Tízezrek vonultak az utcára az internetadó ellen, a résztvevőkről pedig sokan, sok helyen elmondták, hogy nagy részük olyan, aki politikailag eddig kevésbé vagy egyáltalán nem volt aktív, és akikkel más pártpolitikai rendezvényeken nem lehetett találkozni.
A Maven7 Hálózatkutató Zrt. kutatói azt próbálták meg felmérni, hogy van-e átfedés a netadó elleni tüntetés résztvevői és a politikai pártok támogatói között. Ehhez pedig a Facebook statisztikáit használták: összevetették a pártok posztjaira adott lájkok kommentek mennyiségét, gyakoriságát a tüntetés fanpage posztjaira adott lájkokkal és általa meghirdetett eseményekre érkezett visszajelzésekkel. A felmérés anonim volt, a Facebook statisztikáját alkalmazta.
Összesen 709 620 felhasználóra vonatkozóan elemezték az adatokat, az eredmény pedig igazolta az eredeti feltevést:
- a tüntetés résztvevőinek 66%-a nem volt aktív a vizsgált pártoldalakon
- 13%-uk bizonytalannak tekinthető, vagyis legalább két párt oldalán fejtett ki aktivitást. Ide tartozik a baloldali összefogás támogatóinak jó része is.
Kiderült még:
- Még a legerősebb pártkötődés is csak 8%-os: a tüntetés online résztvevőinek 8%-a fejezte ki tetszését kizárólag a Jobbik oldalain.
- ezt követi az Együtt-PM 6,5%-kal
- a Fidesz-KDNP pártszövetség 4%-kal
- az MSZP online közösségének elkötelezett tagjai csak 0,8%- át tették ki a tüntetők csoportjának
- Legkisebb átfedő közösség a tüntetőkkel a 4K!-nak volt, a tüntetők mindössze 0,2%-ának tetszett tartalom a párt oldalán.
„Összességében a tüntetés olyan tömeget mozgósított, amely korábban nem volt aktív politikailag az interneten, legalábbis nem tudott azonosulni egyik párt mondanivalójával sem. A tüntetés szervezői egy olyan réteget tudtak megszólítani és aktivizálni, amely tagjait a pártpolitika (eddig) hidegen hagyott. A tüntetés résztvevői számára csak a Jobbik emelkedik ki mint preferált párt. Ugyanakkor a pártok közül az Együtt-PM pártszövetség támogatói tudtak leginkább azonosulni a netadó-ellenes megmozdulással" – írják.