A magyar kormánynak nem kellett a németek segítsége
Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere egy német tévéműsorban azt mondta, hogy a politikai üldözöttek befogadása vallástól, származástól függetlenül jogi és erkölcsi kötelesség. Magyarország ennek a kötelességnek eleget is tesz, és az utóbbi években több ezer muszlimot fogadott be, idézte az MTI.
A válság nem magyar, hanem európai probléma, és a magyar kormány ugyan "keményebb" megoldásokkal igyekszik hozzájárulni annak megoldásához, de mindenben betartja az uniós és a nemzetközi jogi előírásokat, mondta.
Balog szerint különbséget kell tenni üldözöttek és az Európai Unióba a jobb élet reményében igyekvő emberek között, és minden tagországnak biztosítani kell a lehetőséget, hogy eldöntse, befogad-e embereket az utóbbi csoportból, vagy máshogy oldja meg munkaerő-szükségleti, népesedési gondjait.
Az utóbbi hónapok fejleményeiről szólva kiemelte, hogy 200 ezer ember "rohanta le" az országot. A röszkei határátkelőnél szerdán történtekkel kapcsolatban hangsúlyozta: "Nem mi támadtuk meg ezeket az embereket, hanem ők akartak olyasmit tenni, ami Magyarországon és Európában törvényellenes".
Magyarországon nem tartották a mértéket
Ugyanebben a műsorban Thomas de Maiziere német belügyminiszter hangsúlyozta: helyes törekvés a külső határok védelme, de ügyelni kell a "mértékre, a módszerre, az eszközökre és az arányosságra", ez pedig nem sikerült.
![Rendőrök és a Terrorelhárítás egységei a Röszkei átkelőhelynél a szerdai összecsapások alatt.](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/991/9915/99156/9915675_9bed94c01e528f16e99e70e414ae66a5_wm.jpg)
Hozzátette: nyilvánosan és nem nyilvánosan a németek számos alkalommal ajánlottak segítséget, azzal a céllal is, hogy ne érhesse bírálat a menedékkérőket befogadó állomásokat, táborokat, de a magyar fél nem élt ezekkel a lehetőségekkel.
A német belügyminiszter szerint az is világos, hogy a menekültválságot kiváltó problémák természetesen nem Magyarországon keletkeztek.