További Belföld cikkek
- Megérkezett a havazás, baleseteket és fennakadásokat okozott az utakon
- Uszály ütközött a Margit híd lábának, több hajóban is kárt tett
- Orbán Viktor: A békéről beszélni Európában olyan volt, mintha ördögöt idéznél
- Kemény üzenetet küldött David Pressmannek lehetséges utódja: Hagyd abba ezt az ostobaságot
- Parázs vita alakult ki Magyar Péter és Fülöp Attila között
Több mint 10 ezer szolgáltatót hagy ki a pénztárgépekkel kapcsolatos szigorításokból a kormány.
Az Országgyűlés november végén fogadta el azt adótörvényt, amely előírta, hogy a Magyarországon működő pénztárgépek és a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) között online kapcsolatot kell kialakítani. A végrehajtás módját szabályozó NGM-rendelet tervezete 2013 március 31-ig ad határidőt a hazai kereskedők, szolgáltatók számára, hogy az üzletekben felállított, stabil pénztárgépeiket olyan berendezésekre cseréljék, amelyek még akkor is bejelentkeznek félóránként a NAV szervereire, ha éppen nincs forgalom. A jeleket és a vásárlások adatait a pénztárgépeknek SIM kártyás, külön erre a célra kialakított mobilinternetes kapcsolattal kell elküldeniük.
Az NGM, amely 90 milliárd forintos bevételnövekedést vár az online adatszolgáltatási kötelezettségtől, a pénztárgépek paramétereit tartalmazó tervezetben foglalta össze a taxaméterekre vonatkozó új szabályokat is. A taxisok szolgáltatásait számlázó eszköz műszaki követelményeinek – egyébként elég hosszú – sorában nem szerepel a kötelező jellegű internetes kapcsolat. A taxaméterek esetében maradt a feketedoboz, azaz olyan memóriaegység, amelyet nem egyidejűleg, hanem csak egy későbbi, esetleges ellenőrzés alkalmával nézhetnek át a hatóság szakemberei.
A NAV-nál nem tudtak magyarázatot adni a taxisokat érintő kivétel hátteréről, és a rendeletet készítő Nemzetgazdasági Minisztériumhoz irányítottak.
A miértre azonban az NGM kommunikációs titkárságától érkezett levél sem adott választ. A minisztérium kérdésünkre csupán megerősítette, hogy az online adatszolgáltatás előírása a taxisok esetében „nem célja a jelen tervezetnek”.
A minisztérium ugyanakkor arra próbálta felhívni a figyelmet, hogy azért a taxaméterekre is vonatkozik számos új rendelkezés: a szervizelésről és az üzemeltetéséről szóló részek például a pénztárgépekre vonatkozó szabályozással egyenértékűen. Az NGM szerint a hatályos rendeletből átvett szabályozást is erősíti a törvényi szinten biztosított szankcionálási lehetőség. A NAV-nak nemcsak a szabályok megtartásának ellenőrzésére van jogosultsága, hanem „kellő visszatartó erővel rendelkező szankciók megállapításra” is.
Érdekes, hogy az NGM az Indexnek küldött levelében maga is bevallja, hogy a taxaméterek jelenleg tervezett szabályozása „a bevétel regisztrálásának elmaradása – amely a taxi szolgáltatást nyújtók ellenőrzése során a legjellemzőbb jogsértés – ellen nem nyújt védelmet”.
A minisztérium szerint a bizonylati fegyelem terén tapasztalható hiányosságokat a NAV 2013-ra betervezett ellenőrzési akcióival próbálják majd ellensúlyozni.
A kivételezést viszont éppen a NAV ellenőrzései magyarázhatják a legkevésbé. Az adóhatóság honlapján található egy alig két hónapos közlemény, amely szerint „hemzseg a törvénysértéstől a pesti éjszaka”. Az október végi hosszú hétvégén tartott razzia eredménye azt mutatta, hogy az éjjel-nappali boltok és az éjszakai bárok mellett az éjszaka dolgozó taxisok is tömegesen mellőzték a nyugtaadást. „Legtöbben csak az ellenőrök bemutatkozását követően nyúltak taxaméterükhöz, hogy nyugtát nyomtassanak” - foglalta össze a tapasztaltakat a hatóság.
Az erős érdekérvényesítő képességű taxisok utoljára nyáron tartottak tömeges demonstrációt. Akkor mintegy ezer autóval okoztak óriási dugót a fővárosban, mert hatóságilag rögzített tarifa bevezetését, az autókra vonatkozó egységes szabályokat, és a taxisok létszámának maximalizálását akarták rendeletileg előírni számukra. A rendelet azóta sem készült el.
A fuvarozók becslései szerint az online rendszerű taxaméterek, ha mégis bevezetik, újabb súlyos terheket jelentenek majd a vállalkozók számára. A hallotaxi.hu-n megjelent cikk szerint a mobilnetes adatszolgáltatási kényszer a cégeknek a GSM-modul beszerelés, a SIM kártya előfizetés és annak havi díja, valamint a taxaméter kötelező szervizelése összességében akár 100 ezer forinthoz közelítő pluszkiadást is okozhat. A NAV által engedélyezett taxamétereket gyártó három hazai cég egyike szerint egyébként jól működő online adatküldő rendszert rendkívül nehéz lesz bevezetni és engedélyeztetni, akár években mérhető a megvalósítása.
Keveslik az időt
A bevezetésre hagyott három hónap rövidségére figyelemeztette a kormányt a napokban a az Informatikai, Távközlési és Elektronikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ). A pénztárgépek átalakításában jártas vállalkozásokat tömörítő érdekvédelmi szervezet szerint a tervezett 2013. március 31-i határidő tarthatatlan. Az IVSZ szerint a legnagyobb baj az, hogy az új előírásoknak megfelelő pénztárgépek jelenleg nem kaphatóak egyetlen pénztárgépgyártónál sem. A feltételeknek megfelelő új gép fejlesztési ideje pedig legalább 4-12 hónap. A fejlesztést követő tesztelésre és az így kiszűrt hibák kijavítására legalább egy újabb hónapra van szükség. Az IVSZ szerint reálisabb megoldás lenne egy lépcsőzetes, 8-10 hónap múlva kezdődő bevezetés.