Kövér László nagyon dühbe gurult az LMP tábláitól
További Belföld cikkek
- BDPST Group: Nincs tudomásuk arról, hogy a cégcsoport vagy Tiborcz István ellen szankciós folyamat indult volna
- Halálos baleset történt a 31-es főúton
- Öngyilkos lett egy férfi a budapesti Szent Imre Kórházban
- Durva faggyal és szélviharral robban be az igazi tél pénteken
- Olyat tett az Üllői úton egy mercis, amitől megállt a forgalom
Egyperces néma felállással kezdődött a parlament hétfői rendkívüli ülése. A képviselők a rendszerváltás utáni első parlament elnökére, Szabad Györgyre emlékeztek, aki múlt héten hunyt el.
A csendes pillanatok nagyjából eddig tartottak. Az ellenzéki napirend előtti felszólalásoknál már komolyan egymásnak feszültek a pártok.
Az LMP-s Szél Bernadett például arról beszélt, hogy a munkavállalók szerinte mindennap veszítenek a Fidesz kormányzásával. Szél szerint ha a Fidesz irányítja az országot, „20 évig csórók maradunk”. Ezzel arra utalt, hogy Lázár János korábban kijelentette, hogy várhatóan 20 évig nem éri utol a magyar az európai béreket.
A felszólalás egy pontján az LMP-s képviselők felmutattak néhány táblát arról, hogy kinek a bérét kellene emelni (közszféra dolgozói, oktatási dolgozók, egészségügyi dolgozók stb.). Kövér László azonnal elvette a szót Szél Bernadettől, és felszólította az LMP-seket, hogy
fejezzék be a bohóckodást.
Kövér nem is adta vissza a szót Szélnek, a kormány részéről senki nem reagált a dologra.
Az MSZP a Fidesz csalására gyanakszik
Az MSZP frakcióvezetője, Tóbiás József arról beszélt napirend előtt, hogy a párt múlt héten benyújtotta a népszavazási kezdeményezését a vasárnapi zárva tartás megszüntetéséről. Vasárnapig úgy tűnt, sikeres a dolog, de a Nemzeti Választási Iroda vezetője, Pálffy Ilona vasárnap este jelezte, hogy nem terjeszti a bizottság elé, mert túl korán érkezett be.
Tóbiás a kormányt vádolta azzal, hogy mindenféle adminisztratív eszközzel akadályozzák, hogy a nép döntsön arról, nyitva legyenek-e a boltok vasárnap. A Fidesz szerinte fél a népszavazástól, mert rájött, hogy a saját szavazói sem értenek egyet az intézkedéssel.
Önök csalnak, önök lehetővé teszik, hogy adminisztratív eszközökkel elfojtsák a társadalom hangját.
L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára visszautasította, hogy a kormány nyomást gyakorolna a Nemzeti Választási Irodára. L. Simon szerint az MSZP-nek tudomásul kell venni a döntést, és tiszteletben kell tartani az eljárási szabályokat, jogszabályokat.
Az államtitkár felhívta a figyelmet az értékrendi eltérésre is: a szocialisták zárva tartásról beszélnek, míg a kormány pihenőnapról, mert szerintük mindenkinek jár egy nap, amikor pihenhetnek. L. Simon szerint a szocialisták a multik, míg a kormánypártok a munkavállalók érdekeit nézik.
Ha azt mondják, hogy 4 millió szegény él az országban, miért követelik, hogy vasárnap is lehessen vásárolni?
- kérdezte még az MSZP-sektől, akik persze a házszabály alapján nem tudtak erre válaszolni.
A Jobbik kitüntetné a bevándorlók elfogóit
Z. Kárpát Dániel, a Jobbik frakcióvezető-helyettese a kormány legújabb kedvenc témájáról, a bevándorlókról beszélt. Keményebb fellépést sürgetett ellenük. Először is a debreceni menekülttábort záratná be a párt, ahová „nem jönniük kellene a migránsoknak, hanem elmenniük”. Z. Kárpát egy alkalommal „felfegyverkezett hordának” nevezte a migránsokat, akik a múlt héten botrányt okoztak a táborban.
A Jobbik azt is javasolja, hogy a déli határon a bevándorlók ellen védekező mezőőröket és például Toroczkai László ásotthalmi jobbikos polgármestert tüntesse ki a kormány. A kerítés feladatát ugyanis most ők látják el, amikor elfognak bevándorlókat.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter erre csak annyiban reagált, hogy a legfrissebb szerint az idén 71 871 jogszerűtlen határátlépést regisztráltak. Szijjártó a kormány álláspontját ismertette ezután, a Jobbikra konkrétan semmit nem reagált.
Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője szintén a bevándorlókról beszélt. Szerinte egyértelművé vált, hogy
a gazdasági bevándorlókat nem befogadni kell, hanem meg kell állítani a határoknál.
Ezért húzza fel minél gyorsabban a kerítést a kormány. A Jobbikot annyiban megdorgálta a Rogán, hogy a párt nem támogatta a kerítés felhúzását lehetővé tévő törvénymódosítások sürgősségi tárgyalását.
Rogán és Szijjártó is röviden kitért a vasárnapi görög népszavazásra. Szerintük a görögök arról döntöttek, hogy elutasítják az IMF megszorító politikáját, amit a magyarok már 2010-ben megtettek.
A parlament ülése szavazásokkal folytatódik, döntenek például az olimpia megrendezéséről, illetve az e-kártya bevezetéséről. A képviselők emellett a jegybank felügyelő bizottságát is megválaszthatják a nyári szünet előtt. Természetesen mindenről beszámolunk a későbbiekben is.