Tarlós szmogriadót rendelt el

2010.12.21. 07:22
A szmogriadó tájékoztatási fokozatát rendelte el kedden hajnalban további intézkedésig Tarlós István főpolgármester Budapesten, mert a kisméretű szálló por egy napra számított átlagmennyisége két egymást követő napon meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket.

A Főpolgármesteri Hivatal kedden hajnalban kiadott közleményében jelezte, hogy vasárnap a város négy, kedden pedig öt mérőpontján elérte és meghaladta ezt az értéket.

A légszennyezettségi szint további romlásának megelőzése érdekében a főpolgármester kéri, hogy ne használják a rendszámtáblán fekete és piros színű hatszögletű környezetvédelmi plakettel ellátott gépjárműveket. Kéri az egyéni gépjárműhasználat mérséklését, lehetőség szerint szüneteltetését is, valamint felszólítja a lakosságot, hogy a szilárd- és olajtüzelésű berendezések használatát mérsékeljék, azaz, ha egy háztartásban van földgáztüzelési mód, akkor ne használják a szilárdtüzelésű kandallót, cserépkályhát.

A tájékoztatási fokozat olyan mértékű légszennyezettséget jelent, amelynek rövid idejű hatása veszélyt jelenthet a lakosság egyes különösen érzékeny - gyermekek, időskorúak, krónikus betegek - csoportjaira.

A levegőtisztaság-védelmi jogszabályok szmogriadó esetére három fokozatot határoztak meg, a legalacsonyabb az egészségügyi határértéket meghaladó szennyezettség, súlyosabb – már rendkívüli – fokozat a tájékoztatási küszöbérték meghaladásakor van, a legsúlyosabb eset pedig a riasztási fokozat.

A közlemény kitér a lehetséges egészségkárosító hatásokra is: a szálló por izgatja a szem kötőhártyáját, a felső légutak nyálkahártyáját, köhögést és nehézlégzést válthat ki, majd a tüdőben felszívódva gyulladásos folyamatot indíthat el. Asztma és krónikus légcsőhurut miatt többen fordulnak orvoshoz, valamint nő a szív- és érrendszeri megbetegedések száma. A por belégzése a légzőszervi betegek állapotát súlyosbítja (különösen asztma, hörghurut esetében), csökkenti a tüdő ellenálló képességét a fertőzésekkel, toxikus anyagokkal szemben. A tájékoztatási küszöbérték fölötti koncentráció esetén elsősorban a gyermekek, időskorúak és betegek kerüljék a szellőztetést és a szabadban való tartózkodást.