Mesterházy Attila lemondott
További Belföld cikkek
-
A DK szerint Pintér Sándornak, Rétvári Bencének és Takács Péternek is le kellene mondani a kórházi VIP-szolgáltatásokról
- Dömötör Csaba szerint a Tisza Párt kongresszusát Manfred Weberék finanszírozták
- Lesöpörte az asztalról a NOlimpia 2.0 népszavazás ügyét a Kúria
- Kislányokat futtatott egy hajdúsági férfi, aki képviselőként és ismert zenészként dolgozott
- Halálra gázolt a vonat egy embert Győr és Sopron között
„Az MSZP április 6-án és május 25-én is jelentős vereséget szenvedett el, ezért vállalom a felelősséget” – közölte mai rendkívüli sajtótájékoztatóján Mesterházy Attila, bejelentve, hogy ezért azonnali hatállyal lemond az MSZP elnöki és a frakcióvezetői tisztéről is, és nem indul újra egyik posztért sem, hogy így járuljon hozzá a párt megújulásához.
A lényegében egymondatos sajtótájékoztatón nem lehetett kérdéseket feltenni, Mesterházy megköszönte a választók és munkatársai bizalmát, majd azonnal távozott a helyiségből. Bejelentése teljesen váratlanul érte az MSZP vezetőit, szerda este ugyanis még arról volt szó, hogy a csütörtök délutáni budapesti párttanácson elnökként vesz részt. Mesterházy senkit nem avatott be a döntésébe, így most mindenki azon tanakodik, hogy miért változtatta meg mára virradóra az álláspontját.
Döntése véglegességét mutatja, hogy a pártelnöki mellett a frakcióvezetői posztról is távozik, így ugyanis nem képezheti majd egy esetleg irányt váltó MSZP ellensúlyát a parlamentben, a frakció élén. Pedig Mesterházy környezetéből még tegnap este is úgy értesültünk, hogy a pártelnök meg akar küzdeni a vezetői tisztség megtartásáért.
![D TT20140529002](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/618/6189/61898/6189842_fdfeea423654f8f8a9b2ebdab9cf72e5_wm.jpg)
Az MSZP óriási meglepetésre csak 10,9 százalékos eredményt ért el a vasárnapi európai parlamenti választáson, amivel a harmadik lett a Fidesz és a Jobbik mögött. Ilyen gyengén a párt utoljára 1990-ben szerepelt. Megerősödött viszont Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciója (9,75%), és a Bajnai Gordon vezette Együtt-PM is (7,25%). Az MSZP a fővárosban már csak a negyedik legerősebb párt, mindkét baloldali riválisa megelőzte.
Mesterházy még vasárnap este bejelentette, hogy az országos elnökség felajánlja lemondását, aminek elfogadásáról az e hét szombati választmányi ülés lett volna hivatott dönteni. A kritikusai azonban már akkor figyelmeztettek, hogy ezzel valójában csak időt próbál nyerni, mivel az elmúlt években befolyását kihasználva úgy alakíttatta át a pártszabályokat, hogy az akarata ellenére csak nagyon hosszadalmas eljárással lehessen elmozdítani az elnöki székből, ami a felerősödő viták miatt sokat árthatott volna a pártnak a közelgő önkormányzati választásokon.
Az MSZP elképesztően gyenge választási kampánya alatt, de különösen a katasztrofális vasárnapi EP-választási szereplés után az MSZP-ben nagyon felerősödtek a Mesterházy távozását sürgető hangok, a hagyományos fellegvárnak számító XIII. kerület mellett Csepelen és más kerületekben is elfogyott iránta a türelem. Mindezzel együtt továbbra is csak találgatni lehet, hogy Mesterházy végül is miért döntött hirtelen az azonnali távozás mellett.