Handó Tünde kiakadt a Biszku-döntés kritikája miatt
További Belföld cikkek
-
A Honvédelmi Minisztérium szerint Ruszin-Szendi Romulusz sértettségből állt be a Tisza Pártba
- Toroczkai László Magyar Péter kinevezettjeiről: A Jóisten óvja meg Magyarországot ezektől a kártevőktől
- „Ne keress többé!” – Németh Szilárd csalódott, kemény üzenetet küldött Ruszin-Szendi Romulusznak
- Meghalt Krupp Béla, a Népszabadság egykori fotósa
- Kizuhant egy gyermek a balatonfüredi kilátóból, mentőhelikopterrel vitték kórházba
Ritkán hív össze rendkívüli sajtótájékoztatót az Országos Bírósági Hivatal elnöke, kedden azonban kiderült, hogy nyomós oka volt erre Handó Tündének. Handó ugyanis reagálni akart a bíróságot ért kritikákra, beszólásokra, amelyek a Biszku Béla-per újrakezdése miatt egyre csak szaporodnak.
A bírák függetlenek és csak a törvénynek vannak alárendelve, ítélkezési tevékenységükben nem utasíthatók.
Ezzel a nyilatkozattal kezdte a bejelentését az OBH elnöke, aki kijelentette (a Biszku-perre egy szóval sem utalva), hogy az ítélkezés hatékonysága a bíróság mellett "a jogalkotó, az ügyészek, az ügyvédek, a szakértők, az ügyfelek közös felelőssége".
![Biszku Béla érkezik az ellene több ember sérelmére elkövetett emberöléssel megvalósított háborús bűntett és más bűncselekmények miatt indult büntetőper tárgyalására a Fővárosi Ítélőtábla Markó utcai épületének folyosóján 2015. június 1-jén.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/875/8753/87532/8753239_950cf51128d41e73c8708052da2c3a73_wm.jpg)
Handó szerint az utóbbi időkben hallott "méltatlan támadások" rombolták a bíróság tekintélyét, így legfőbb ideje megerősíteni a bíróságba vetett közbizalmat. Ezért 10 pontos programot hirdetett "a szolgáltató bíróság" néven. Handó ilyen lépéseket említett például:
- Felkéri a bíróságok elnökeit, hogy készítsenek cselekvési tervet azért, hogy "ésszerűbb időben" szülessenek döntések.
- Felkéri a bíróságok elnökeit, hogy "a méltatlan támadásokkal szemben határozottan és hathatósan lépjenek fel".
- Felkéri a Kúria elnökét, hogy segítse, hogy a közvéleményt érdeklő ügyekben minél előbb hozzon jogegységi döntés a Kúria.
- Megkeresi a legfőbb ügyészt és az ügyvédi kamara vezetőjét, hogy közösen lépjenek fel az ítélkezés hatékonysága és a bizalom erősítése érdekében.
- Megkeresi a kormányt, hogy a bírósági szervezet véleményét a jogalkotás során vegye figyelembe.
Handó Tünde egy mondatban is összefoglalta, hogy a programja mit jelent:
Zéró tolerancia az ügyek halogatása ellen.
A tájékoztatón Handó folyamatosan kerülte, hogy konkrét ügyeket kritikákat megnevezzen, ami kiváltotta ezt a reakciót. Pedig néhány nappal ezelőtt Ibolya Tibor fővárosi főügyész nyíltan nekiment a Biszku-per után a bíróságnak, és arcpirítónak nevezte, hogy a bíróság döntés helyett visszaküldte első fokra az ügyet.
![Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/875/8753/87532/8753285_4d962577cd76bc303e9b1c3d0b24abbe_wm.jpg)
Az Index kérdésére, hogy a fővárosi főügyésznek üzent-e ezzel, Handó azt mondta: lehet egymással szemben kritika, de "ez nem léphet át egy olyan határt", ami megingathatja az igazságszolgáltatásba vetett bizalmat. Handó azt mondta, hogy szerinte az ítélőtábla elnöke megtalálja majd a módját, hogy személyesen is véleményt nyilvánítson az ügyben.