Gyurcsány államférfiként támogatja Bajnait
További Belföld cikkek
-
219 millió forintot adtak össze a magyarok, az Utcáról Lakásba Egyesület ezzel nyolc fiatal életét változtatta meg
- Hipersebességre váltott a szegedi BYD építése: az e-autógyárnak túl magasak az uniós vámok
- Élesen kritizálta a közmédiát az újságírók szövetségének elnöke
- Váratlanul elmaradt Babicsek Bernát ügyének tárgyalása
- Ellopott egy autót, majd egy rendőrtől kért segítséget a peches tolvaj
![A tömegben magyar zászlók és a DK szervezeteinek táblái láthatók, amik hirdetik, hogy Egerből, Győrből, Várpalotából és Veresegyházáról is vannak itt emberek.](https://kep.index.hu/1/0/345/3452/34521/3452182_1f2a1b426ae4e2a27ea8b789c3a649b1_wm.jpg)
Persze 2002-ben sem sokan fogadtak volna arra, hogy Orbán Viktor 2010-re olyanoknak is kedves lesz, akiknek soha nem volt szimpatikus. Vajon így lesz-e ez Gyurcsány Ferenccel, a másik államférfival is? Ők ketten szinte harminc éve kergetik egymást a magyar politikában, és ha már Orbánnak nem is mindig mindenről Gyurcsány jut az eszébe, Gyurcsánynak biztos most is ez az öt betű van felírva minden gondolata elejére: O. R. B. Á. N.
Vajon a magyar politikát jellemző áldásos felejtés, a szelektív emlékezet, a mostanra kialakult politikai konstelláció vagy maga Orbán Viktor az oka annak, hogy 2012. október 23-án tekintélyes tömeg ment el meghallgatni az Egyetem térre Gyurcsány Ferencet? Pedig most éppen nem is akarják bebörtönözni a köztársaság egykori, nem túl sikeres miniszterelnökét.
Az Egyetem téren nemcsak október 23-át ünnepelték, hanem a Demokratikus Koalíció egyéves születésnapját is. Nézzük, hogy sikerült Gyurcsányék leválása az MSZMP szellemi örökségét tovább vivő, és 2009-ben süllyedő hajónak tűnő MSZP-ről.
A gyurcsányista tömeg nagy része jól szituált középosztálybeli ember. Valamelyest sikerült túllépni a 13. kerület és Budapest határain is, legalábbis ezt mutatták a tömegben az egri, a várpalotai vagy a győri DK-s transzparensek. Ha már október 23., akkor valahogy meg kell küzdeni az MSZP-nek örökké terhes 56-os örökséggel is. A színpadra ezért olyanokat hívtak, akik gyerekek voltak 56-ban, és legfeljebb szüleik akkori reakcióiról mesélhettek. A KFT-s Bornai Tibor egy szívhez szóló dalt adott elő arról, hogy 56-ban el lehetett volna menni, de a szülei mégsem szálltak fel arra a bizonyos határ felé induló buszra.
Az igazi ütőkártya azonban a rendezvény legelején felszólaló 87 éves Vitányi Iván, a DK örökös tiszteletbeli elnöke volt, akivel sikeresen lehet átvágni az 56-os gordiuszi csomót. Vitányi a történelem három fontos korszakában is küzdött a demokráciáért: 1944-en megismerte a Gestapo börtönét, 1956-ban Nagy Imre mellett állt, 1990-ben pedig a rendszerváltásért harcolt. És most 2012-ben újra ki kellett állnia.
A sokféle ötvenhat összekapcsolására végül maga Gyurcsány Ferenc adta meg a kódot: 56 örökségéből a független, demokratikus Magyarország iránti vágyat vállalják fel, de nem a horthysta restaurációét. Gyurcsány szerint ezért nem lehet hiteles, hogy Orbán egyszerre hajt fejet Nagy Imre és Horthy Miklós szobra előtt.
A tömeget persze még mindig az orbánozás tudja megmozgatni. Gyurcsány ezért bőven taglalta is a rezsim antidemokratikus lépéseit. A mostani helyzetbe azonban ez már kevés, és a volt kormányfő mert nagyot álmodni. Orbán leváltása csak eszköz, az egész rendszert szét kell zúzni. Ehhez pedig - nincs mese - kétharmad kell. Már nem lesz elég egy gyenge többség, hiszen egy sikeres 2014-es választás után két évvel újra megerősödhet a Magyarországra, a köztársaságra és a demokráciára ártalmas orbánizmus.
Erről az alapból adott aztán választ Gyurcsány 2012 októberének legnagyobb kérdésére: hogyan lehet legyőzni Orbánt. Az elmúlt hetekben Gyurcsány Ferenc és a DK is bőven ekézte a Millát, amely felháborító módon nem kíván közösséget vállalni a múlt rendszer erőivel, köztük történetesen a 2009-ben megbukott, az országot súlyos válságba taszító és az Orbánt kétharmadhoz segítő Gyurcsány Ferenccel sem.
![Gyurcsány Bajnainak azt üzente, hogy legyen tele önbizalommal, de számítson a kicsire és nagyra is, az önzésnek és a gőgnek nincs helye az ellenzéki összefogásban.](https://kep.index.hu/1/0/345/3452/34521/3452186_673004a66aef9a196d50a2df1e21ac2a_wm.jpg)
A volt kormányfő most kerülte a civil mozgalom nyílt bírálatát. Szerinte az ellenzéki összefogásban érdekelt erőknek az ország és a demokrácia érdekében félre kell tenniük az ellentéteket. Nem sértődős tinédzserekre, hanem erős államférfiakra van szükség.
De kik lennének ezek az államférfiak? Gyurcsány a következőkben erre az önzetlen államférfiúi szerénységre adott példát vagy egy kétszázalékos párt vezetőjeként látta, hogy nem is olyan messze tőle az Egyetem téri tömeg épp huszonvalahányszorosa gyülekezik a Milla demonstrációjára. Ki tudja? Szóval kimondta a nagy mondatot: "Az ellenzéki együttműködés vezetője Bajnai Gordon lehetne. Mi támogatjuk." (És vajon Gyurcsány Ferenc milyen miniszter lenne Bajnai kormányában?)
Gyurcsány pont itt, a legfontosabb mondatnál is bizonyította, hogy ember maradt az embertelenségben, mert amikor épp Bajnairól kellett volna beszélnie, megszakította szózatát, a tömegben ugyanis egy ember rosszul lett. Azonnal átalakult sürgősségi beavatkozóvá, és a színpadi mikrofonon keresztül kért gyorsan orvost és vizet. Aztán folytatta az államférfiúi figyelmeztetést: fontosak persze a kormányfői ambíciók, de eközben nem szabad, hogy az önzés és a gőg uralkodjon el, és a jelölt elutasítsa a közös célért harcoló kis és nagyobb erőket.
Gyurcsány fő baja a Millával az, hogy az csak az elégedetleneket gyűjti egybe, de programot nem tud adni nekik. Az utóbbi időben folyamatosan a vidék Magyarországával és a szegénység bugyraival ismerkedő politikus ezért maga állt elő a farbával és egy négypontos "programot" hirdetett, amit most itt hangsúlyosan tegyünk idézőjelbe. 1. Helyre kell állítani az alkotmányosságot és a demokratikus intézményeket. 2. Rendbe kell tenni a gazdaságot. Ezt nem lehet vállalkozás- vagy bankellenes retorikával megvalósítani, banki hitelre és kiszámíthatóságra van szükség. 3. Nem lehet elzárni a tudást és a felemelkedés útját senki elől. A felcsúti fociakadémia legyen önfenntartó, ne a felsőoktatás és a kultúra. 4. A mi barátaink Berlinben, Párizsban és New Yorkban vannak, nem Azerbajdzsánban, bár utóbbiakat se hanyagoljuk - ez volna a külpolitika lényege.
A volt kormányfőt ezután mindenki megtapsolta, majd mögöttem a tömegben valaki azt mondta: - Akkor most menjünk a Millára? - Igen. Menjünk.