Börtönben ülök, de választani akarok!
A pénteki Magyar Közlönyben jelent meg a büntetés-végrehajtás (bv) országos parancsnokának az utasítása, ami a parlamenti és az EP-választásokra kijelöli azokat a kereteket, melyek között a börtönben ülők gyakorolhatják szavazati jogukat. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, hiszen áprilisig még oly sok minden történhet.
Így kell felkészülni a választásra
- Alapelv, hogy büntetés-végrehajtási intézetben biztosítani kell a választás önkéntességét, tisztaságát, titkosságát, és lehetővé kell tenni a fogyatékkal élők szavazását is.
- Fontos, hogy csak az szavazhat, akit az ítéletnél nem tiltottak el a közügyek gyakorlásától, és szerepel-e a névjegyzékben.
- A börtönparancsnokok kötelesek felvenni a kapcsolatot a választási szervekkel, és időben tájékoztatni a fogvatartottakat arról, hogy a választás napján a börtön épületében le tudják adni szavazatukat. Ennek megtörténtét írásba kell foglalni, hogy később lehessen igazolni, a fogva tartott tudott a szavazás lehetőségéről.
- Az adott börtönben benyújtott választási kérelmeket összegyűjtik és továbbítják az illetékes választási irodához.
- A választásra jogosult fogvatartott elsősorban a fogva tartás helyén gyakorolhatja választójogát, ha nagyon indokolt esetben máshol akar szavazni, akkor arra a BVOP Fogvatartási Ügyek Főosztályának vezetőjének is rá kell bólintania.
- A más intézetbe tárgyalás, előállítás, gyógykezelés miatt átszállított fogvatartottakat a választás napjára lehetőleg vissza kell vinni az anyaintézményébe.Amennyiben valamilyen kizáró ok merül fel, és a fogvatartott nem vehet részt a választáson, úgy arról őt legkésőbb 2014. április 4-ig értesíteni kell.
Így kell lebonyolítani a szavazást
- A választásra jogosult fogvatartott szavazásához külön elő kell készíteni egy őrzött, de a titkos szavazásra alkalmas helyiséget.
- A szavazófülkét minden egyes voks után át kell vizsgálni.
- A szavazásra kijelölt helyiségben a szavazón kívül kizárólag a szavazatszámláló bizottság tagjai és a fogvatartott őrei tartózkodhatnak, de adott esetben nemzetközi megfigyelők és a sajtó is helyet kaphat még.
- A választás titkosságának biztosítása érdekében a választást követő kilencvenedik nap utáni munkanapon a választással kapcsolatos iratokat meg kell semmisíteni.