Kijátszotta Lázárék éberségét a Sesztáknak milliókat fizető offshore cég?
További Belföld cikkek
- Népszerű fehérjét hívott vissza a Nébih, fémdarabot tartalmazhat
- Megszólalt a bebörtönzött óbudai polgármester jobbkeze, szerinte Kiss László politikai fogoly lehet
- Két kamion ütközött Gesztelynél, teljes útzár van érvényben
- Több mint 57 millió forintot csaltak ki áldozataiktól az online térben
- A közlekedési hírektől a baleseti helyszínelésig – egy teljes nap a BKK-nál
Vadászni fognak az offshore cégekre.
Ezt ígérte tavaly a Miniszterelnökséget vezető Lázár János. Lázár a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) nevében hirdetett harcot az átláthatatlan vállalkozások támogatása ellen.
A harc átvilágítással kezdődött: a korábban támogatást nyert cégeknek és az új pályázóknak egyaránt részletes kérdőívet kellett kitölteniük tulajdonosi szerkezetükről. A 25 százalékosnál nagyobb külföldi tulajdonú cégeknél ezt – a tavalyi bejelentés szerint – különösen komolyan vették. A gazdasági társaságoknak nyilatkozniuk kellett a tulajdonosi körről és struktúráról, a több mint 25 százalékos tulajdonnal, befolyással vagy szavazati joggal bíró tagjaikról és azok adóilletőségéről.
Az NFÜ irányítását átvevő Lázár az Alaptörvényre hivatkozva azt mondta:
közpénzhez csak átlátható tulajdonosi szerkezetű pályázók juthatnak hozzá, mivel az NFÜ több tízezer pályázatnak ítélt meg támogatást, úgy gondolom, élen kell járnunk a transzparencia megkövetelésében is.
A 2011. január 1-jén hatályba lépett Alaptörvényre hivatkozó szigor ellenére 2013 szeptemberében, pontosan Lázár elszánt hangvételű bejelentésével egyidőben fizették ki annak a kisvárdai cégnek a támogatásait, amely a jelenlegi fejlesztési miniszter, Seszták Miklós autókereskedésében kívánt magának műhelyet vásárolni.
A King Beruházó, Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. az Új Széchenyi Terv Gazdaságfejlesztési Operatív Programja (GOP) keretében a Mikrovállalkozások fejlesztése című pályázaton részesült 10 millió forint vissza nem térítendő uniós támogatásban. A pénzt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Vállalkozásélénkítő Alapítvány további 10 millióval toldotta meg, hogy azt a cég ingatlanvásárlásra és autófényezési, autójavítási szolgáltatásbővítésre használhassa.
A King pályázatában eleve az szerepelt, akárcsak két másik, szintén 20 millióval támogatott cég párhuzamosan beadott pályázatában, hogy a Kisvárda Kölcsey utca 4.-ben fogják elkölteni a pénzüket. A Kölcsey 4. alatt Seszták Miklós miniszter Ramiris Autó Kft. nevű cége működtet egy Opel-kereskedést.
Az Index kedden írta meg, hogy a kétszintes épületben kettő cég a földszinten vásárolt helyiségrészt, egy pedig az emeleten.
A 1991-es alapítású King Kft. 2005-en került a Ramiris-cégcsoporthoz. A Ramiris Rubin Rt. után hosszabb ideig Seszták egykori iskolatársa, Sándor Kornél nevén volt a cég. 2009 óta azonban a ciprusi Minotax International Ltd. a tulajdonos.
Bonyolítja a helyzetet, hogy a Seszták-ingatlanra pályázó másik két cég közül a Várda Kingre keresztelt, közvetlenül a pályázat 2012-es beadása előtt létrehozott cég néhány hónapig a King tulajdonában volt. Lefordítva ez azt jelenti, hogy az offshore hátterű King pályázata mellett ugyanarra a célra beadták ugyanennek az offshore hátterű cégnek a tulajdonában lévő friss alapítású kft. pályázatát is. Ezt a zavaros állapotot azonban módosították, a Várda King tulajdonosának szerepét néhány hónapon belül átvette Seszták Miklós egyik kisvárdai ismerőse.
Az NGM Sajtó és Kommunikációs Főosztályától korábban kapott információkból semmi nem utalt arra, hogy a King pályázatával kapcsolatban kétségek merültek volna fel.
Ezért az Index megkereste a Miniszterelnökség Fejlesztéspolitikai Tájékoztatási Főosztályát, hogy a száz százalékban ciprusi–seychelle-i offshore tulajdonú cég uniós támogatása szabályszerűnek minősül-e, vagy esetleg átcsúszott-e az ellenőrzésen. Kérdéseire a Miniszterelnökség egyetlen mondatban válaszolt:
Magyarországon mindenkire ugyanazok a szabályok érvényesek.