Gyurcsány Ferenc lemond, ha
![D NOE20140413020](http://kep.index.hu/1/0/595/5958/59588/5958864_571fad26102c1a2220a7b4f9b35a4d40_wm.jpg)
További Belföld cikkek
-
Toroczkai László Magyar Péter kinevezettjeiről: A Jóisten óvja meg Magyarországot ezektől a kártevőktől
- „Ne keress többé!” – Németh Szilárd csalódott, kemény üzenetet küldött Ruszin-Szendi Romulusznak
- Meghalt Krupp Béla, a Népszabadság egykori fotósa
- Kizuhant egy gyermek a balatonfüredi kilátóból, mentőhelikopterrel vitték kórházba
- A DK szerint Pintér Sándornak, Rétvári Bencének és Takács Péternek is le kellene mondani a kórházi VIP-szolgáltatásokról
A Demokratikus Koalíció EP-kampányáról tartott újságíróknak háttérbeszélgetést Gyurcsány Ferenc és Molnár Csaba, ahol a pártelnök sok minden más mellett arról is beszélt, ha nem szereznek mandátumot az EP-választáson, felajánlja lemondását.
Brüsszelben újra egy csapat lenne az MSZP-Együtt-DK
Gyurcsányék egyébként két mandátumra számítanak, az egy a kötelező minimum, de a hármat sem tartják elérhetetlennek. A DK-ban úgy számolnak,
- 8,4 körüli eredmény fölött lehet meg a második EP-hely,
- valamivel 12 százalék fölött pedig a harmadik.
Gyurcsány Ferenc csak szimbolikus listavezető, az első kijutó az EP-be Molnár Csaba alelnök lenne, őt Niedermüller Péter és Kakuk György követné. Molnár Csaba az Index kérdésére azt mondta, szemben az elmúlt tíz évben a magyar EP-képviselőkre jellemző gyakorlattal, ő nem költözne ki Brüsszelbe. Inkább a nyugat-európaiak példáját követné, akik megosztják idejüket saját fővárosuk és az Európai Parlament között. Molnár megerősítette, hogy az EP-ben az S&D (Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége) frakcióját erősítenék – akárcsak az MSZP, és valószínűleg az Együtt képviselői.
![Gyurcsány Ferenc a DK elnöke, Niedermüller Péter alelnök, Molnár Csaba ügyvezető alelnök és Kakuk György elnökségi tag a párt európai parlamenti képviselőjelöltjei a DK EP-választási kampánynyitó nagygyűlésén az Egyetem téren 2014. április 13-án.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/595/5958/59587/5958754_e38a9b7c1dd94efeba63e2c61d8301e2_wm.jpg)
A csatlakozásukról az S&D frakcióelnöksége fog dönteni, a DK már felvette a kapcsolatot Martin Schulzcal és Hannes Swobodával.
Újságírói kérdésre Gyurcsány Ferenc elmondta, június 14-én egy 100-200 fős értékelő fórumot tart pártja, ahol a párttá alakulástól eltelt idő történéseit és a két választás végeredményét is megvitatják. Abban az esetben,
Európa jobban teljesít!
A DK vezetői röviden ismertették a párt választási programját is, melynek a Fidesz-sikerpropaganda kiforgatásaként az Európa jobban teljesít! címet adták, és 16 pontból áll. A program egésze, mondjuk úgy, eléggé markánsra sikeredett, többek között olyan célok szerepelnek benne, mint például
- az Európai Egyesült Államok létrehozása mint hosszú távú cél, közös európai kormánnyal és kormányfővel
- európai szabályozás az egyházi előjogok (pl. adózás) eltörlésére és európai tiltás a kötelező hittan-oktatásra
- Európai Korrupcióellenes Ügyészség felállítása, ami egy olyan, tagállamok fölötti hatóság lenne, mely minden, a kormányokhoz és politikusokhoz kötődő korrupciós ügyben nyomozna, a nemzeti hatóságok helyett
- az euróbevezetési folyamat azonnali elindítása
- egy Európai Bérfelzárkóztatási Alap megteremtésével és az európai minimálbér bevezetésével az EU-n belüli jövedelmi különbségek kiegyenlítése
- Európai Éhezésellenes Program
- Különleges Gazdasági Övezetek létrehozása a súlyos szociális helyzetben lévő térségekben
- két tannyelvű közoktatás és számítógép minden iskolapadba
- európai kötelező kvótarendszer bevezetése a női egyenjogúságért
Tudják, milyen frakció nélkül
Ha Molnár Csaba kijut Brüsszelbe, a magyar parlamentben listáról szerzett mandátumát a DK pártigazgatója, Varju László kapja meg. Az április 6-i választásra közös listát állító MSZP-Együtt-DK-PM-MLP ugyanis kötött egy politikai megállapodást, melynek értelmében lemondás esetén mindig az a párt töltheti fel a mandátumot, amelyikhez a távozó képviselő tartozik. Az Index úgy tudja, ez éppen Gyurcsányék kérésére került be a megállapodásra.
Van tapasztalatunk abban, hogyan kell frakció nélkül működni
– mondta Gyurcsány, aki megerősítette, nem lesz frakciójuk, és nem is fognak ezért jogi eszközökkel harcolni, ahogyan például az előző ciklusban – véleményük szerint megalapozottan – tették.
A volt miniszterelnök arról is beszélt, a választások után a többi párttal való megbeszéléseken felvetette, ha már úgyis együtt indultak a pártok, alkossanak egy egységes „technikai frakciót″, ám ezt a lehetőséget a többiek kizárták.
Gyurcsány arról is beszélt, pártja eddig nagyjából 100 millió forintból gazdálkodott, 60 milliót kapott az államtól tíz képviselőjük, 30 millió folyt be a tagdíjakból, a maradék pedig magánadományokból – köztük Gyurcsányéból – jött össze. Ehhez képest mindenképpen a párt anyagi helyzetének javulására számítanak, mivel parlamenti pártként még frakció nélkül is kapnak majd párttámogatást, illetve pártalapítvány-támogatást is az államtól.
Árt a nyilvános főpolgármesterjelölt-casting
Sajnos valaki nem volt fegyelmezett ebben az ügyben
– ezt Gyurcsány már az őszi főpolgármester-választásról és arról mondta, hogy a sajtóban kiszivárogtak olyan nevek, akiket egyes ellenzéki politikusok közös főpolgármester-jelöltnek képzelnének el. Szerinte ez a „szpinnelés″ és nyilvános találgatás csak árt annak, hogy egy ilyen jelöltet meg lehessen találni. A DK-ban állítása szerint semmilyen vezetői fórumon nem volt szó még a főpolgármester-jelölés kérdéséről.
Arról is beszélt, Alföldi Róbert vagy Kulka János neve biztosan nem tőlük került ki, ahogyan például az sem szivárgott ki tavaly ősszel, ki volt az, akit ő közös külső miniszterelnök-jelöltként el tudott volna képzelni. Az ő nevét most sem árulta el.