Lefújták a balatoni tűzijátékokat
További Belföld cikkek
-
A DK szerint Pintér Sándornak, Rétvári Bencének és Takács Péternek is le kellene mondani a kórházi VIP-szolgáltatásokról
- Dömötör Csaba szerint a Tisza Párt kongresszusát Manfred Weberék finanszírozták
- Lesöpörte az asztalról a NOlimpia 2.0 népszavazás ügyét a Kúria
- Kislányokat futtatott egy hajdúsági férfi, aki képviselőként és ismert zenészként dolgozott
- Halálra gázolt a vonat egy embert Győr és Sopron között
Az erős és sok helyen viharos szél miatt a Balatonnál elmaradnak az augusztus 20-ai ünnepi tűzijátékok - jelentette be Balatoni Monika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkára kedden délután.
![balatonidojaras](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/467/4670/46701/4670118_3525ead76ea43b9538f5b3c6fda157e5_wm.jpg)
Az államtitkár, aki az állami ünnepi rendezvények biztonságos lebonyolításáért felelős operatív törzs vezetője is, azt mondta: az emberek biztonsága érdekében mind a hat balatoni helyszínen ( Siófokon, Balatonlellén, Zamárdiban, Keszthelyen, Zánkán és Balatonfüreden) törölték az állami szervezésű tűzijátékokat, és a helyi önkormányzatoknak is azt javasolják, hogy az általuk szervezett tűzijátékot ne tartsák meg.
A Balatonnál összesen kilenc településen, Keszthelyen, Fonyódon, Balatonlellén, Zamárdiban, Siófokon, Balatonfüreden, Tihanyban, Zánkán és Révfülöpön terveztek augusztus 20-i tűzijátékot.
A Balatonon jelenleg másodfokú viharjelzés van érvényben, a jelentős széllökések továbbra sem csökkennek, sőt óránkénti 60-80 kilométeres széllökések is előfordulnak. Ez módosíthatja a tűzijátékbombák röppályáját, azok a biztonsági zónán kívülre is kerülhetnek. Mint Balatoni Monika elmondta, több helyen a tűzijátékbombák is megrongálódtak, és az erős szél és hullámzás miatt azok az uszályok sem futhatnak ki a a siófoki kikötőből, amelyekről rakétákat lőttek volna fel.
A jelenlegi előrejelzés szerint a budapesti tűzijátékot és az egyéb rendezvényeket nem veszélyezteti semmi, mondta az államtitkár. 18-19 óra között lesznek olyan adatok, amelyek alapján biztosan el lehet dönteni, megtartható-e a tűzijáték a fővárosban.
A biztonságos tűzijátékról szóló jogszabály szerint ha az Országos Meteorológiai Szolgálat másodfokú (narancssárga) vagy piros riasztást ad ki, illetve erős a szél, akkor a tűzijátékot el kell halasztani, vagy ha már elkezdték - és lehetséges -, le kell állítani.
A meteorológiai szolgálat délután kettőkor kor kiadott figyelmeztető előrejelzése szerint az ország középső részén tizenhárom megyében várhatók heves zivatarok vagy felhőszakadások. A Balaton melletti Fejér-, Veszprém- és Somogy megyében erős széllökésekre is figyelmeztetnek.
Különösen a Dunántúlon és a Duna-Tisza köze nyugati felében lesz szeles az idő, majd az esti óráktól az északkeleti országrészben is északira fordul és megerősödik a szél. Az erős, időnként viharos északi, északnyugati szél lökései elérhetik a 60-65 km/h-t, elsősorban a Balaton környékén 70 km/h feletti lökés is előfordulhat. A szél jelentős mérséklődése csak szerdán napközben várható.