Csak a szépre emlékezik Szijjártó
További Belföld cikkek
- Betiltották a szilveszteri tűzijátékozást a III. kerületben
- A dolgozók váratlan élethelyzetei miatt szünetel a fül-orr-gégészeti ügyelet a szekszárdi kórházban
- Tízmillió forintos büntetést kapott a Magyar Vízilabda Szövetség
- A pécsi püspök is bocsánatot kért az egyház által elkövetett bűnökért
- Kövér László szerint a „vérfagyasztó” romániai fejlemények Magyarországon is megismétlődhetnek
Magyarország sikere is Donald Tusk lengyel kormányfő megválasztása az Európai Tanács elnökévé, a döntéssel tovább nőtt Közép-Európa súlya az unióban, mondta Szijjártó Péter az m1 Híradó című műsorának vasárnap, írja az MTI.
A kérdésre, hogy lehet-e gyakorlati szempontból is előnye Magyarország számára Tusk szerepvállalásának, Szijjártó Péter igennel válaszolt, majd úgy indokolt: Orbán Viktor kifejezetten jó viszonyt ápol a lengyel politikussal, aki ráadásul mindig is elkötelezett támogatója volt a visegrádi együttműködésnek, aminek most már a gazdasági súlya mellett a politikai súlya is jelentősen megnőtt.
Orbán kétségtelenül fontosnak tartja Magyarország kapcsolatát Lengyelországgal, Orbán előző és jelenlegi ciklusának első hivatalos útja is Donald Tuskhoz vezetett, de három hónappal ezelőtt, a legutóbbi V4 találkozóra már előre beígérte Tusk, hogy el fogja rontani a hangulatot, amit be is tartott.A jobbközép lengyel kormányfőnél a magyar miniszterelnök beiktatási beszédének az a része verte ki a biztosítékot, melyben Orbán leszögezte: a Kárpát-medencei magyarokat megilleti a kettős állampolgárság, a közösségi jogok és az önigazgatás, és ezek aktualitását az Ukrajnában élő 200 ezres magyar közösség helyzete adja. „Ma, amikor tanúi vagyunk Ukrajna szétbontásának, az ország szétszakítására irányuló kísérletnek, egy ilyen kijelentés aggodalmat kelthet“ − mondta Tusk.
A májusi pozsonyi találkozó végül tényleg egy Orbán-Tusk vitában csúcsosodott ki, ahol Orbánt először arra kérték, magyarázza el a beiktatási beszédében elhangzott autonómia-igényt. Orbán erre azt mondta, az államcsőd szélén táncoló Ukrajnát lényegében az EU tartja el, ezért joggal várhatjuk el bizonyos demokratikus normák betartását – ezen az alapon kérhetjük számon a kollektív jogokat. Tusk azonban felhívta a figyelmet a sorrend fontosságára: az első az orosz agresszió megfékezése, és csak ezután jön az ukrán demokrácia építése.
Orbán ekkor pontosan azokat a frázisokat húzta elő, amelyekkel az ő kormányát szokták nyugaton szekálni: arra hivatkozva, hogy Janukovics elűzése után rögtön eltörölték a kisebbségeknek kedvező nyelvtörvényt, kétségbe vonta, hogy valóban jó irányba mennek a dolgok Ukrajnában. Tusk szerint a nyelvtörvényre való hivatkozás az incidens óta az orosz propaganda része– azaz diszkréten azzal vádolta meg Orbánt, hogy az orosz hivatalos propaganda szólamait visszhangozza.