A hétvégén tizenöt fok is lehet

2014.01.02. 15:28 Módosítva: 2014.01.02. 15:32

Az év első hétvégéjén borús idő várható, helyenként szitálás, eső zápor is lehet. Ezzel együtt továbbra is folytatódik az enyhe idő, néhol még a leghidegebb órákban is plusz 7, napközben akár plusz 15 Celsius-fok is lehet – írja az Országos Meteorológiai Szolgálatra hivatkozva az MTI.

Pénteken a Dunántúlon felszakadozik a felhőzet, máshol erősen felhős marad az ég, délen, délkeleten kisebb eső, máshol néhol szitálás továbbra is lehet. A legalacsonyabb hőmérséklet mínusz 1 és plusz 4 fok között várható. A legmagasabb hőmérséklet általában plusz 5 és plusz 11 fok között alakul, de északkeleten ennél hidegebb is lehet.

Szombaton általában erősen felhős vagy borult idő várható, inkább csak délen szakadozhat fel jobban a felhőzet. Északon, északkeleten néhol tartósan megmarad a köd. Napközben főként északon, estétől nyugaton lehet helyenként szitálás, gyenge eső. A Dunántúlon megélénkülhet, estétől északnyugaton meg is erősödhet a szél. A minimum-hőmérséklet mínusz 1 és plusz 4 fok között valószínű, a nappali maximumok általában plusz 6 és 11 fok között alakulnak.

Vasárnap túlnyomóan borult idő várható északon több helyen, délen elszórtan esővel, záporral, néhol megerősödhet a szél is. A leghidegebb órákban plusz 1 és plusz 7 fok között alakul a hőmérséklet, a nappal plusz 5 és plusz 15 fok között alakul, délnyugaton lesz a melegebb.

Bálint Gazda aggódik

Az ország kertésze csütörtökön közölt egy cikket arról, milyen következményekkel járhat a növényvilágban, ha továbbra is ilyen enyhe marad a tél. „Az orgonabokrok rügyei duzzadnak, a tulipánok hajtásai előbújnak a földből” – sorolja a szokatlanul enyhe tél tüneteit. A Facebookon olvasói nyíló ibolyákról és már virágokról posztolnak képeket. A jácintok kibújtak a földből, virágzik a rozmaring is.

A februárt még kritikusabbnak tartja a szakember. „Ilyenkor, enyhe időben megindul a nedvkeringés, a szövetek a vízfelvétel következtében fellazulnak, és a növény fagyra érzékenyebbé válik. Ha a mostani enyhe időt zord, fagyos idő követi, akkor az érzékeny virágrügyek elfagyhatnak. A februári tavasz, márciusi tél az idei gyümölcs- és szőlőtermést semmisítheti meg” – írja.

„Ha a kártevők tojásai és a betegségek spórái a telet károsodás nélkül vészelik át, tavasszal nagymértékű elszaporodásukra kell felkészülnünk” – vélekedik.