Év végén feldúsul a fekáliánk
A szennyvíztisztítási technológia részét képező biológiai lebomlás nagyobb habzással járt ugyan az elmúlt napokban, az átlagosnál töményebb telepre érkező szennyvizek miatt, azonban a tisztított szennyvíz Népjóléti-árokba történő bevezetésénél rendellenes habzást nem tapasztaltak
− írja a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség a tegnapi cikkünk kapcsán: egy olvasónktól kaptunk néhány fotót és egy rövid leírást szombaton a Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepnél a Dunába ömlő szennyvíz fehér, intenzív habzásáról.
Akkor a Fővárosi Csatornázási Művek azt mondta akkor, hogy a habzás teljesen normális, a vízügyi főfelügyelőség pedig azt, hogy kivizsgálják: ennek eredményét kaptuk most meg. A jelentés szerint az már eleve nem igaz, amit a csatornázási művek írt: a habzás nem nevezhető teljesen normálisnak.
Megtudtuk, hogy ugyan korábban a fertőtlenítési eljárás természetes velejárója volt a fehér színű hab keletkezése, ami hamar eloszlott. (Kivéve itt a Népjóléti-árok alsó szakaszán, ami "több ponton lépcsőzetes kialakítású, a torkolat előtti bal ív miatt a vízfolyás rohanóvá válik, ezért gátolta a hab eloszlását".)
2013 óta azonban UV fényt alkalmaznak a fertőtlenítésre, ami nem jár együtt intenzív habzással. Ezért a másik oka a habzásnak - a beérkező szennyvíz sűrűsége mellett - az lehet szerintük, hogy több mosószer, mosogatószer került a vízbe, ami habzást idéz elő. Ezek után nehéz eldönteni, hogy kinek van igaza, és mi is történik valójában: ennek eldöntését önökre bízzuk. Összefoglalóul:
A lehetséges okok:
- Töményebb szennyvíz
- Túl sok mosószer
- A vízfolyás rohanóvá válása a torkolat előtti bal ív miatt
- A média kavarja a szart
Legszebb kifejezések:
- Népjólét-árok
- A torkolat előtti bal ív miatt rohanóvá váló vízfolyás