Nem mer dönteni az egyetem Schmitt ügyében
További Belföld cikkek
- Gyurcsány Ferenc a Sztárboxban? Válaszolt a politikus
- Megcsapott minket a tél szele, mínusz 6,8 fokot mértek egy magyar településen
- Akár meg is úszhatja a fegyházbüntetést Révész Zsuzsa gyilkosa?
- Két kisiklás kellett hozzá, de megkezdődtek a munkálatok a Keletinél
- Daruval emeltek ki egy autót a Dunából, holttestet találtak benne
"A jelentés az egyetem kérdéseire ad választ, az egyetem elvárásainak felel meg, az egyetem az, amelyik ezek után levonhatja ebből a megfelelő következtetéseket" - mondta Tóth Miklós, a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karának (TSK) dékánja 2012 januárjában, a tényfeltáró bizottság megalakulásakor. (Nézze meg az eseményről készül videót!)
Világos szavak, ehhez képest március 27-én, a bizottsági jelentés összefoglalójához mellékelt közleményben azt írják, hogy a dokumentumot "tájékoztatásul valamint állásfoglalás végett a nemzetierőforrás-miniszter részére megküldtem". A szöveget maga a rektor, Tulassay Tivadar írta alá.
Az Index megpróbálta megkérdezni a változásról Tulassay Tivadart, de a telefonját nem ő, hanem egy munkatársa vette fel, aki közölte, hogy a rektor éppen egy megbeszélésen van, és interjút csak a sajtóosztályon keresztül lehetséges tőle kérni. Benyújtottuk interjúkérelmünket a sajtóosztályhoz.
Bazsa György, a Magyar Felsőoktatási Akkreditációs Bizottság (MAB) előző, február végén távozott elnöke az Index kérdésére közölte, hogy az akkor hatályos, 1983-as miniszteri rendelet szerint Schmitt Pál doktori fokozatát az a testület vonhatja vissza, amelyik azt odaítélte.
Mivel annak idején Schmitt a Testnevelési Főiskolán szerezte a kisdoktori címét, a visszavonásról is csak annak jogutóda, a SOTE határozhat, azt pedig az egyetemnek kell eldöntenie, hogy ez az egyetemi vagy a kari doktori tanács feladata-e. Bazsa szerint a Nefmi csak jogsértés esetén avatkozhat be az ügybe, és mint mondta, nem tud arra példát, hogy valaha bárkinek is a minisztérium vonta volna vissza a tudományos fokozatát.
Maga a jelentés is ezt mondja
A tényfeltáró bizottság jelentésének összefoglalója rögzítette azt is, hogy Schmitt kisdoktorijának idején, 1992-ben a kisdoktori megszerzésének szabályait az 1985-ös oktatási törvény, valamint a Magyar Testnevelési Főiskola doktori szabályzata rendezte. Az összefoglaló idézi a doktori szabályzatnak ezt a paragrafusát is: "Amennyiben az egyetemi doktorátus odaítélését követően kiderül, hogy az értekezést más készítette, vagy az más személy munkájának (eredményének) illetéktelen felhasználásával készült, az Egyetemi Tanács a doktorátust, s az ezt tanúsító oklevelet visszavonja, az egyetemi doktorátusra utaló névmegjelölés használatát megtiltja, intézkedik a személyi igazolványból való törlésről, s a visszavonás tényét a Művelődési Közlönyben, valamint az OTSH Közlönyben közzéteszi".
Kormánypárti források az Indexnek azt állították, az elnök ügye azért nem kavar nagyobb vihart a Fideszen belül, mert Schmitt Pál ügyében úgyis Orbán Viktor miniszterelnök fog dönteni.
A Nefmi sajtóosztálya lapunkkal egyidőben értesült arról, hogy a SOTE rektora a minisztertől kért állásfoglalást, a megkeresésre később reagálnak.
Cikkek, esélyek, portrék, eredmények, térképek – minden egy helyen!
Ne maradjon le semmiről, kövesse az Indexen az amerikai elnökválasztás legfontosabb pillanatait és böngéssze a Fehér Ház blog tartalmait!
November 1-től folyamatosan frissülő hírfolyamunkban számolunk be minden fejleményről, a voksolás éjszakáját kiemelt figyelemmel kísérjük. A választás másnapján reggel hét órától élő videós műsorral jelentkezünk, interaktív térképeink segítségével pedig minden információt megtalál!