Rendkívüli nagyköveti értekezletet tart Orbán Viktor
További Belföld cikkek
-
A DK szerint Pintér Sándornak, Rétvári Bencének és Takács Péternek is le kellene mondani a kórházi VIP-szolgáltatásokról
- Dömötör Csaba szerint a Tisza Párt kongresszusát Manfred Weberék finanszírozták
- Lesöpörte az asztalról a NOlimpia 2.0 népszavazás ügyét a Kúria
- Kislányokat futtatott egy hajdúsági férfi, aki képviselőként és ismert zenészként dolgozott
- Halálra gázolt a vonat egy embert Győr és Sopron között
Rendkívüli értekezletet tart Orbán Viktor miniszterelnök Magyarország nagyköveteinek hétfő reggel - közölte szombat reggel Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
A nagyköveteket a külügyminisztériumba hívták össze, előbb Szijjártó Péter miniszter, majd a miniszterelnök fog beszélni. Az előadások után konzultáció lesz, amin a magyar nagykövetek is megfogalmazhatják kérdéseiket, észrevételeiket.
A rendezvény sajtónyilvános lesz – idézi Havasi Bertalant az MTI.
Az állami hírügynökség felidézi: Orbán Viktor február végi évértékelőjében arról beszélt: szuverén és kezdeményező külpolitikára van szükség. Míg 2010-ben szerint Magyarország még a gazdasági túlélésért harcolt, mára gazdasági sikertörténet lett. Ennek jegyében új külpolitikai doktrínát hirdetett: kezdeményező külpolitikába kezdett, „fiatal, tehetséges és ambiciózus embereket dobtunk a mélyvízbe”.
![Orbán Viktor miniszterelnök évértékelő beszédét mond a budapesti Várkert Bazárban 2015. február 27-én.](https://kep.cdn.index.hu/1/0/789/7890/78904/7890445_074fe72cbc914f6ce2097b770c05f7a4_wm.jpg)
A kormányfő által elmondottak olvasata más szempontból az, amiről az Index február közepén írt a magyar külpolitika kapcsán.
Évente kétszer
Az Origónak a külügyből azt írták, hogy a világban zajló geopolitikai, biztonságpolitikai, gazdasági változások indokolják, hogy a nagyköveteket ne csak évente egyszer, hanem kétszer is összehívják. A külpolitikai prioritásokat a Németországgal szövetségesi viszony további erősítésében, Oroszországgal pragmatikus együttműködésben, az Egyesült Államokkal szövetségesi kapcsolat erősítésében, közép-európai együttműködésben és ukrajnai békében határozták meg.
Cikkünk szerint a magyar kormányfő ez év elején, a fagyosra sikerült varsói látogatás nyomán jött rá arra, hogy a keleti nyitás politikájával és az oroszbarátságával egyedül maradt, és ezáltal elszigetelődött Európában. Ennek oka, hogy a magyar diplomácia és a kormány nem ismerte fel azt, hogy ukrán válság után Putyin megítélése radikálisan megváltozott nyugaton.
Mindezek tényében érdekes kérdés, hogy most merre fordítják a rendkívüli nagyköveti értekezleten a magyar külpolitika és külgazdaság orientációját. Ami biztos, csütörtökön Szijjártó Péter már a déli nyitásról beszélt.