Védett kommunistáink
További Belföld cikkek
-
Lemondott a helyettes államtitkár, aki összeszólalkozott Magyar Péterrel
- Időjárási hullámvasúttal indul a legszeszélyesebb hónap
- Új főszerkesztője van a Klubrádiónak
- Fordulat a ráckevei arzénos víz ügyében: megérkezett a laboratóriumi jelentés
- Az eladó lelövésével fenyegetőzött egy férfi Révfülöpön, a rendőrök elfogták
„Lehetne egy Kőszeg–Pető vitát is lefolytatni az igazságtételről, de ezt a vitát magammal is le tudom folytatni, mert mindkét oldal mellett nagyon meggyőző éveket tudnék felsorakoztatni, de ebbe most nem kezdek bele” – mondta a háromórás vita vége felé a szót kérő Kőszeg Ferenc, egykori SZDSZ-es politikus, kiváltva ezzel az est egyetlen, felszólalás közbeni nyílt színi ovációját.
Kőszeg Petőre reflektált, aki még a vita elején elmesélte: a jogi igazságtételt szolgáló, 1991 őszén elfogadott, a Sólyom László vezette Alkotmánybíróság által elkaszált Zétényi–Takács-féle törvényről az SZDSZ frakcióján belül is hatalmas vita folyt, végül a tartózkodó álláspont győzött. (Nem úgy a Fidesznél, képviselőik az MSZP-vel együtt nemmel szavaztak.)
De nem is ez az érdekes, hanem az: a jogi igazságtétel mellett és ellene is fel lehet hozni nagyon meggyőző és logikus érveket.
Egy törvény soha nem fogja kielégíteni a kommunizmus üldözötteit, mindig keményebbet követelnek majd.
De a náci háborús bűnök sem évülnek el, miért évülne el annak a bűne, aki több mint száz ember haláláért felelős egy-egy sortűzparancs miatt.
De a bizonytalan jogi felelősségre vonásnál fontosabb a múlt megismerése, feltárása.
De akinek az ÁVH megölte a szüleit, az szívesen látná a bíróság előtt a gyilkosokat.
De ennyi évtized távlatából a jogi eljárás bizonytalan, és több kárt okoz egy-egy bizonyíték híján született felmentő ítélet, mint hasznot.
De, de, de.
Nagyjából erről szólt az 1991-es Kónya–Pető-vita, ahol a felek kulturáltan vitatkoztak a frissen elfogadott Zétényi–Takács-féle törvényről, a közönség viszont addig nem tapasztalt útszéli stílusban szidta Pető Ivánt, vagy ha úgy tetszik, állt Kónya Imre oldalára. (Kónya: „Milyen szerencsés ország az, ahol az a legnagyobb politikai botrány, hogy a közönség állandóan közbekiabál, és nem hagyja a nyakkendős politikust, hogy elmondja a véleményét, bár Pető Iván azért nagyon helyesen elmondta.”) A korabeli vitát ismét megnézve az az ember érzése, hogy egyáltalán nem a tartalma, hanem a közönség reakciói miatt vált oly hírhedté.
Nézzük meg, hogy mit mondtak most, húsz évvel a vita után a résztvevők és hozzászólók, na nem is az akkori eseményekről, inkább a legfrissebb fejleményekről, a lex Biszkuról, az alaptörvény átmeneti rendelkezéseiről, amelyben az MSZP pártállami bűnökben játszott felelősségét is belevenné a kormányzó többség, az ügynökügyekről, és egyáltalán, arról a katyvaszról, ami a rendszerváltás utáni Magyarország viszonya a rendszerváltás előttihez.
Orbánék igazságtételi törvénytervezetéről
Pető elolvasta a tervezetet, Kónya nem, (ami kimondja az MSZP felelősségét is a pártállami bűnökben). Az SZDSZ volt frakcióvezetője a tervezetet elképesztőnek nevezte, szerinte a Fidesz minden eddigi húzását alulmúlja. A szöveget úgy értelmezi, hogy „az elmúlt húsz év posztkommunista tévelygése után akar utólag igazságot tenni”. Pető úgy gondolja, hogy ezzel csak az aktuális problémákról akarják elterelni a figyelmet. Kónya csak azt hallotta a törvénytervezetről, hogy az Zétényi–Takács-féléhez hasonlít.
Kőszeg Ferenc a tervezetről azt mondja, szép dolog, hogy megállapítja az MSZP felelősségét, de akkor azokat a választókat is el kell marasztalni, akik a rendszerváltás óta háromszor is győzelemhez segítették az MSZP-t.
A lex Biszkuról
A teremben felszólalt az a Gellért Ádám nemzetközi jogász is, aki a lex Biszkunak, vagyis annak a törvénynek a kidolgozója, amelyik kimondja, hogy az emberiesség elleni bűnök nem évülnek el. A fiatalember tavaly tett feljelentést Biszku, a Kádár-rendszer belügyminisztere, ellen, mivel szerinte felelőssé tehető azért, hogy Maléter Pált, Szilágyi Józsefet, Gimes Miklós és Nagy Imrét 1958 nyarán koncepciós eljárásban halálra ítélték, majd kivégezték. A főügyészség a feljelentést elutasította, így kereste meg Gulyás Gergelyt, és dolgozta ki a bíróság elé állítást lehetővé tévő törvénytervezetet.
Gellért – akit vitapartnerei következetesen Gulyásnak neveztek – elmondta, milyen nehezen kutatható a korszak, milyen bürokratikus utat kell végigjárni egy levéltári kutatáshoz, szemben Németországgal, ahol a kutatás előtt elég egy emailt küldeni a levéltárnak. „Önök nem érzik, micsoda kudarc volt az elmúlt húsz év?” – kérdezte. Kónya érezte, Pető szerint viszont összeegyeztethetetlen, hogy egy fideszes politikus tanácsadójaként kérdezi ezt. (Pető később a kijelentését visszavonta, és bocsánatot kért.) Révész Sándornál, a Népszabadság meghívott előadó újságírójánál ezen a ponton elszakadt a cérna: „Munkatársa a Gulyás úrnak, aki végighazudja a magyar sajtót azzal, hogy az SZDSZ nem szavazta meg a Zétényi–Takács-féle törvényt, és ott áll mögötte az egész rohadt Fidesz-frakció. („Na, na, na” – utasították többen is rendre a durva jelző miatt, és nyomban bocsánatot is kért, de Gellért is megkapta a magáét az egyik nézőtől, a legdurvább beszólást, amit egy fiatalember kaphat: „Túl fiatal vagy, barátom”.
Mit kellett volna csinálni?
Kónya szerint az 1989-es Ellenzéki Kerekasztal idején nem volt számottevő különbség a rendszerváltó pártok között. A jogi igazságtételi kérdésekben az elvesztett választás után lett oly merev az SZDSZ és a Fidesz, mivel csak egy cél hajtotta őket: bukjon meg a kormány minél hamarabb. A volt MDF-es frakcióvezető ma úgy látja, hogyha a rendszerváltó pártok 1991-ben egységesen kiállnak a jogi igazságtétel mellett, akkor Göncz Árpád köztársasági elnöknek esze ágában nem lett volna az Alkotmánybírósághoz fordulnia, és ha valaki mégis megtámadta volna a jogszabályt, akkor a politikai konszenzus láttán az Alkotmánybíróság is másképp döntött volna. (Pető ezt másképp látja: az SZDSZ programjában már 1989-ben is benne volt, hogy nem akar jogi igazságtételt.)
Horkay Hörcher Ferenc, a konzervatív oldalról meghívott tanár és publicista szerint a jogi igazságtételt nemzeti megbékélésnek kellett volna nevezni, a viszonylag kormányzást lehetővé tévő Antall–Tölgyessy-paktum helyett alkotmányozó nemzetgyűlést kellett volna választani, az Ellenzéki Kerekasztalból pedig nemzeti egységkormányt kellett volna alapítani, kiszorítva ezzel a hatalomból a szocialistákat.
Az ügynökkérdésről
„Valaki mégiscsak felelős azért, hogy 15 büntetőeljárásban álltam eddig bíróság előtt, hogy a facebookon kellett pénzt gyűjtenem vesztes ítélet után, hogy húsz év után sem lehet megnevezni az ügynököket” – mondta Ungváry Krisztián, a téma kutatója, aki ezzel el is mondta véleményét a jogi igazságtételről: „Hogyan mondjunk pontos ítéletet annak fényében, hogy még azt sem tudjuk, mi történt az előző rendszerben?” Ez pedig a magyar politikai elit teljes csődje. (Az meg valószínűleg az SZDSZ-é, amit Pető Iván hozzáfűzött: 2003-ban, amikor a D209-es Medgyessy miniszterelnök lebukása után egy vitatott törvényt hoztak a levéltári iratok megismerhetőségéről, akkor „rossz alternatívák között kellett választani, rossz kompromisszumokat kellett hozni”, de még mindig jobb szerinte, hogy legalább elfogadtak valamit.)
Felszólalt az a Varga László levéltáros is, aki tagja volt a pártállami iratokat vizsgáló Kenedi-bizottságnak, és aki megdöbbenve tapasztalta, hogy Szilvásy György titokminiszter pontosan ismerte a bizottságban hangoztatott magánvéleményét, miközben annak írásos nyoma nem volt.
A Kónya és Pető közötti egyetlen kicsit is élesebb vita is az ügynökkérdés körül kerekedett. Pető: – A volt szocialista országok közül egyedül Magyarországon nem oldódott meg a mai napig az ügynökkérdés, ma is a titkosszolgálat mondja meg, hogy mit lehet átadni a levéltárnak, és mit nem. Kónya: – Majdnem három cikluson át kormányoztatok. Pető: – Az MSZP abszolút többsége mellett nem lehetett bármit elfogadtatni. Kónya: – A D209-es ügy kirobbanásakor nem volt az MSZP-nek abszolút többsége. Pető: – Az SZDSZ ezt arra használta föl, hogy elfogadtassa a levéltári törvényt, de az ezt akadályozó MSZP-nek jó szövetségese volt az MDF és a Fidesz. Kónya: – Már nem vagyunk politikusok, SZDSZ sincs, fölösleges védened az SZDSZ-t.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Belföld
Ez nem áprilisi tréfa – Időjárási hullámvasúttal indul a legszeszélyesebb hónap
Napsütéstől a jégverésig mindenre fel kell készülni.
22 perce
- Belföld
Akcióba lendült a NAV: számlagyárat üzemeltető bűnbandát számoltak fel
Több mint másfél milliárd forint kárt okoztak a költségvetésnek.
március 25., 12:31
- Belföld
Direkt36: Magyar Péter be akart kerülni az Orbán-kormányba és el akart indulni Karácsony Gergely ellen
A Tisza vezetője megkérdezte Gulyás Gergelytől, miért nem belőle lett miniszter a felesége helyett.
március 25., 12:38
- Mindeközben
Előzetest kapott a Black Mirror új évadának mind a hat epizódja, amiből kettő folytatás lesz
33 perce
- Mindeközben
Az állásinterjú negyedik körében bukott el a deepfake jelentkező egy lengyel cégnél
tegnap, 22:07
- Címlapon
Átfogó vizsgálatot rendelt el a minisztérium a Magyar Állami Operaházban
A vizsgálat lezárultáig nem engedték Ókovács Szilveszter főigazgatónak, hogy évadot hirdessen.
42 perce
- Mindeközben
Elkotyogta a színész, visszatér az új Dűne-filmben az egyik halottnak hitt, közönségkedvenc karakter
tegnap, 21:17
- Belföld
A szülők szerint szándékosan tenné tönkre az iskolát a tankerület
Új hely, új név, új szabályok lennének szeptembertől.
március 25., 13:23
- Belföld
Szintet lépett a Pride-vita, szivárványszínű díszvilágítással festenék meg az egyik óbudai templom falait
Éles politikai összecsapás a fővárosban.
március 25., 12:48
- Belföld
Eljárás indult a BMW-s ellen, aki büntetőfékezett az M4-es autóúton
Az autó sofőrje csaknem álló helyzetbe lassította a mögötte haladókat a pályán.
március 25., 12:31
- Belföld
Megérkezett a fideszes válasz Magyar Péter bejelentésére: „Alig várom, hogy nyíltan beszéljünk a régi ügyeidről”
A Tisza Párt Hegyvidéken mérettetné meg magát 2026-ban.
március 25., 14:32
- Mindeközben
Csúnya fertőzés tarolta le Farm VIP játékosait: „Teljesen legyengültem, ahogy a többiek is”
tegnap, 20:12
- Belföld
Szabad Európa: Létrehozták a cigánymentes falut, de egy család kijátszotta a rendszert
„Nem azért végeztem el a jogi egyetemet, hogy egy polgármester mondja meg, hova költözhetek.”
március 25., 11:55
- Belföld
Kétségbe vannak esve, a római-parti gát „befalazza” kétezer ember vagyonát a hullámtérbe
Ha jön az árvíz, se ki, se be.
március 25., 15:07
- Mindeközben
Schmuck Andor A Nagy Duettből való kiesése után vallotta be, hogy súlyos betegséggel küzd: „Elkezdődhet az életmentő kezelésem”
tegnap, 19:08
- Belföld
Lemondta a találkozót Kepes András Köves Slomóval
Az író az egyházközösség és az állam szoros kapcsolata miatt hozta meg a döntését.
március 25., 15:13
- Belföld
Kovács Gergely Magyar Péternek öltözve jelentette be, akkor sem indul Orbán Viktor választókerületében, ha támogatják
A hegyvidéki polgármester a Tisza elnökét parodizálta.
március 25., 15:04
- Belföld
Orbán Viktor aláírta: fontos változások jönnek a keresztény fiataloknak szóló ösztöndíjprogramban
A kormányrendelet már hatályba is lépett.
március 25., 08:36
- Belföld
Továbbfejlesztik a dél-alföldi régió közlekedési rendszerét
Az útfejlesztés a Balkán, Szerbia és az Európai Unió közötti tranzitforgalom miatt is fontos.
március 25., 12:21
- Mindeközben
Egy fiatal nő azzal spórol, hogy mindössze egy fürdőszobát bérel albérletként, sokkoló, mennyiért bérli
tegnap, 16:48
- Belföld
Szijjártó Péter Budapesten fogadta az EBESZ új főtitkárát
A külügyminiszter szerint a világ egy biztonságosabb hely lett.
március 25., 10:41
- Belföld
Magyar Péter szerint egy nap alatt több mint 100 ezren vettek részt a szavazásán
A kérdésekre április 11-ig lehet válaszolni.
március 25., 09:07
- Címlapon
Lehallgatta a titkosszolgálat a világbajnok szegedi kenust: többéves fegyházbüntetés várhat rá
Az egykori sportoló által létrehozott bűnszervezet néhány év alatt 271 millió forint áfát csalt el.
tegnap, 14:59
- Belföld
Hepatitis A-járvány van Magyarországon, ezek a vármegyék érintettek leginkább
Figyelmeztetést adtak ki.
március 25., 11:28
- Mindeközben
Elindultak Malajziába az Ázsia Expressz új évadának szereplői, ez a nyolc pár vág bele a kalandreality-be
tegnap, 15:41
- Belföld
Hadházy Ákos nem akar balhét, Daniel Freund is felszólal a tüntetésén
Vegytiszta putyini diktatúrát emleget a képviselő.
március 25., 10:51
- Belföld
Magyar Péter Orbán Viktor lakóhelyén indulna a választásokon egyéni jelöltként
Amennyiben a Tisza-szigetek támogatják ebben.
március 25., 10:16
- Mindeközben
Sydney Sweeney románca tartja lázban a fél világot, ebbe a kollégájába szerethetett bele
tegnap, 14:33
- Címlapon
Marine Le Pen bukása után Orbán Viktor annyit írt: Je suis Marine!
Független igazságszolgáltatás vagy a francia demokrácia kivégzése? – reagálnak a politikusok.
tegnap, 15:02
- Mindeközben
Molnár Anikó megmutatta a titokzatos pincét, ahol lakik, de nem nevezhető szegényesnek
tegnap, 13:30
- Mindeközben
Alekosz öccse kinézte magának Kiara Lordot, nyilvánosan tett neki ajánlatot egy bizarr randiról
tegnap, 12:12
- Mindeközben
Fenyvesi Barna azzal állt elő, hogy exmenyasszonya, Nemazalány több magyar zenésszel is megcsalta
tegnap, 11:05
- Belföld
Nézőpont Intézet: teljesen egyetértenek egy kérdésben a Fidesz és a Tisza szavazói
Jöhet a szigorítás.
március 25., 09:55
- Belföld
Keresztbe fordult kamion okozott súlyos balesetet az M3-ason, több kilométeres a torlódás
A 32-es főúton is fennakadásokra kell számítani.
március 25., 06:49
- Belföld
Elkapta a rendőrség a Momentumos aktivistára támadó férfit
Garázdaság gyanújával hallgatták ki.
március 25., 14:40
- Belföld
Erős fájdalomcsillapítókkal kereskedtek patikusok az ország több pontján
Hamis recepteket állítottak ki több ezer fájdalomcsillapítóról és görcsoldóról.
március 25., 12:16
- Belföld
Vádat emeltek a holland nő ellen, aki egy bicskával végzett párjával Budapesten
Mire ráeszmélt tettére, a férfit már nem lehetett megmenteni.
március 25., 08:38
- Belföld
Láncfűrésszel támadt gyalogosra egy férfi Heves vármegyében
Dühös lett, amiért a gyalogos szólt neki, hogy majdnem elütötte.
március 25., 11:54