Fidesz: 44,5%, baloldal: 26%, Jobbik: 21%, LMP: 5%
További Belföld cikkek
- Kigyulladt egy autó a 81-es főúton
- Menet közben lőttek tűzijátékot egy BMW-ből Budapesten
- Menczer Tamás letiltotta Brutit, miután kérdőre vonta a humorista
- Kovács Gergely szerint előrehozott választásra készülhet a kormány
- Budapesten nyolc tonna tűzijáték-maradványt és üveget takarítottak össze a közművek munkatársai
Az előzetes listás eredmények szerint, 98,92 százalékos feldolgozottság mellett a Fidesz kapta a legtöbb voksot az idei választáson: az eddig összesített szavazatok 44,54 százalékát szerezte meg, míg a Kormányváltók baloldali pártszövetsége 25,98 százalékot szerzett. A Jobbikra a választók 20,54 százaléka voksolt, míg az LMP 5,26 százalékos eredménnyel átlépte a parlamenti küszöböt.
2010-ben a Fidesz országos listájára a szavazók 52,73 százaléka voksolt, az MSZP 19,3, a Jobbik 16,67, az LMP 7,48, az MDF 2,67, a Civil Mozgalom 0,89 százalékot szerzett.
A mikropártok nem jutottak be
Egyes várakozásokkal szemben hiába állított rekordszámú, összesen 18 párt országos listát az idei választáson, a fentieken kívüli pártok mindössze a szavazatok valamivel kevesebb mint 4 százalékát szerezhetik majd meg, parlamenti madátumot egyik formáció sem szerez majd.
A parlamentbe biztosan nem kerülő pártok közül a Munkáspárt kapta a legtöbb voksot, az összes listás szavazat 0,58 százalékát, míg a sor végét az Új Magyarország Párt (ÚMP) zárja, 0,03 százalékkal. Nem igazolódott be az a félelem, hogy sokan tévedésből szavaznak majd a Tiner György-féle Együtt 2014 pártra: a párt 0,28 százalékot kapott, míg a szintén névvitába keveredett Összefogás Párt 0,14 százalékot.
A fenti adatok egyben alátámasztják azt a várakozást, hogy a 2010-esnél alacsonyabb részvétel a kormánypártoknak kedvezett: a Kormányváltók korábban arról beszéltek, 70 százalékos részvétel kellene ahhoz, hogy jó esélyük legyen a győzelemre.
Hasonló eredményeket becsültünk
Az előzetes eredmények közel állnak az Index korábbi becsléseihez: saját mandátumbecslésünkben úgy kalkuláltunk, hogy a Fidesz-KDNP 133 mandátummal éppen megszerzi a kétharmados többséget, míg a baloldali pártszövetségnek 40, a Jobbiknak 21 képviselője lesz az új parlamentben, és becsléseink szerint az LMP-nek, ha csak kevéssel is, de sikerül átlépnie az 5 százalékos küszöböt, és így 5 képviselője lesz.
Hasonló eredményeket jósolt a Nézőpont Intézet választás napi kutatása, (ami nem exit poll, mert az adatokat nem a szavazóköröknél, hanem telefonon vették fel). A Nézőpont úgy számolt, hogy a szavazók 48 százaléka támogatja majd a Fidesz-KDNP-t, míg a Kormányváltók 27, a Jobbik 18, az LMP pedig 6 százalékot kap majd.