Nincs nyoma választási csalásnak

2010.04.13. 18:09 Módosítva: 2010.04.13. 18:09
Megnéztük azt a három kerületet, ahol a legtöbb átjelentkező szavazott vasárnap, hogy igaz lehet-e az a szocialista sejtetés, miszerint szervezett választási csalás történt. A "külsősök" között szép számú jobbikos szimpatizáns volt, de ez egyik helyen sem javított összességében a párt jelöltjeinek az eredményét. Negyedik helyen, nagy különbséggel estek ki, sőt Dúró Dóra a párt egyik legrosszabb eredményét produkálta. Ha ez választási csalás lett volna, annak teljesen értelmetlen. Amúgy két helyen is csak százzal több átjelentkező szavazott, mint négy éve, Zuglóban pedig most konkrétan kevesebben voksoltak igazolással, mint 2006-ban. És feltűnően sokan nem jelentkeztek be más választókerületből sem, leszámítva három balatoni környéket, de annak valószínűleg adóügyi oka van.

A szavazókörök előtt a leghosszabb sor a XI. kerületi Bocskai út általános iskola előtt alakult ki vasárnap, itt szavazott 1 605, nem újbudai lakos. Ez nem kiugróan nagy szám ebben a kerületben, 2006-ban is 1501 átjelentkező voksolt Újbudán. Csak akkor még nem kellett egyetlen szavazókörbe terelni őket, mint vasárnap.

A választási törvény 2007-ben életbe lépett módosítása alapján az átjelentkező szavazókat Újbuda három választókerülete közül végül a 15-ösbe sorsolták. Itt jelölték ki számukra az azóta elhíresült 19-es szavazókört. Az átjelentkezők 743 helyivel voksoltak közösen.

Összesen 2293 érvényes szavazatot számoltak össze a felduzzaszott választókörben. Teszünk egy kísérletet arra, hogy megtudjuk, hogyan szavazhattak a "külsősök".

A vegyes szavazókör eredménye a következő lett:

19-es szavazókör, átjelentkezőkkel (Budapest, 15-ös válaszótkerület)
Név Párt Szavazat db Szavazat %
Rétvári Bence
FIDESZ-KDNP 1264 55,12
Szabó Vilmos
MSZP 374 16,31
Jávor Benedek
LMP 355 15,48
Dúró Dóra
Jobbik 300 13,08

Ez egy jelentős ponton tér el a kerületi összeredménytől, a jobbikos Dúró Dóra kimagaslóan jól szerepelt. Ha ez szervezeti választási csalás eredménye lenne, akkor igencsak értelmetlenül sült el, mert Dúró Dóra 4. lett a választókerületben és simán kiesett (6,55 százalékot szerzett, ez a párt képviselőjelöltjei között az egyik legrosszabb teljesítmény).

Budapest, 15-ös választókerület (XI. kerület)
Név Párt Szavazat db Szavazat %
Rétvári Bence
FIDESZ-KDNP 13 365
54,68
Szabó Vilmos
MSZP 6 101
24,96
Jávor Benedek
LMP 3 373 13,80
Dúró Dóra
Jobbik 1 601 6,55

A 19-es szavazókör előtt hosszan kígyózó sorban főleg fiatalok álltak, sokan a Műszaki Egyetem kollégistái, akik nem akartak hazamenni szavazni. Felmérések szerint ebben a generációban a legnagyobb a Jobbik támogatottsága, a csalásos verzió mellett ez egy másik kézenfekvő magyarázata Dúró Dóra kiugróan jó szereplésére az átjelentkezős szavazókörben.

De hogy szavaztak az őslakosok?

Megnéztük még azt is, hogy szavaztak a környékbeliek, átjelentkezők nélkül. A Bocskai úti iskolában, ahol a 19-es szavazókör volt, másik hat teremben is szavaztak helyiek. Mindegyikben toronymagasan a fideszes Rétvári nyert, három helyen még nagyobb fölénnyel is, mint a 19-esben (sorrendben: 58 százalék, 56,8 százalék, 53,9 százalék, 65,1 százalék, 53,69 százalék, 53,1 százalék - a 19-esben: 55,12).

Dúró Dóra a nem felduzzasztott bocskais szavazókörökben változatos eredményeket ért el. A vegyeskörös 13 százalékot sehol nem közelítette meg, a legerősebb támogatottsága 9,63 százalék volt, a leggyengébb 4,34.

A szocialista Szabó Vilmos bőven rosszabbul szerepelt a felduzzasztott 19-esben (16,31), mint az iskola többi termében (21-27 százalék között). De itt is van egy kivétel, az egyik szavazókörben még a vegyesszavazókörnél is gyengébb eredményt ért el, 13,52 százalékot, pedig ez tisztán helyi választókör volt (a 21-es).

Az LMP-s Jávor Benedek eredménye a 19-esben, az iskolai és a kerületi összesítésben is kiegyensúlyozott (11-15 százalék).

A mandátum egyébként már az első fordulóban eldőlt, nem lesz még egy ilyen roham a Bocskai úton.

A dobogós átszavazók

Hétfőn már részletesen foglalkoztunk azzal a kerülettel, ahol a második legtöbb átjelentkező szavazott (összesen 1 431-en), és döntően befolyásolták a XIII. kerületben a Szalay Ferenc–Szanyi Tibor-menet első felvonását a mandátumért. (Négy évvel korábban a teljes XIII. kerületben 1320 igazolásos szavazó volt, vagyis itt is - akárcsak a XI. kerületben - mindössze 111-gyel többen jelentkeztek át most.)

Az világosan kiderült, hogy nem Szanyi-táborát erősítették az átjelentkezők. Itt a Kassák-gimnáziumban volt a kijelölt szavazókör, és az ezzel járó torlódás. Szalay Péter az itteni voksoknak köszönhetően fordított az utolsó pillanatban. Annyiban árnyaltabb a kép, hogy a vegyes választókör mellett a Kassák-gimnáziumban volt két másik, tisztán angyalföldi szavazókör is, és ezeket is nyerte a fideszes jelölt, még ha kisebb arányban is, mint a felduzzasztottat.

A jobbikos jelölt Újbudához hasonlóan itt is sokkal jobban szerepelt a kerület átlagánál, de Dúró Dórához hasonlóan szintén negyedikként végzett, és kiesett, ha rászervezés volt egyáltalán, akkor teljesen értelmetlen. Itt lesz még második forduló, minimális a különbség Szalay és Szanyi között, mindössze 429 szavazat. A második körre 1976-an jelentkeztek át. Bővebben itt olvashat a kerületi szavazásról.

Zugló, ahol nem döntöttek az átjelentkezők

A harmadik legtöbb igazolásos szavazatot Zuglóban számolták össze, 1332-t. Igazi meglepetés, hogy a kerületben 2006-ban több átjelentkező szavazott, mint most (1383-an "külsős" voksolt négy éve, sima szocialista győzelem volt akkor).

A kijelölt szavazókörben 728 helyi is véleményt formált a pártokról. Összesen 2041 érvényes szavazat volt, a következő megoszlásban a 31. szavazókörben:

31-es szavazókör, átjelentkezőkkel (Budapest, 21. választókerület)
Név Párt Szavazat db Szavazat %
Papcsák Ferenc
FIDESZ-KDNP 1 033
51,65
Bárándy Gergely
MSZP 377 18,85
Várnai László
LMP 349 17,45
Gyenes Géza
Jobbik 282 14,11

A helyzet az, mint a másik két kerületben, az átlagosnál jóval erősebb jobbikos támogatottság, mégis csak negyedik hely és sima kiesés. A zuglói átlagnál kicsit erősebb fideszes, gyengébb szocialista szereplés. Íme a választókerület teljes eredménye:

Budapest, 21-es választókerület (XIV. kerület)
Név Párt Szavazat db Szavazat %
Papcsák Ferenc
FIDESZ-KDNP 15 529
46,49
Bárándy Gergely
MSZP 9 364
28,03
Várnai László
LMP 5 336
15,98
Gyenes Géza
Jobbik 3 173
9,50

Ez a mandátum nem dőlt el, de az átjelentkezők itt - szemben Angyalfölddel - döntően nem szóltak bele az első forduló végeredményébe. Papcsák és Bárándy között több mint hatezer szavazat a különbség, miközben 1332-en jelentkeztek be a kerületbe.

Lesz második forduló, arra 1957-en jelentkeztek be előre (az első körben a sok órás várakozás ellenére az átjelentkezők 63 százaléka szavazott).

És még egy kísérlet a csalás leleplezésére

Megnéztük azt is, hogy nem jelentkeztek-e át megmagyarázhatatlanul sokan egy másik választókerületből az általunk vizsgálatakba. A legtöbben távoli városokba nem utaztak haza szavazni, szombathelyi, debreceni, pécsi, miskolci 80-100 körül szavazott a három fővárosi választókerületben. Sátoraljaújhelyiek vannak még szép számban (negyven felett mind a három kerületben), de a távolság azért ott is magyarázat lehet a kényelmesebb szavazásra.

Feltűnő viszont, hogy mind a három kerületben sok balatoni szavazó volt. Zuglóba Füred térségéből 45-en, Boglárról és környékéről 41-en, Siófokról 17-en jelentkeztek át. Újbudára Boglárról 42-en, Füredről 30-an, Siófokról 24-en. Angyalföldre pedig Boglárról 62-en, Füredről 56-an, Siófokról pedig 44-en kérték át magukat. Ugyanakkor ez választási csalás helyett inkább tűnik közteherviselési trükknek, a helyi adók kijátszásának.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

  • Belföld
Kitörhette egy autó az üvegfalat az Arena plázában

Kitörhette egy autó az üvegfalat az Arena plázában

A balesetről fotó is készült.

tegnap, 21:16

  • Belföld
Tüntetés Sóskúton: nem kérnek az akkugyárból, hét település fogott össze

Tüntetés Sóskúton: nem kérnek az akkugyárból, hét település fogott össze

Két kormánytagot is megkeresett a helyi polgármester, hogy megoldás találjanak.

március 20., 13:34

  • Belföld
Vitézy Dávid a budapesti sétálóutca-hálózat bővítésére tett javaslatot

Vitézy Dávid a budapesti sétálóutca-hálózat bővítésére tett javaslatot

Úgy látja, lassan egy évtizede nem történt előrelépés a gyalogosövezetek bővítése terén.

március 20., 12:48

  • Címlapon
Németh Hunor: Koppenhágában nőttem fel, de a szívem magyar maradt

Németh Hunor: Koppenhágában nőttem fel, de a szívem magyar maradt

A kilenc évvel ezelőtti osztrákverésnek köszönhetjük a magyar futball egyik legnagyobb ígéretét.

tegnap, 20:42

  • Címlapon
Biztonsági őr akadályozta meg, hogy bejusson a rabbi a Kazinczy utcai zsinagógába

Biztonsági őr akadályozta meg, hogy bejusson a rabbi a Kazinczy utcai zsinagógába

Emiatt az utcán imádkoztak az ortodox főrabbival szolidaritást vállalók.

tegnap, 16:38

  • Belföld
Navracsics Tibor közölte, hogy 105 szolgálati lakáshoz jut a balatoni térség

Navracsics Tibor közölte, hogy 105 szolgálati lakáshoz jut a balatoni térség

Mint mondta, nő az igény a közszolgáltatásokat ellátó szakemberek iránt.

március 20., 13:24

  • Belföld
Gyurcsány Ferenc keményen nekiment Magyar Péternek 2006 felemlegetése miatt

Gyurcsány Ferenc keményen nekiment Magyar Péternek 2006 felemlegetése miatt

A politikus hazugsággal vádolja a Tisza Párt elnökét.

március 20., 11:15

  • Címlapon
Mindenre gondoltak a tervezők, csak erre nem: újabb probléma merült fel a csernobili szarkofágnál

Mindenre gondoltak a tervezők, csak erre nem: újabb probléma merült fel a csernobili szarkofágnál

A lángok után most újabb problémával kell szembenézni, amire egyelőre nincs megoldás.

tegnap, 18:57

  • Címlapon
Újabb jel az égen, ezúttal Eger fölött

Újabb jel az égen, ezúttal Eger fölött

Ez a Tavasz ilyen.

tegnap, 11:48

  • Belföld
Több mint 8 millió forintra büntette a Médiatanács a Rádió 1-et Balázsék miatt

Több mint 8 millió forintra büntette a Médiatanács a Rádió 1-et Balázsék miatt

A hatóság szerint szexuális utalások hangoztak el a reggeli műsorban.

március 20., 10:25

  • Belföld
A tavaszi napfordulót követő hétvégét sem kell otthon töltenünk

A tavaszi napfordulót követő hétvégét sem kell otthon töltenünk

Kertészkedéstől a bolhapiacig sok program kínálkozik.

március 20., 06:18

  • Belföld
A Republikon Intézet felmérése szerint a Tisza párt szavazókat megosztja egy fontos kérdés

A Republikon Intézet felmérése szerint a Tisza párt szavazókat megosztja egy fontos kérdés

A párt szimpatizánsainak 56 százaléka ért egyet Magyar Péterrel a témában.

március 20., 07:41

  • Belföld
Újra itt a tavasz, zúgnak a fűnyírók, sikoltanak a flexek, egymásnak feszülnek a szomszédok

Újra itt a tavasz, zúgnak a fűnyírók, sikoltanak a flexek, egymásnak feszülnek a szomszédok

Ha a szép szó nem elég, mikor érdemes a helyi önkormányzathoz, és mikor egyenesen bírósághoz fordulni?

március 20., 08:52

  • Belföld
Pécsett is tüntettek a Pride betiltása ellen

Pécsett is tüntettek a Pride betiltása ellen

A tiltakozók Hoppál Péter, a terület fideszes képviselőjének irodájához vonultak.

március 20., 09:25

  • Címlapon
A Tesco-hűségkártya lassan gyilkol

A Tesco-hűségkártya lassan gyilkol

Aki kiváltja, búmer, aki ellenáll, lúzer.

tegnap, 20:42

  • Belföld
Török Gábor: Minél ellenállóbb lesz a Tisza, a Fidesz annál messzebbre fog menni

Török Gábor: Minél ellenállóbb lesz a Tisza, a Fidesz annál messzebbre fog menni

Szerinte hosszú távon ez a fajta határátlépés már árthat a kormánynak.

március 20., 06:07

  • Címlapon
Orbán Viktor nagy bejelentést tett, újabb milliós támogatások érkeznek

Orbán Viktor nagy bejelentést tett, újabb milliós támogatások érkeznek

Nagy döntések születtek a kormányülésen.

tegnap, 17:10

  • Belföld
Momentumos frakcióvezető: A józan ész ma a Pride oldalán áll

Momentumos frakcióvezető: A józan ész ma a Pride oldalán áll

Szerinte a józanul gondolkodó magyarok újra egymásra találtak.

március 20., 07:12

  • Címlapon
A szocializmusban lemezszerződést sem, most Kossuth-díjat kapott

A szocializmusban lemezszerződést sem, most Kossuth-díjat kapott

A Pszichiátriai Klinika pincéjében léptek fel először.

tegnap, 18:31

  • Belföld
Halálos vonatbaleset történt Tiszaeszláron, az ablakon át másztak ki az utasok

Halálos vonatbaleset történt Tiszaeszláron, az ablakon át másztak ki az utasok

Egy pick-up a tilos jelzés ellenére áthajtott a síneken.

március 20., 09:14

  • Belföld
Emberi fejet vitt egy kutya egy miskolci család kertjébe

Emberi fejet vitt egy kutya egy miskolci család kertjébe

A családot sokkolta a felfedezés.

március 20., 13:10

  • Belföld
Országos razziát hirdetett a fogyasztóvédelmi hatóság a kínai éttermekben

Országos razziát hirdetett a fogyasztóvédelmi hatóság a kínai éttermekben

Közölték azt is, mi lett a sorsa a bezáratott büféknek.

március 20., 09:53

  • Belföld
Megkínozta egy diáktársát a Weiss Manfréd Technikum négy tanulója

Megkínozta egy diáktársát a Weiss Manfréd Technikum négy tanulója

Szerelemféltés miatt a waterboarding technikát alkalmazták a 15 éves fiún.

március 20., 06:06

  • Belföld
Nem vitte haza a beteget egy betegszállító cég, mert nem fért be a kerekesszéke

Nem vitte haza a beteget egy betegszállító cég, mert nem fért be a kerekesszéke

A diszpécser megindokolta a helyzetet: nem vagyunk költöztetőcég.

március 20., 06:05