Minden napra egy mese!
További Belföld cikkek
- Tombol az influenzajárvány, több kórházban is látogatási tilalmat vezettek be
- Kikapott a kormánypárti jelölt, független képviselő került be az önkormányzatba Sátoraljaújhelyen
- Viharlos szélre, hófúvásra és nagyon sok hóra figyelmeztetett a Magyar Közút
- Két magyar túrázó rekedt a szlovén Kamniki-Alpokban, nem tudják kimenteni őket
- Demszky Gábor: Olyan, mintha még a Kádár-rendszerben élnénk
Nem tudom, van-e összefüggés a Rogán Antal-vezette új propagandaminisztérium 2,3 milliárdos költségvetésével vagy mindez csak a véletlenek gonosz összjátéka, de szombaton megjelent az Emmi honlapján a magyar népmesekincs terjesztéséről szóló kormányzati cselekvési program.
Minden este népmese – Tegyünk együtt a magyar népmesekincs terjedéséért!
ez a címe és az alcíme, a lényege meg az, hogy
- az iskolákban népmesék terén képzettebb tanárokra,
- új segédanyagokra és az olvasókönyvekben szereplő mesék szakmai átgondolására,
- mesemondó versenyekre,
- mesemondó szakemberek képzésére,
van szükség.
- Na meg a mesélés, mesehallgatás népszerűsítésére és új, a témába vágó kutatásokra.
A stratégia cél:
a hagyományos magyar népmesekincs minél szélesebb körű beépítése a köznevelésbe és a felsőoktatásba, a kötelező és fakultatív oktatás-képzések keretében kulturális, művelődési szerepének erősítése.
Én még nem olvastam olyan kormányzati cselekvési tervet, ami arról szólt volna, hogy
a mesei fantasztikum képes kiragadni a realitásból, ezáltal fejleszti az asszociatív, a fogalomalkotási és az absztraháló készséget,
de az új tervnek kétségkívül felsejlenek az előképei. Ha például valaki pár évvel ezelőtt azt mondta volna, hogy
- államosítani fogják a magánnyugdíj-pénztári befizetéseket,
- akár csak ötlet szinten felmerül a paksi hulladék kezelésére 17 éve gyűlő százmilliárdok egyéb célokra elköltése,
- egy kormánybiztos veheti meg az egyik országos kereskedelmi tévét anélkül, hogy ezen bárki különösebben fennakadna,
- egy ország veheti olcsóbban a boltokban a cukrot és az étolajat, mint amennyibe az előállítása kerül, anélkül, hogy az adóhatóságot ez a legcsekélyebb mértékben érdekelné
azt azonnal a realitástól elszakadt fantasztának nyilvánítottuk volna. És akkor most azt, hogy a kormány nyelvstratégiai intézetet hozott létre, hagyjuk is.
De félre a publicisztikai felhangokkal, és koncentráljunk a tervre! Én például örülök, hogy felmerült a
Különösen a természettudományi és a rendészeti felsőfokú képzésben, valamint a központi államigazgatásban, a szolgáltatócégek ügyfélszolgálatain és a Békemenetek résztvevői körében látok komoly perspektívát
az egyéni identitás megteremtésében és formálásában, helyreállításában.
Ebben ugyanis, miként a népmesei cselekvési program helyesen és pontosan világít rá,
a nyelv, a hagyomány, vagy kulturális ismeretek átadása mellett a szóbeliségben élő egyszerűbb és bonyolultabb narratív struktúrák, mint azt a fél évszázada zajló nemzetközi kutatások (narratív elméletek, filozófiai gondolatrendszerek), valamint egyes pszichológiai megközelítések (pl. a narratív pszichológia, narratív terápia, az egyre elterjedtebb trauma terápia) eredményei is mutatják, döntő szerepet játszanak.
Kevesen vitatkoznának azzal, hogy egy kiadós össznemzeti meseterápiából mindannyian csak profitálnánk. És a mesecselekvési program alkotói tényleg senkit se akarnak az Óperencián innen hagyni (kiemelések az eredetiben):
A népmese társadalmi vonatkozásai kapcsán figyelembe kell venni a külhoni magyar nemzetrészeket, hiszen a legtöbb kiváló mesemondó ezekről a területekről származik. A műfaj ezen túlmenően pedig rendkívül alkalmas a szociálisan rászorult gyermekek, köztük a hátrányos helyzetű roma lakosság oktatására, oktatásba való bevonására akár formális, akár informális kereteken belül.
Hogy a szociálisan rászoruló roma lakosság népmesei oktatásának formális keretei a kormány szerint mit jelent, arra van egy tippem (szociális ellátás helyett népmese-könyvek?). Mindenesetre arra a rövid időre, ami a Kormányzati Népmese-ügyi Tudományos Intézet megalakulásáig hátra van, fogadják szeretettel Szécsi Magda meséjét a cigányasszonyról és az ördögről, Orsós Teréz képeivel.