Szombaton tér vissza a szabadságról Orbán

2012.08.13. 17:20
Orbán Viktor augusztus 18-án, szombaton áll újra munkába, első nyilvános szereplése augusztus 20-án lesz, amikor a tervek szerint rész vesz az olimpikonok köszöntésén is. Orbán a londoni olimpiára nem utazott el, tizenkét évvel ezelőtt azonban ott volt Sydneyben. Gyurcsány miniszterelnöksége idején szintén kiutazott Pekingbe, Medgyessy olimpiai utazását a lemondása húzta keresztül.

Augusztus 18-án áll újra munkába Orbán Viktor kormányfő, mondta az Indexnek Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke. Havasi szerint Orbán összesen 14 napot vett ki, a pihenést július 30-án kezdte meg, a szabadságot azonban az augusztus 8-i kormányülés miatt egy napra megszakította. A pihenésből visszatérő kormányfő első nyilvános szereplése augusztus 20-án lesz, ahol Orbán részt vesz az állami kitüntetések átadásán.

Jelenleg még tart az állami ünnepségek programjainak az összehangolása, Orbán azonban a tervek szerint ott lesz a Gyulai István Memorial Atlétikai Nagydíjon is, ahol este hét órakor köszöntik a magyar olimpikonokat. A Londonból hazaérkező olimpiai küldöttséget hétfőn a Syma-csarnokban fogadták, a delegációt Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Borkai Zsolt MOB-elnök köszöntötte. Orbán a rendezvényen nem volt ott, vasárnap azonban levélben gratulált az olimpiai csapatnak. A kormányfő a néhány soros gratuláló levelét Borkainak, "a világ tetejére" címezte.

"Ide veled, régi kardunk!"

Orbán július elején a Hírt TV-nek adott interjúban beszélt arról, hogy megviselte a kormányzás elmúlt két éve, ezért hosszabb időre, összesen két hétre fog szabadságra menni. Az interjúban Orbán azt mondta, hogy a szabadságát a családjával tölti, így többek között a londoni olimpiára sem ő fog elmenni, hanem Áder János köztársasági elnök. „A köztársasági elnök úrral abban maradtunk, hogy ő megy Londonba, én alszom” - fogalmazott mosolyogva. Az elmúlt két hétben Orbán Facebook-oldalán több olimpiai témájú bejegyzés is megjelent. Szilágyi Áron kardvívó olimpiai aranyérme után Orbán oldalán az volt olvasható: "Ide veled, régi kardunk!" - Szép volt Áron, hajrá magyarok! Augusztus 5-én Pars Krisztiánra és Berki Krisztiánra utalva pedig az, hogy a „Krisztiánok bearanyozták a vasárnapunkat! Hajrá Magyarország, köszönjük!”

2000 szeptemberében, előző miniszterelnöksége idején részt vett a Sydney-ben rendezett olimpián. A kormányfő akkor előbb három napra a Vatikánba utazott Mádl Ferenc akkori köztársasági elnökkel, innen utazott tovább Sydney-be, ahol összesen hat napot töltött el. Találkozott többek között az ausztrál miniszterelnökkel, Deutsch Tamás akkori sportminiszterrel koszorút helyezett el Csík Tibor olimpiai bajnok ökölvívó sírjánál. Néhány nappal később Orbán meglátogatta a Sydneytől mintegy 50 kilométerre fekvő Penrith-ben, a kajak-kenusok főhadiszállását. Az MTI tudósítása szerint az előfutamok alapján Orbánnak különösen tetszett a két négyes teljesítménye, magabiztos futamgyőzelme, viszont „aggódva érdeklődött a kenus Zala György szolidabb szerepléséről”.

"Mindannyian szeretnénk egy aranyat"

Medgyessy Péter kormányfőként a tervek szerint a 2004-es athéni olimpia zárónapján vett volna részt. Ezt azonban keresztülhúzta az olimpia idejére kialakuló kormányválság. Gyurcsány Ferenc akkori gyermek, ifjúsági és sportminiszter néhány nappal a játékok kezdete előtt, augusztus 6-án ajánlotta fel a lemondását. Gyurcsány a lemondást azzal magyarázta, hogy a kormányfő és közte olyan politikai konfliktus feszül, amely a kormány stabil működésének az útjában állhat. Gyurcsány az MTI szerint újságírói kérdésre válaszolva akkor tagadta, hogy miniszterelnöki ambíciói lennének. Medgyessy az olimpia megkezdése után elfogadta Gyurcsány lemondását, néhány nap múlva, augusztus 19-én maga Medgyessy is bejelentette a távozását. Medggyessy augusztus 27-én levélben gratulált a férfi kajak négyesnek az aranyéremhez, valamint közölte, hogy nem utazik Athénba.

Gyurcsány Ferenc kormányfőként a legkisebb fiával utazott el a 2008-as pekingi olimpiára. A pekingi magyar nagykövetségen rendezett fogadáson azt mondta: "az olimpiának még a közepénél sem vagyunk, de már mindannyian szeretnénk egy aranyat". Gyurcsány megnézte többek között Gyurta Dánielt, aki 200 méteres mellúszásban akkor ötödik lett, a női kézilabda-válogatott egyik csoportmérkőzését, illetve a férfi vízilabda válogatott egyik meccsét is. Schmitt Pál, a MOB akkori elnöke az olimpia alatt arról beszélt, hogy az alulfinanszírozás nem tett jót a magyar sportnak. Schmitt hozzátette: örült neki, hogy Gyurcsány ellátogatott az olimpiára, a miniszterelnök így megtapasztalhatta, hol tart a világ sportja Magyarországhoz képest. Schmitt ezzel arra utalt, hogy Pekingben az elvárásokhoz képest szerényebb eredményt el a magyar csapat, végül csak három arany érmet szereztek.

Miniszterelnökként Horn Gyula nem vett részt az atlantai olimpián 1996-ban, de minden aranyérmesnek írt üdvözlőlevelet. Kovács István bokszolónak azt írta, hogy "a gladiátorszellem helyett - szép magyar szóval élve - valóban vívott, még egy csipetnyi derűt is belopva ebbe a kemény és férfias küzdelembe." Horn a Kőbán Ritának írt levelében a köszönet és a gratuláció mellett kiemelte azt is, hogy a sportoló győzni akarása lenyűgöző volt. Horn elment az olimpia csapat érkezése utáni fogadásra, a Budapest Sportcsarnokban tartott rendezvényen több ezren jelentek meg. Magyarország Atlantában tizedik lett az éremtáblázaton.