Még több fiatal térhet haza állami segítséggel

2015.08.14. 09:40
Bővítheti a kormány a fiatal szakemberek hazacsábítására alapított Gyere haza, fiatal program keretét. A vérfrissítés az eddigi jelek szerint ráfér a programra, az eddig 100 millió forintos költségvetésű program ugyanis mindösszesen tizenegy fiatalt tudott hazacsábítani.

Újabb forrásokkal támogatná a kormány az eddig 100 millió forintos költségvetéssel működő Gyere haza, fiatal elnevezésű, eddig kísérleti stádiumban lévő programot, amelynek célja, hogy külföldre költözött magyar szakembereket csábítson haza, írta a pénteki Magyar Nemzet. A program részeként biztosítják a hazatéréshez szükséges repjegyet, segítenek a munkakeresésben, valamint egy évig havi százezer forintos lakhatási támogatást is folyósítanak.

Az LMP-s Szél Bernadett és Ikotity István kérdésére Tállai István államtitkár közölte, hogy a programra már több, mint kétezren regisztráltak. Ez a szám azonban nem reprezentatív, ugyanis már az állások böngészése is regisztrációhoz kötött. Az aktív résztvevők száma ettől egy árnyalatnyival szerényebb, ugyanis konkrét csatlakozási kérelmet eddig 177-en nyújtottak be, ebből 170 munkavállalót közvetítettek ki, akik közül 11-en kaptak állást valamelyik partnercégnél, úgyhogy a várt tömeges hazatérési hullám egyelőre várat magára, de a robbanást attól is várják, hogy a keret bővítésével a célcsoportot is bővítenék. 

Tállai András szerint ezekből a számokból még nem lehet messzemenő következtetéseket levonni, hiszen egy hazatérés folyamata pont olyan időigényes, mint egy kiköltözésé, és a munkáltató döntése is hónapokat vehet igénybe. Ennek ellenére jelezte, hogy a kormány készen áll támogatni a programot az eddigi 100 milliós keretösszegen felül.  

Tállai kitért arra is, hogy a Gyere haza, fiatal programot megvalósító Országos Foglalkoztatási Közhasznú Nonprofit (OFA) Kft. összesen nettó 1,55 millió forintot használhat fel idén online-PR tevékenységekre, amiből június 30-ig nettó 930 ezer forintot költöttek el. A kommunikáció azért is fontos, mert nem sokan tudják, hogy a diploma nem alapfeltétele a jelentkezésnek, már egy szakképesítés is elég a regisztrációhoz.

Czomba Sándor munkaerő-piaci államtitkár a program áprilsi indulásakor azt nyilatkozta, hogy összesen 350 ezer magyar dolgozik tartósan külföldön, ám nem reprezentatív felmérések alapján ennek csupán tíz százaléka tervezi a tartósan más országban az életét. A kiutazók körülbelül fele egy év múlva hazatér, mert nem találja meg külföldön a számítását, így érdemes a programmal próbálkozni.

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint az eddigi 100 milliós keret nagyjából ötven fiatalnak képes segítetni a hazatérésben. A tárcavezető szerint a program legfőbb célja, hogy  a kivándorolt fiataloknak színvonalas munkát biztosítsanak, és ezáltal egzisztenciát tudjanak teremteni maguknak itthon.