2014-től lépne csak életbe a képviselők új javadalmazási rendszere

2012.04.15. 16:58

A tervezett 2013 helyett csak 2014-ben, a következő Országgyűlés megalakulásával lépnének hatályba a parlamenti képviselőkre vonatkozó új javadalmazási szabályok, ha a Ház elfogadja a fideszes Gulyás Gergely ezzel kapcsolatos, vasárnap benyújtott, zárószavazás előtti módosító indítványát.

A Fidesz és a KDNP a héten többször is egyeztetett az új országgyűlési törvényjavaslatról - amelynek zárószavazását a tervek szerint hétfőn tartják -, mert a kereszténydemokraták több passzusát is kifogásolták az előterjesztésnek. Rubovszky György, a KDNP frakcióvezető-helyettese korábban elmondta, egyebek mellett azt szeretnék, hogy ne legyen főfoglalkozás a képviselőség, továbbá azt, hogy a javadalmazási passzusok csak 2014-ben lépjenek hatályba.

Utóbbiban, mint azt Gulyás Gergely vasárnap elmondta, megállapodott a két kormánypárti frakció, vagyis az új javadalmazási szabályok - amelyek alapján a képviselők tiszteletdíja a jelenleg bruttó 750 ezer forintos helyettes államtitkári fizetéssel egyezne meg - nem 2013. január 1-jén lépnek majd hatályba, hanem csak a következő általános parlamenti választás utáni új Országgyűlés alakuló ülésének napján.

A tervezett, új összeférhetetlenségi szabályokban viszont nem várható változás Gulyás Gergely szavai szerint.

Az Országgyűlés keddi döntése alapján más keresőfoglalkozást nem folytathatnak, és egyéb megbízatásukért - a tudományos, oktatói, művészeti, valamint a jogi oltalom alá eső szellemi tevékenységet kivéve - nem fogadhatnak el díjazást a parlamenti képviselők a következő ciklustól.     A fideszes Kovács Zoltánnak az új országgyűlési törvényjavaslathoz fűzött módosító indítványát 253 igen szavazattal, 47 ellenében, 12 tartózkodás mellett fogadta el a parlament. A kétharmados többséget igénylő módosító indítvány a kormányoldalt is megosztotta: a kereszténydemokrata frakció nagy többsége - 30 képviselő - ellene szavazott, és így tett négy fideszes politikus is. Megszavazta viszont a javaslatot a jobbikos képviselők többsége. Az MSZP nem vett részt a szavazásban, míg az LMP-frakció nagy része nemmel voksolt. A KDNP a kedd délelőtti frakciószövetségi ülésen már jelezte, több ponton változtatni kívánnak a javaslaton, mert így azt nem tudják támogatni.