A válság fenyegeti a biztonságra fordítható forrásokat

2012.02.21. 22:23
Elfogadta a kormány Magyarország nemzeti biztonsági stratégiáját. A határozat, amelynek szövege a keddi Magyar Közlönyben jelent meg, szerdán lép hatályba.

A dokumentum szerint a stratégia célja, hogy az értékek és érdekek számbavétele, valamint a biztonsági környezet elemzése alapján meghatározza azokat a nemzeti célokat, feladatokat és átfogó kormányzati eszközöket, amelyekkel Magyarország a nemzetközi politikai, biztonsági rendszerben érvényesítheti nemzeti biztonsági érdekeit.

Magyarország biztonságpolitikájának alapvető keretét a NATO- és EU-tagság jelenti - állapítja meg a stratégia, hangsúlyozva azt is, hogy a határon túli magyarság különleges helyet foglal el a biztonságpolitikában.

Kitér arra is, hogy Magyarország mind földrajzi, mind gazdasági értelemben nyitott ország, és földrajzi adottságai kiemelten sebezhetővé teszik, különösen az energiabiztonsággal, az ellátási útvonalakkal és a környezeti biztonsággal összefüggésben. A stratégia szerint a gazdaság nyitottsága, a nemzetközi gazdasági környezetbe való beágyazottsága fokozottan kiteszik Magyarországot a kedvezőtlen nemzetközi gazdasági folyamatok, válságok begyűrűző hatásainak.

A dokumentum hangsúlyozza, hogy a globalizált világban a biztonság nem a határoknál kezdődik. A távoli biztonsági veszélyforrások "drámai gyorsasággal kerülhetnek határainkon belülre". A terrorizmus, a tömegpusztító fegyverek és hordozóeszközök globális terjedése, valamint egyes régiók erőteljes fegyverkezése növelik a bizonytalanságot, és növekvő veszélyt jelentenek Magyarország és az euroatlanti rendszer biztonságára.

A nemzetbiztonsági stratégia csak összkormányzati megközelítés, részvétel és megfelelő források hozzárendelése esetén lehet sikeres - áll a dokumentumban.

A stratégia szövege szerint a globális pénzügyi-gazdasági válság példátlan kihívás elé állítja az egész euroatlanti közösséget. "Az elhúzódó és mély válság gyengíti a fejlett országok, köztük hazánk biztonsági intézményrendszerét, a nemzetközi szervezetek és együttműködési keretek kohézióját, és csökkenti a biztonság erősítésére fordítható forrásokat". Ezért ezzel összefüggésben is tovább erősödik a szövetségesi együttműködés, valamint a többnemzeti együttműködésben rejlő lehetőségek tudatosabb kihasználásának jelentősége.

Földrajzi adottságai kiemelten sebezhetővé teszik az országot, különösen az energiabiztonság, az ellátási útvonalak és a környezeti biztonság területein. A gazdaság nyitottsága, a nemzetközi gazdasági környezetbe való beágyazottsága és az abból fakadó függőségi viszonyok - az ezzel járó előnyök mellett - fokozottan kiteszik Magyarországot a kedvezőtlen nemzetközi gazdasági folyamatok, válságok begyűrűző hatásainak.