Eljárás indult Habony Árpád ellen a kocsija miatt
További Belföld cikkek
- Tisza Párt: amíg ez meg nem történik, addig nem döntünk a főpolgármester-helyettesekről
- Autót, pálinkát és még egy grillsütőt loptak, de nem jutottak messzire a gyöngyösi betörők
- Elbúcsúztatták Révész Zsuzsát
- Villamos elé hajtott egy Mercedes Szegeden
- Napokig küzdött a túlélésért egy túrázó a Bükkben
Eljárást indított a rendőrség
A II. kerületi rendőrség eljárást is indított Habony Árpád ellen, amiért még március végén fényképezők és kamerák előtt szabálytalankodott egy budai utcában - értesült az RTL Klub Híradója pénteken. Záróvonalat is átlépett, és a biztonsági öve sem volt bekötve, és a mellette utazó Andy Vajnának sem
A Demokratikus Koalíció vetette fel korábban, hogy a rendőrségnek hivatalból kellene eljárást indítania a szabálytalankodók ellen, hiszen a bizonyítékok vannak arról, hogy a szabálysértéseket követtek el, és rengeteg híradás szólt róla a magyar sajtóban.
Senki sem tud semmit, Habony sem nyilatkozik
Az Index csütörtökön számolt be arról, hogy a fekete Volkswagen Multivan NAE-045-ös rendszáma nem szerepel a Magyarország.hu rendszámnyilvántartásában. Az ok eddig nem derült ki.
Kerestük magát Habony Árpádot is, de titkára elzárkózott a nyilatkozattól.
Az állami gépjárművek többségét üzemeltető Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság már a hét elején jelezte, hogy a fekete kisbusz, amiben Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadót és Andy Vajna filmügyi kormánybiztost látta a sajtó március 29-én a Fő utcában, nem tartozik a flottájukba.
Kérdésünkre a Terrrorelhárítási Központnál is azt mondták, hogy nem ők a kocsi tulajdonosai, sőt nem is bérlik és nem is lízingelik az autót.
A nagy kisbusztalányhoz azonban tudni kell, hogy az állami gépjárművek egy részének létezését az azt fenntartó állami szervek minden következmény nélkül letagadhatják, sőt törvényi kötelezettségük, hogy letagadják.
A közúti közlekedési nyilvántartásról szóló törvény értelmében nem szolgáltatható adat azokról az autókról, amelyekről
az állam külső és belső biztonsága, így különösen honvédelmi, nemzetbiztonsági, bűnmegelőzési, bűnüldözési érdekből az arra jogosult korlátozta vagy megtiltotta az adatszolgáltatást.
Így ezek az autók valóban fantomjárművekké válnak a civil lakosság számára, de néhány esetet kivéve a rendőrség sem férhet hozzá az adataikhoz.
Bármit csinálhat, csak ne karambolozzon
A nemzetbiztonsági szempontok alapján titkosított gépkocsik esetében például a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat és az Alkotmányvédelmi Hivatal végzi az autók forgalomba helyezését és a műszaki alkalmasságuk ellenőrzését is. A polgári használatban lévő rendszámokhoz hasonló, de a nyilvántartásban nem szereplő rendszámot is ezek a szervek adják a kocsihoz.
A fedett járművek üzemeltetéséhez azonban a vezetőnek szüksége van egy speciális igazolványra is. Ezt szintén a titkosszolgálat adja ki.
Ha mindez megvan, a kocsi és sofőrje mentesül az autópályadíj-fizetési kötelezettség és a sebességtúllépés traffipaxos bemérésének következménye alól, hiszen az üzembentartó vagy a tulajdonos nem azonosítható. De emellett a törvény a közúti ellenőrzések alól is mentesítette a fedett autók vezetőit. Ha nem követnek el balesetet, akkor a már említett kihágásokon kívül mentesülnek a vasúti átjárón való áthaladás, piros lámpás áthaladás, és a behajtási tilalomra, a korlátozott övezetre (zóna), a kötelező haladási irányra vonatkozó tilalmi szabályok alól is.
Habony éppen az utóbbi szabályokat hágta át a Fő utcában a sajtó szeme láttára. A Quaestor-vezér, Tarsoly Csaba előzetes letartóztatási eljárása miatt ott tartózkodó újságírók és a több kamera előtt záróvonalon és forgalommal szemben próbált elmenekülni a kérdések elől.
Már nem NAE-045?
Persze lehet egyszerűbb megoldása is annak, hogy miért nem szerepel a rendszerben a kocsi. Egy olvasónk szerint az „Ügyfélkapu nyilvántartásában a keresett rendszám nagy valószínűséggel azért nem található, mert a gépjárművet az adott rendszámmal kivonták a forgalomból. Erre valószínűleg azután kerülhetett sor, miután az autó rendszáma megjelent a sajtóban. Oka feltételezhetően az, hogy szeretnék elkerülni, hogy a rendszám alapján felismerhető legyen az autó a forgalomban. Azonban a rendszám még így megtalálható lenne a rendszerben, mint forgalomból kivont jármű. De amikor egy gépjárművet átrendszámoznak, olyankor az előző rendszámával az már nem található meg az Ügyfélkapu nyilvántartásában. Tehát a sikertelen keresésre a magyarázat az lehet, hogy az autó azóta már egy másik rendszámmal van forgalomban.”