsak az 500-550 befektetői kézben lévő patika helyzete válna kérdésessé, hanem számos magyar gyógyszerészcsalád vállalkozása is, sokan ugyanis a 2006-ban megnyílt lehetőségekkel élve banki hitelből saját patikahálózatot hoztak létre, rájuk ugyanúgy vonatkozik majd az üzletrész-értékesítési kényszer, mint a külföldi tulajdonban lévő hálózatokra.