Árva és fogyatékkal élő magyar lányt toloncolna haza Svédország
További Belföld cikkek
Már több mint egymillióan nézték meg a húszéves Fruzsina Facebookon terjesztett videóját. A magyar lány szellemi fogyatékos, egy nyolcéves szellemi szintjén áll, képtelen ellátni önmagát. Most Svédországban él, de Svédország hazatoloncolná. Ott élő nagynénje, Ruff Ágnes gyűjtésbe kezdett ennek megakadályozására.
A nagynéni írása szerint a helyzet röviden a következő:
Fruzsina szülei már nem élnek: édesanyja öngyilkos lett, amikor ő 11 éves volt, édesapja pedig 6 évvel később tüdőrákban halt meg. A lány ezután apja testvéréhez került, ő lett a gyámja, a nő azonban – aki gyerekeivel együtt bántotta is őt – nem akart tovább gondoskodni róla, és mióta betöltötte a 18-at, nincs is Fruzsinának hivatalos gyámja vagy gondnoka Magyarországon. 2012 nyarán került anyai nagynénjéhez, Ágneshez, Svédországba, és ott szeretne maradni.
Szeretek itt lenni, de Svédország nem akar engem
– mondja a videóban Fruzsina. Svédországban biztonságban érzi magát, barátkozik, és már a nyelvet is beszéli kicsit. A nagynéni attól fél, hogy ha a lányt hazatoloncolják, akkor vagy elmegyógyintézetbe, vagy az utcára kerül.
Nincs nekem senkim és nincs hová mennem Magyarországon. Egyetlen családom itt van, és nagyon szeretnek engem
– mondja.
A levél az ügyvédjükre hivakozva azt állítja: az egyetlen esély Fruzsina Svédországban maradásához az, ha bizonyítani tudja, hogy önellátó. A levél szerint tízezer euróra lenne szükség, ennek még csupán a töredéke folyt be a lány számára.
Kérlek szépen, Magyar emberek, ne hagyjátok cserben Fruzsinát! Szeretném bebizonyítani, hogy együtt tudunk segíteni, és itt tud maradni
– írja a nagynéni.
Pusztán a segítségkérő levél alapján sok fontos kérdés egyelőre nem világos, például hogy
- Pontosan mi a jogi státusza Magyarországon Fruzsinának? Hogyan lehetséges, hogy nincs gyámja egy gyámságra szoruló magyar állampolgárnak?
- Pontosan milyen feltételeket kell teljesíteni ahhoz, hogy Fruzsina Svédországban maradhasson?
- Mit jelent az önellátási képesség bizonyítása?
- Az adakozóktól összegyűjtött anyagi támogatásnak milyen szerepe lenne ebben, pontosan hogyan tud segíteni Fruzsinán a pénz?
- Ez átmeneti vagy végleges megoldást jelentene?
- Milyen feltételeket kellene teljesíteni ahhoz, hogy ne csak szabadon tartózkodhasson Svédországban, de állami támogatásban is részesülhessen?
- Mi történik vele, ha mégis el kell hagynia Svédországot?
A következő napokban megpróbálunk válaszokat gyűjteni ezekre a kérdésekre. A témára visszatérünk.