Orbán: Az európaiak nem élhetnek így tovább
További Belföld cikkek
- Megnézte, nem éhes-e a három hónapos kisfia, ekkor vette észre, hogy nem lélegzik
- A Honvédelmi Minisztérium szerint Ruszin-Szendi Romulusz sértettségből állt be a Tisza Pártba
- Toroczkai László Magyar Péter kinevezettjeiről: A Jóisten óvja meg Magyarországot ezektől a kártevőktől
- „Ne keress többé!” – Németh Szilárd csalódott, kemény üzenetet küldött Ruszin-Szendi Romulusznak
- Meghalt Krupp Béla, a Népszabadság egykori fotósa
Orbán Viktor és az Európai Bizottságot elnöklő Jose Manuel Barroso jól érezhetően kompromisszumot kötöttek a médiatörvény kezelése ügyében. Orbán jelezte, hogy ésszerű érvek vagy jogi ellenvetés hatására bármilyen módosítás lehetséges, Barroso pedig tagoltan, hangosan többször elmondta, hogy Magyarország demokratikus jogállam.
![D YT20110107025](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/188/1882/18821/1882137_22fad247b49d15bf17da299ce3768437_wm.jpg)
A magyar elnökségi programot meghatározó közös megbeszélést tartott az EU 27 biztosa és a magyar kormány. Találkoztak együtt és témafelelősökként külön-külön is csütörtök délelőtt a Parlamentben. Jellemzően a bizottság írja az EU törvényeit, amelyeket a kormányokat összefogó tanácsnak is el kell fogadnia, és mivel a tanácsot ebben a félévben Magyarország vezeti, ezért kellett az egyeztetés.
A magyar elnökségre eső legfontosabb feladatokat korábban rögzítették, így a legnagyobb izgalmat a mostani találkozóval kapcsolatban a médiatörvényt ért rendkívül éles nemzetközi kritikák keltették. Orbán és Barroso megállapodtak: ha a bizottság kivetnivalót talál a törvényben, akkor Magyarország módosít rajta. Arra a kérdésre Barroso nem tudott válaszolni, hogy a törvény elemzése meddig fog tartani.
Rugalmas Orbán, túl a kötelezőn is
A bizottság jogi aggályain túl a politikai támadások alapján is kész a magyar kormány változtatni a médiatörvényen. "Ha igazolódnak a politikai aggályok, akkor készek vagyunk ezeket orvosolni" - fogalmazott Orbán Viktor. "Mindent meg fogunk tenni, hogy a médiatörvény körüli vita ne nehezítse a magyar elnökség sikerét" - tette hozzá. Vagyis jelezte, hogy ha a törvény gyakorlati alkalmazását további politikai támadások kísérik, akkor kész módosítani a kormány.
Ez mindenképpen komoly elmozdulás Orbán korábbi álláspontjához képest, hiszen alig két hete még arról beszélt, hogy esze ágában sincs módosítani a törvényen. Később azt is jelezte, hogy szerinte a törvény minden európai normának megfelel, így nem lesz ok változtatni, ám ha a józan ész alapján mégis kéne, akkor ezt kész a magyar kormány megtenni.
Barroso a médiatörvényről ezt mondta: "Örülök, hogy készek változtatni rajta, ha esetleg beigazolódnának a törvénnyel kapcsolatos aggodalmak. Ez nagyon fontos, hiszen teljes támogatás kell Magyarországnak a sikeres elnökséghez." A legélesebb Magyarország elleni támadásokat Barroso is visszautasította, amikor határozottan közölte, hogy Magyarország demokratikus jogállam, és ebben senkinek sem lehet oka kételkedni. Kiemelte, hogy Orbán személyesen is sokat tett a totalitariánus rendszer megdöntéséért.
Orbán Viktor a külföldi kritikusokat arra emlékeztette, hogy Magyarország rendkívüli véráldozatokkal küzdött a szabadságért, és ezért méltatlan lenne szigorúbban tekinteni rá, mint a régebbi demokráciákra; a diszkriminációt nem fogadjuk el.
Magyarország szegény ország
A válságadók kapcsán Orbán Viktor arra kérte a Brüsszelben panaszkodó nagyvállalatokat, hogy legyenek érzékenyebbek. Többes szám első személyben beszélt a Bajnai-kormány intézkedéseiről - 13. havi nyugdíj és bérek elvétele, nyugdíjkorhatár-emelés -, jelezve, hogy a magyar emberek már megtették a maguk áldozatát. Arról is beszélt, hogy nem nemzeti alapon vetették ki az adót, hanem az volt a logika, hogy a termelésben érdekelt vállalatokat megkímélhessék.
![D KOS20110107033](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/188/1882/18821/1882145_3eeeeaaf87d8677518d559ae357ba3d7_wm.jpg)
Mindenkit emlékeztetett, hogy Magyarországon az átlagfizetés 600 euró körül van, a nyugdíjak nem érik el a 300 eurót, és ilyen körülmények között kell csökkenteni az adósságot és a hiányt. Ezért három évre megértést kért a megadóztatott cégektől.
Nem élhetünk így tovább
Orbán és Barroso is beszéltek arról, hogy az EU vezetőinek történelmi felelősségük van a mostani nehéz időkben. Egyetértettek, hogy a legfontosabb cél az euró megmentése lesz a magyar elnökség idején. Ehhez módosítani kell a lisszaboni szerződést, a közös gazdasági kormányzás alapjait jogszabályokba kell önteni, és először indul az európai szemeszter nevű költségvetési felügyelet.
A magyar miniszterelnök többszor elismételte, hogy ha a magyar gazdaságpolitika nem lesz szigorú, és nem tartja a megígért hiánycélt, akkor elnökként ezt a többiektől sem várhatja el, vagyis nagyon kemény lesz a hazai költségvetési szigor.
Barroso arról beszélt, hogy a közös gazdasági kormányzás nemcsak a föderalisták lázálma, hanem a piaci logika követelése is. Erősebb közös intézményeket, a nemzeti költségvetések erősebb közös felügyeletét kell kidolgozni a következő fél évben.
Orbán emlékeztetett, hogy a magyar kormány már felismerte, hogy nem lehet úgy élniük az európaiaknak a következő 15-20 évben, mint eddig, mert a feltörekvő országok beelőzik a nyugati civilizációt. A termelékenység erősítésével kell előrelépni, hogy Kínával, Brazíliával tartani tudja Európa a versenyt. Orbán remélte, hogy egyre több európai országban felismerik ezt.
A magyar célok
Az euróvédő nagy célokat mér ősszel kijelölte az unió. Ezeket elfogadta a magyar elnökség mint legfontosabbakat. Mellette különösen fontos lesz a magyaroknak a bővítés napirenden tartása: a horvát csatlakozás felgyorsítása, és az, hogy Szerbia világos jelet kapjon, van esélye a tagságra.
![D KOS20110107034](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/188/1882/18821/1882143_4c5db6b5e4da4d0d74d9453ebe9b5d1c_wm.jpg)
Orbán a legfontosabb célok között említette, hogy nyárra legyen az EU-nak átfogó romastratégiája, mert "lelke, érzékenysége is van az EU-nak". "Nem lehetünk nyugodtak, amíg az emebri erőforrásokat nem integráltuk, nem adtunk a romáknak lehetőséget, hogy megbecsült polgárai legyenek az uniónak" - mondta Orbán.
A bizottság és Magyarország is nagyon akarja az energetikai program végrehajtását. A lengyelországi tengerpart és az Adria összekötése gázvezetékkel alapvetően fontos cél, erről Orbán és Barroso is szerződéseket akar ebben a félévben. Mindketten örültek, hogy a szlovák-magyar és a lengyel-szlovák vezetékek összekapcsolásáról hamarosan végleges döntés lesz.
![000 Par3697180](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/188/1882/18826/1882651_464806ed95022b21c4983110dea88c18_wm.jpg)