Magas szenna tartalom miatt RANONG elnevezésű tea filtert vontak ki a kereskedelmi forgalomból 15 európai tagállamban, köztük Magyarországon is - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.
A riasztás július 31-én érkezett az Európai Unió élelmiszerekre és takarmányokra vonatkozó gyors veszélyjelző rendszerén (RASFF).
A thai származású, szenna tartalmú terméket RANONG márkajelzéssel, három féle variációban (alma, krizantém, zöld tea) egy holland nagykereskedőn keresztül hozták forgalomba a tagállamokban.
A termékvisszahívásban érintett Ranong Herbal Infusion Green tea 24 x 20 g (minőségmegőrzési idő: 2017.09.02; Lot: 11732) ; Ranong Herbal Infusion Chrysanthemum tea 24 x 20 g (minőségmegőrzési idő: 2017.09.04; Lot: 11731) és Ranong Herbal Infusion Appel tea 24 x 20 g (minőségmegőrzési idő: 2017.09.02; Lot: 11730) elnevezésű élelmiszereket a fogyasztók a vásárlás helyére visszavihetik.
A dán hatóság által a teakeverékben mért szenna növény hatóanyagának értéke többszörösen meghaladja az emberi egészséget veszélyeztető mennyiséget. A kifogásolt termék esetében 1 db filter hozzávetőlegesen 41,6 mg hidroxianntracén glikozidot tartalmaz szennozid B-ben kifejezve. Felnőtteknél az ajánlott maximális dózis 15-30mg/nap. 12 év alatti gyermekeknek fogyasztása nem ajánlott.
A nyomonkövetési vizsgálat jelenleg még tart. A hatóság kéri a fogyasztókat, hogy aki – akár üzletben, akár webáruházon keresztül – vásárolt a fenti azonosítókkal ellátott termékből, az ne fogyassza el.
Vigyázni kell vele
A szennát hatóanyagainak köszönhetően erős hashajtóként használják. A szenna cserje megszárított levelét és termését alkalmazzák gyógyászati célokra.
A Házipatika szerint túl nagy mennyiségben és tartósan nem szabad alkalmazni, mert erős hashajtó. Az alkalmazásakor fellépő hasfájás oka leggyakrabban a túladagolás.
Fogyasztása mellett a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel a kiszáradás veszélyének csökkentése miatt ajánlott.