Két nap alatt kéne felkészülni a médiatörvényre
További Belföld cikkek
- Tizenhárom autó ütközött az M6-oson, teljesen megbénult a forgalom
- Kiderült, miért növekednek folyamatosan a várólisták Magyarországon
- Légvédelmi eszközöket telepítenek Magyarország északkeleti részébe, a honvédek is készenlétben vannak
- Felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték a mentőápolót, aki kórház helyett hazavitt egy ittas, gerincsérült férfit
- Veszélyre figyelmeztet a rendőrség, senki nincs biztonságban
Az Országgyűlés december 21-én hajnalban fogadta el a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényt, majd nyomban döntött a sürgős kihirdetés kéréséről is. A törvénytervezetet a képviselők az utolsó pillanatig toldozták-foldozták (összesen 230 módosításról szavaztak, ebből csak a végszavazás előtt 22-ről), és mivel az elfogadott jogszabály egységesített szövege azóta sem olvasható sehol, arra sem az érintett államigazgatási szervezetek, sem a médiaszolgáltatók nem tudnak felkészülni.
A házszabály szerint az államfőnek a sürgős esetekben öt naptári napon belül kell döntenie hogy aláírja a törvényt, megfontolásra visszaküldi a parlamentnek vagy előzetes normakontrollt kér az Alkotmánybíróságtól (AB). Az Országgyűlés elnöke december 23-án szignálta az elfogadott indítványt. Az első napnak ilyenkor a következő nap, azaz 24-e számít, a Schmitt Pál számára rendelkezésre álló idő tehát december 28-án járt le.
Ha Schmitt – miként az sejthető – aláírta a törvényt, a hiteles normaszöveg leghamarabb a mai Magyar Közlönyben jelenhet meg. Az elmúlt időszakban a napi közlönyszámok hiteles elektronikus változatai délutánonként jelentek meg, így ha ma megjelenik a törvény, az érintetteknek a csütörtök és a péntek marad az újév napján hatályba lépő jogszabály megismerésére.
Az AB tavaly megállapította, hogy egy törvényre akkor lehet elkezdeni felkészülni, amikor az új szabályok nyilvánosan hozzáférhetővé válnak. A felkészülési idő rövidsége miatt ugyanis a mostaninál sokkal hosszabb intervallum esetén is bizonyult már jogszabály alkotmánysértőnek.
A 2009. szeptemberében elfogadott új Polgári Törvénykönyv első két könyvének hatályba lépését azért akadályozta meg a testület, mert csak március elején dőlt el, hogy a hatályba lépés dátuma május elseje lesz. Tény, hogy a Ptk. az alapvető életviszonyokat érintő és az egész jogrendszerre ható törvény, de a (jó esetben) kétnapos felkészülési idő – tartalmától függetlenül – a médiatörvény esetében is felvet alkotmányossági aggályt.