Nem számít, van-e Moszkvában magyar ügynöklista
További Belföld cikkek
-
Toroczkai László Magyar Péter kinevezettjeiről: A Jóisten óvja meg Magyarországot ezektől a kártevőktől
- „Ne keress többé!” – Németh Szilárd csalódott, kemény üzenetet küldött Ruszin-Szendi Romulusznak
- Meghalt Krupp Béla, a Népszabadság egykori fotósa
- Kizuhant egy gyermek a balatonfüredi kilátóból, mentőhelikopterrel vitték kórházba
- A DK szerint Pintér Sándornak, Rétvári Bencének és Takács Péternek is le kellene mondani a kórházi VIP-szolgáltatásokról
Ungváry Krisztián történész, az ‘56-os intézet munkatársa és az állambiztonsági iratokról szóló 2007–2008-as jelentés egyik készítője nem érti, miért mondta pénteken Németh Miklós, a népköztársaságot vezető utolsó miniszterelnök, hogy
Az egyetlen hiteles ügynöklista Moszkvában van.
![Ungváry Krisztián](https://kep.cdn.index.hu/1/0/649/6495/64954/6495406_f731510346995c9c280c471284d8b5c7_wm.jpg)
Ungváry szerint ilyet csak az mondana, aki akadályozni próbálja az ügynökakták feltárását. „Azt hiszem, azt például érteném, ha Kövér Lászlótól hallanék hasonló érveket.” „Ezt a kijelentést viszont értelmezni sem tudom. Teljes mértékben rendelkezésre állnak a korabeli adatbázisok” – mondta az Indexnek.
Nem biztos benne, de Németh szerint ez a logikus következtetés
Németh Miklós az Indexnek telefonon azt mondta, azért gondolja, hogy Moszkvában megvan az állambiztonsági akták másolata, mert amikor „kipateroltatta a belügyből a szovjet tábornokokat”, egy héten át
„tonnaszám pakolták kamionokra az irataikat”.
Az ötvenes évektől a belügyminisztérium összes osztályán felügyelt egy szovjet tábornok tanácsadó, tehát amikor magukkal vitték az aktákat, ezek között biztosan ott voltak a III. főcsoportfőnökség dokumentumairól készült másolatok is. Németh szerint mindezt már pénteken elmondta, de ezek a részletek nem kerültek be a beszélgetésről szóló tudósításokba.
Ungváry Krisztián szerint Némethnek
![Németh Miklós](https://kep.cdn.index.hu/1/0/649/6495/64954/6495410_bafe0a402106686fcdc88c649906cb52_wm.jpg)
A magyar ügynökaktákban egy csomó olyan adat is lehetett, ami valószínűleg nem érdekelte a szovjet vezetést. „Egészen biztosan érdektelen volt például a számukra, hogy egy vidéki művelődési házból ki milyen jelentéseket ír.” „Az persze, hogy például a NATO-szerveknél milyen operatív tevékenységet folytattak a magyar ügynökök, nyilvánvalóan fontos volt a szovjeteknek, erről valószínűleg tényleg tudnak. De valószínűleg Washingtonban is vannak erről adatok.” A kamionos anekdota Ungváry szerint teljesen irreleváns. „A hálózati nyilvántartások már akkor is elektronikusan is léteztek. Egy aktatáskában el lehetett volna vinni az egészet.”
A budapesti adatok alapján is hitelesen fel lehetne tárni az ügynökaktákat
Ungváry szerint egyébként sem az a lényeg, hogy más, valószínűleg teljesen elérhetetlen helyszínen létezik-e másolat az állambiztonsági iratokról. Németh pénteki kijelentései között nem is a Moszkváról szóló mondatok voltak a legmeglepőbbek, hanem az, amikor a budapesti állambiztonsági anyagokról azt mondta,
ebbe a 25 év alatt kitettek-betettek, egy részét pedig megsemmisítették.
Németh az Indexnek azt mondta, amikor erről beszélt, elsősorban a Dunagate-botrány során még 1990 januárjában lelepleződött iratmegsemmisítésekre gondolt, de szerinte azóta is lehetett „hasonlókról hallani”. 1990-ben Németh belügyminisztere a Dunagate-botrány miatt kényszerült lemondani.
A Dunagate-botrány
1990 januárjában tört ki, amikor 5-én az SZDSZ és a Fidesz közös sajtótájékoztatót tartott. Állambiztonsági forrásból tudták meg, hogy a III/III-as, tehát a belső elhárítással foglalkozó csoportfőnökségen 1989 decembere óta óriási mennyiségben, a megsemmisítések végén már jegyzőkönyv nélkül darálták be az aktákat. Az ügynökakták szempontjából nem fontos, de a botránynak volt egy másik eleme is, ami akkor nagyobb felháborodást keltett. Ekkor derült ki, hogy a titkosszolgálat azután is jelentéseket küldött az ellenzéki politikusokról az MSZMP politikusainak, hogy ezt a törvények szerint addigra már nem szabadott volna megtenniük.
Ungváry Krisztián szerint azt senki nem vitatja, hogy a Dunagate-ügyben lelepleződött megsemmisítések tényleg megtörténtek. 1989 decemberében a III/III-as, tehát a belső elhárítással foglalkozó csoportfőnökségen valóban elkezdték nagy arányban megsemmisíteni a dokumentumokat, főleg a beszervezési és a munkadossziékat. Az viszont, hogy Németh Miklós erre hivatkozva nevezi megbízhatatlannak a megmaradt iratokat, Ungváry szerint „enciklopedikus tájékozatlanságra utal”. Az állambiztonsági nyilvántartásokat egyáltalán nem is érintette a Dunagate-botrányban lelepleződött megsemmisítési dömping, ezeket külön tárolták, több verzióban léteztek, és néhány másodpéldány ledarálását leszámítva nem nyúlt hozzá senki.
Mágnesszalagon és papíron is megvan a nyilvántartás, és a mágnesszalagokon még azt is lehetett ellenőrizni, hogy manipulálták-e őket utólag. Nem találtak semmilyen erre utaló jelet, ami valószínűtlenné teszi Németh azon állítását, hogy „a 25 év alatt, a politikusok kedvük szerint tettek hozzá és vettek le embereket a listáról”.
Ungváry szerint a beszervezési kartonok megbízhatatlanságáról szóló pletykák terjesztői általában azt használják ki, hogy a köznyelvben tényleg úgy szoktunk beszélni az állambiztonsági iratokról, mintha ügynökök egyetlen nagy listájáról lenne szó. Valójában viszont az egész sokkal bonyolultabb: egyetlen embernek több dossziéja illetve kartonja is volt, és ezeket fizikailag is különböző helyeken tartották, ráadásul ezeket folyamatos számozással különböző naplókba is iktatták. Ha valaki meg szerette volna hamisítani a nyilvántartást, négy-öt helyen kellett volna hozzáférnie, és áttételesen,
Ungváry azt mondja, szerinte továbbra is a mindenkori magyar kormány felelőssége lezárni az állambiztonsági iratok körüli bizonytalanságot. Szerinte a szükséges mértékben ehhez mindenképpen rendelkezésre állnak a korabeli adatbázisok.