A püspökségnek volt feketekasszája is
További Belföld cikkek
-
A Honvédelmi Minisztérium szerint Ruszin-Szendi Romulusz sértettségből állt be a Tisza Pártba
- Toroczkai László Magyar Péter kinevezettjeiről: A Jóisten óvja meg Magyarországot ezektől a kártevőktől
- „Ne keress többé!” – Németh Szilárd csalódott, kemény üzenetet küldött Ruszin-Szendi Romulusznak
- Meghalt Krupp Béla, a Népszabadság egykori fotósa
- Kizuhant egy gyermek a balatonfüredi kilátóból, mentőhelikopterrel vitték kórházba
Legalább nyolcmillióért akarják dobra verni Mayer Mihály egykori szolgálati BMW 740-esét Pécsen. A jó karban lévő luxusautótól és több, más püspökségi ingó- és ingatlan vagyontárgytól kényszerből kell megválnia a püspökségnek: a bevételt a januárban lemondott püspök működése alatt keletkezett költségvetési lyuk befoltozására kell fordítani.
Tavaly mintegy 203 milliós hiány keletkezett a pécsi egyházmegye gazdálkodásában. Az szám azonban nem végleges, mert kiderült, a költségvetési pénzek elosztásáért felelős püspökség számos egyházközségnek maradt adósa. A püspökség új vagyonkezelője egy február elején kiadott körlevélben kérte a plébánosokat, hogy gyűjtsék össze, mennyivel tartozik a püspökség azegyházközségeknek. Az Index információi szerint eddig hatmillió forintos igénylés érkezett be, de az elmaradások végösszege százmillióra is rúghat majd.
Úgy tudjuk, hogy a kaposvári nyomozók számára, akik legalább ötven ember kihallgatását tervezik, az már kiderült, hogy az éveken át Wolf Gyula által irányított püspökségi gazdálkodás könyvelése nem a valós pénzforgalmat tükrözte. A korábbi gazdasági igazgató idején ugyanis feketekasszában, papírozás nélkül is folytak a pénzek. A könyvelés fontos része a pécsi egyházi vezetőkkel szembeni vizsgálatnak. A milliárdokat forgató egyházmegye ellen a püspökség saját korábbi könyvelője is részletes feljelentést tett.
A hatósági vizsgálattal egy időben a katolikus egyházon belül is zajlik a Mayer-Wolf-ügy menedzselése, ám ennek a folyamatnak a részletei nem nyilvánosak. A korábbi gazdasági igazgató, Wolf Gyula, akivel kapcsolatban szexuális jellegű visszaélések gyanúja is felmerült, a botrány kirobbanása után eltűnt az egyházmegye papjainak listájáról.
A névsorból való kikerülés elvileg azt jelenti, hogy vele kapcsolatban valamilyen szankció lépett életbe. Erről azonban hivatalos körlevélben kellett volna értesíteni a híveket. Februárban Wolf neve azonban újra felkerült a papok listájára, azzal a megjegyzéssel, hogy rendelkezési állományba helyezték.
Mayer püspök ideiglenes utódja, Veres András szombathelyi püspök vasárnap kiadott és az egyházmegye templomaiban felolvasott körlevelében mindenesetre elismerte: „anélkül, hogy bárkit vádolnánk vagy elítélnénk, be kell látnunk, hogy a sajtóban tárgyalt esetek nem mindegyikében ért minket alaptalan vád”. Szerinte ezek megítélése viszont nem az ő feladatuk, különösen, mert nincsenek birtokában azoknak az ismereteknek, amelyek alapján ítéletet mondhatnának.