Nullára értékelt turult avatott Zugló
További Belföld cikkek
-
219 millió forintot adtak össze a magyarok, az Utcáról Lakásba Egyesület ezzel nyolc fiatal életét változtatta meg
- Hipersebességre váltott a szegedi BYD építése: az e-autógyárnak túl magasak az uniós vámok
- Élesen kritizálta a közmédiát az újságírók szövetségének elnöke
- Váratlanul elmaradt Babicsek Bernát ügyének tárgyalása
- Ellopott egy autót, majd egy rendőrtől kért segítséget a peches tolvaj
A Népstadion egyik bejáratánál, a Thököly út és a Dózsa György út kereszteződésében állították fel Domonkos Béla szobrász munkáját, egy turulmadarat kettős kereszttel. A szobrot szombaton a Magyar Nemzeti Gárda tagjainak demonstratív felvonulása közepette avatta fel ünnepélyesen a zuglói önkormányzat.
![D KB20121027025](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/346/3469/34691/3469124_a2ec65464eebe3db1bcbdd01dc4e8e22_wm.jpg)
Az avató beszédet Ferdinandy István alpolgármester tartotta azt hangoztatva, hogy a turul a magyarság összetartozásának jelképe, közös jelkép, amely nem kisajátítható, és semmilyen megosztó tartalom nem fűződik hozzá.
A mitológiai figurát a kerület Trianon-emlékmű pályázatán választották ki a képviselő testület tagjai a beérkezett kilenc pályamű közül.
Döntést azonban csak egy megismételt pályázaton tudtak hozni, az első kört ugyanis színvonalas mű hiányában eredménytelennek nyilvánították.
A második pályázat alkalmával viszont már a testület több fideszes és jobbikos tagja is egyértelműen a legjobbnak jelölte Domonkos pályázatát, jóllehet a terv részt vett az első, eredménytelen válogatásban is. Választásuk azért is meglepő, mert a köztéri szobrot előzsűriző szakértői bizottság lesújtó véleményt fogalmazott meg a turulos tervről.
![D FO20121027004](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/346/3469/34691/3469130_be30424525b67d9c9c69e592f11323f9_wm.jpg)
Várnai László LMP-s képviselő szerint a Budapesti Történeti Múzeum által felkért szobrászok, művészettörténészek a legkevésbé sem ezt a pályaművet ajánlották megvalósításra. A májusban kiadott szakvélemény szerint a turulmadarat, a csonka Magyarország bronz ábráját, valamint a kettőskeresztet felvonultató tervben „a képi közhelyeken kívül semmiféle gondolat nem fedezhető fel. Elcsépelt formák botrányosan amatőr módon előadott, leltárszerű együttese, művészi értéke nulla.”
A beérkezett pályázatok között volt olyan - egyébként szintén a történelmi és a csonka Magyarország térképével operáló - mű is, ami viszont fellelkesítette a zsűrit, és ahol nem fukarkodott a pozitív jelzőkkel. Hiába írták azonban más munkákról a szakértők, hogy jól alakalmazkodik a környékhez, „átgondolt, világos, szellemes koncepció, professzionális, szakmailag kifogástalan kivitelezés”, ajánlásukat a képviselők nem vették figyelembe.
Az önkormányzat 5 millió forinttal támogatta a szobor létrejöttét. Az emlékműhöz több tonna kővel hozzájárult a kerület erdélyi testvérvárosa is.