Nem lesz frakciója a Gyurcsány-pártnak
További Belföld cikkek
-
Sorra hátrálnak ki a multik a Pride mögül
- Kék fénybe borul a Lánchíd és a Müpa is
- Új kőolajvezeték épülhet Magyarország és Szerbia között
- Cirkuszfesztivál, koncertsorozatok és cseresznyevirágzás vár a fővárosiakra hétvégén
- Vona Gábor beszólt a hídon tüntetőknek, szerinte besétáltak Orbán Viktor csapdájába
Szerda este véglegesítette a Fidesz az Országgyűlésről szóló törvény tervezetét. A 123 oldalas törvényjavaslatot (pdf) szerda este nyújtották be a parlamentnek, formálisan egyéni képviselői indítványként; az előterjesztést Lázár János és Gulyás Gergely fideszes képviselők jegyzik. Korábban ilyen jogszabály nem volt, ezt a témát négy-öt különöző törvényben szabályozták.
Képviselő, szószóló
A tervezet egyik újdonsága, hogy lehetőséget teremt arra, hogy 2014-től felálló 199 fős parlamentbe képviselőt jutasson a 13 magyarországi kisebbség. A teljes jogú nemzetiségi képviselők mellett az új jogszabály arra is lehetőséget nyújt, hogy egy úgynevezett szószólót küldjenek a parlamentbe. A szólót akkor küldhetnek, ha nem sikerült képviselőt választaniuk, a szószóló azonban nem szavazhat a plenáris ülésen. A nemzetiségi képviselők javadalmazása megegyezik majd a képviselői fizetésekkel.
Újdonságot hoz a tervezet azzal is, hogy az eddiginél jóval szigorúbb összeférhetetlenségi szabályokat ír elő. 2014-től országgyűlési képviselő nem lehet majd sem polgármester, nem tölthet be semmilyen önkormányzati tisztséget, és kizáró ok lesz a kormányhivatal vezetése is. Ha egy polgármester mégis elindul a választáson és nyer, akkor 30 napon belül meg kell szűntetnie a polgármesteri megbízatását. A 263 fős Fidesz-frakcióból jelenleg 70-80 képviselőnek van valamilyen önkormányzati posztja.
Nem lesz több új frakció
Az új törvény biztosan megtorpedózza majd Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció (DK) parlamenti frakcióalapítását. Szabályozás ugyanis kimondja, hogy csak a választáson parlamentbe jutott pártoknak lehet frakciója. Az MSZP-ből kivált tíz DK-s képviselőknek áprilisban járna le az a hathónapos moratóriuma, amit a függetlenként kell eltölteniük. Az új jogszabály azonban várhatóan már ezt megelőzően hatályba fog lépni.
Ha nem alakíthat frakciót, a Demokratikus Koalíció nemzetközi szervezetekhez fordul segítségért, valamint a demokratikus oldal minden erejét segítségül hívja az ügyben, reagált a hírre Varju László pártigazgató. A politikus az MTI-nek azt mondta: az MSZP-ből tavaly kivált tíz képviselő októberben jelentette be, hogy frakciót kívánnak alakítani, a házbizottságtól visszaigazolást kaptak arra, hogy erre hat hónap elteltével sor kerül. „Ha a Fidesz bármilyen ok miatt úgy dönt, hogy ezt visszamenőleges jogalkotással megakadályozza, akkor számolnia kell az ügy nemzetközi vonatkozásaival is”.
A frakcióalakítást nemcsak ezzel szigorítják, hanem a létszámkorláttal is. Míg most a 386 képviselőből már 10 alapíthat képviselőcsoportot – vagyis a megválasztott képviselők 2,6 százaléka –, addig a most benyújtott törvényjavaslat szerint minimum 12 fő – vagyis a leendő 199 képviselőnek 6 százaléka – kellene egy frakcióhoz. Ez alól az országos listán mandátumot szerzett pártok felmentést kaphatnak. Akit kizárnak egy frakcióból, az a mostanihoz hasonlóan hat hónapig független lesz, mielőtt képvielőcsoporthoz csatlakozna.
Jön a háznagy
A törvény átalakítja majd a parlament tisztségviselőinek eddigi rendjét is. Létrejön majd a háznagy tisztsége, ami a korábbi században működő tisztség volt a magyar parlamentben. A meghatározás szerint a háznagy lesz a házelnök politikai helyettese. Úgy tudjuk, hogy kifejezetten Kövér László házelnök kérésére alkották meg ezt a pozíciót, hogy átvegye az elnökre nehezedő protokolláris kötelezettségek egy részét. A törvényjavaslat szerint már idén háznagyot választhat a parlament.
A háznagynak, akit az elnök javaslatára az országgyűlés egyszerű többséggel választ majd meg, nem kell feltétlenül képviselőnek lennie, de a törvényjavaslat szerint a képviselőkre vonatkozó mentelmi jog és vagyonnyilatkozat-tételi rá is vonatkozik majd. A fizetése az alelnökök fizetésével egyezik majd meg, a háznagyi munka mellett más kereső tevékenységet nem folytathat. A háznagy tagja lesz a parlamenti házbizottságnak, de nem szavazhat.
Üzemanyagkártya vagy ingyenbusz
A képviselők javadalmazásáról szóló rész is változást jelent a mostani szabályozáshoz képest. A képviselő a tiszteletdíja mellett – ez a helyettes államtitkári illetménynek megfelelő összeg – egy üzemanyagkártyát havi 2000-5500 kilométerre feltöltve (attól függően, milyen messze lakik Budapesttől). A törvényjavaslat szerint a képviselő „a közforgalmú közösségi közlekedési eszközöket ingyenesen veheti igénybe, ha üzemanyagkártyára való jogosultságáról lemond”.
A vidéki képviselők 35-50 négyzetméteres budapesti lakást vagy a képviselői díjazásának legfeljebb negyedére rúgó albérleti juttatásra jogosultak. A politikusok a mandátumok elvesztése után még három hónapig kaphatnak képviselői javadalmazást.
A törvény elfogadása után az Országgyűlés, az Országház és a Parlament nevét, jelképeit csak a házbizottság engedélyével lehet majd használni üzleti célokra. Az ezeket már használók ez év végéig kérvényezhetik az Országgyűlés elnökénél a név-, illetve jelképhasználat engedélyeztetését.
Jön az Országgyűlési Őrség
A törvényjavaslat rendelkezik az Országgyűlési Őrség létrehozásáról is, ami egy, a házelnök irányítása alatt álló fegyveres szerv lesz. Feladata a törvényjavaslat szerint az Országgyűlés védelme, „függetlenségének és külső befolyástól mentes működésének biztosítása, a törvényben meghatározott személyvédelmi, létesítménybiztosítási feladatok biztosítása”, de a tűzbiztonsági, tűzoltói feladatokért is ez a testület felel.
Az őrség többek között jogosult lesz arra, hogy kivezesse az ülésteremből az ülésről kizárt képviselőt, vagy azt, aki képviselői jogainak gyakorlását felfüggesztették. Az őrség arra is jogosult lesz a tervezet szerint, hogy az Országház, az Országgyűlési Irodaház, valamint az Országgyűlés hivatali szervezetének elhelyezésére szolgáló épületek területéről kivezesse azokat, akik nem tartják be a benntartózkodás szabályait. Ezeknek a személyeknek az újbóli belépését két hétig meg lehet tagadni.
Az országgyűlési őr jogai között szerepel egyebek mellett, hogy „magánlakásban és közterületnek nem minősülő egyéb helyen intézkedhet, képfelvételt, illetve hangfelvételt, továbbá kép- és hangfelvételt készíthet”. A törvényjavaslat szerint az országgyűlési őr „kényszerítő eszközként testi kényszert, bilincset, vegyi eszközt, elektromos sokkoló eszközt, rendőrbotot, útzárat, megállásra kényszerítést, lőfegyvert a Rendőrségről szóló törvényben meghatározottak szerint alkalmazhat”, a fegyvertartásra vonatkozó szabályai is megegyeznek a rendőrségi törvényben szereplő előírásokkal.
Ehhez a cikkhez ajánljuk
- Belföld
Sztrájkot hirdet a magyar köztisztviselők szervezete
Az illetékes főispánokat is beperelik.
március 26., 12:32
- Belföld
Eljárást indított a rendőrség a Dunában úszó korábbi önkormányzati képviselő ellen
„Bálint, ne tegye… Bálint, kapaszkodjon bele!” – kiabálták a rendőrök Szabó Bálintnak.
március 26., 12:41
- Belföld
Nagy Márton „leütötte” a Budapest–Belgrád vasútvonal finanszírozását a kínaiakkal
A nemzetgazdasági miniszter Gong Taóval, a Kínai Népköztársaság nagykövetével tárgyalt.
március 26., 11:50
- Belföld
Orbán Viktor: Elment egy régi harcos
A miniszterelnök is megemlékezett Wachsler Tamásról.
március 26., 13:16
- Belföld
Ismét összeült a kormány, hamarosan jönnek a bejelentések
Csütörtökön Kormányinfót tart Gulyás Gergely és Vitályos Eszter.
március 26., 13:09
- Mindeközben
Pély Barna is jelen volt gyermeke születésénél, de a sokktól elfelejtette, mit mondott először lánya láttán
2 órája
- Belföld
Ismét Lévai Anikó lett a legbefolyásosabb nő a magyar közéletben
A Forbes 2025-ben is kiadta a listáját.
március 26., 13:20
- Belföld
Fidesz: Magyar Péter és pártja mindig azt fogják tenni, amit a Néppárt mond
Videót tett közzé a kormánypárt.
március 26., 12:22
- Belföld
Nyomozás indult egy férfi ellen, aki bántalmazott egy tüntetőt Budapesten
Nyolc napon túl gyógyuló sérülést szenvedett.
március 26., 13:36
- Belföld
A Jobbik bejelentette, kit indít az egyik Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei választókerületben
A párt mind a 106 körzetben önállóan indul el.
március 26., 13:13
- Belföld
Megszólalt a Mészáros Csoport a hatvanpusztai zebrákkal kapcsolatban
A közlemény szerint az állatok törődésből vannak tartva.
március 26., 10:45
- Címlapon
Vojnich Erzsébet: A Kossuth- és a Munkácsy-díj egytől egyig devalválódik
Közös kiállításukra készülve Szüts Miklós is vele volt.
2 órája
- Címlapon
A gyermekvédelmi törvény nem kompatibilis az európai szabályokkal – Magyarországról vitáznak az EP-ben
A Pride betiltását célzó törvény, valamint az EP-képviselők vagyonnyilatkozat-tételi kötelezettsége adja a vita témáját.
35 perce
- Címlapon
Donald Trump szerint ma hozza el a felszabadulás napját, de ezzel akár a teljes világot összedöntheti
Az amerikai elnök már hetek óta azt ígéri, április 2-a felszabadulás napja lesz az Egyesült Államokban.
54 perce
- Belföld
Megszólalt a Miniszterelnökség az újdörögdi tragikus baleset ügyében, üzentek Ruszin-Szendi Romulusznak is
Ízléstelennek nevezték a volt vezérkari főnök nyilatkozatát.
március 26., 15:16
- Belföld
Hajnal Miklós döntött: nem indul ott, ahol Magyar Péter is harcba szállna
A Budapest 3. számú választókerület jelenlegi képviselője a Facebookon tett bejelentést.
március 26., 11:43
- Belföld
Jókedvet és esernyőket bekészíteni, borongós–esős időjárással kell dacolnunk
Napsütésre csak az ország északi, északnyugati részén lehet számítani.
március 26., 06:26
- Mindeközben
Fenyvesi Barna már megbánta, hogy kitálalt Nemazalány hűtlenségéről: „Senkinek nincs joga támadni őt”
3 órája
- Címlapon
Politikai földindulás Nyugat-Magyarországon, a komplett városvezetés kilépett a pártokból
A polgármester is így döntött.
4 órája
- Mindeközben
Zimány Linda 39 évesen sem érzi, hogy elkésett volna a családalapítással: „Minden a megfelelő időben történik az életben”
4 órája
- Mindeközben
Társai egyöntetűen szerették volna, ha Dávid Petra távozik a Farm VIP-ből, de mégsem ő esett ki
5 órája
- Címlapon
Ragasztószalaggal hallgattattak el egy síró kétévest a somogyi bölcsődében
Az esetet egy szülő is végignézte.
3 órája
- Belföld
Már nem csak Magyar Péter mozog, de még mindig ő fut a legtöbbet
A Tisza Párt elnökének impulzív természete azonban növeli a hibázás kockázatát.
március 26., 13:42
- Belföld
Meghalt Wachsler Tamás volt országgyűlési képviselő, a Kossuth tér megújításának irányítója
Az építész novemberben lett volna 60 éves.
március 26., 08:20
- Belföld
A kormány törvényt módosítana Varju László ügye után
Orbán Viktor szerint ezekre a helyzetekre jogi megoldást kell találni.
március 26., 10:25
- Belföld
Törvényjavaslattal tiltaná ki a középületekről a szivárványos zászlókat Novák Előd
A Mi Hazánk Mozgalom korábbi próbálkozása nem járt sikerrel.
március 26., 07:16
- Belföld
Pénzmosás miatt emeltek vádat egy békési férfival szemben
Az elkövető nem létező áruk után kifizetett összegeket „játszott” át megbízójának.
március 26., 10:06
- Belföld
Steiner Kristóf: Nem hiszem, hogy ennek az országnak szüksége van rám
Hadházy Ákos: Követeljük, hogy ezt a mocskos törvényt visszavonják.
március 26., 09:23
- Belföld
Nem ért haza az iskolából egy 17 éves budafoki lány
A rendőrség jelenleg is keresi az eltűnt diákot.
március 26., 07:50