Nagyon nem akarják a budapestiek a Városliget beépítését
További Belföld cikkek
- Orbán Viktor bejelentéseket tesz, majd személyesen válaszol az újságíróknak
- Tisztázta a kormány, hogy mikor kell fizetni a személyi igazolványért
- Reagált a kormány az Orbán Viktor elleni feljelentésre
- Tovább nőtt a Fidesz–KDNP előnye a Tisza Párttal szemben egy új közvélemény-kutatás szerint
- Újabb pert indítana a Jókai utcai házomlásban életveszélyesen megsérült balettművész
A 200 milliárd forintos városligeti építkezésről az Ipsos Zrt. készített reprezentatív közvélemény-kutatást, a Levegő Munkacsoport megbízása alapján januárban 500 budapesti lakos véleményét kérték ki.
Urbanisztikai álom vs. fák
A múzeumnegyed megépítésére tavaly ősszel mondta ki a végleges igent a kormány, és azóta a munkálatok egy távolabbi helyszínen, a Szabolcs utcai kórház helyén az Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központ építésével el is kezdődtek.
A beépítések miatt szeptemberben tüntetést tartottak, amelyen mintegy 20 ezer támogató aláírást vittek a parlamentbe. A projekt vezetője, Baán László legutóbb a múlt héten tartott nyílt vitában mondta el érveit a saját maga által urbanisztikai álomnak tekintett tervek mellett, de a rendezvény közönsége inkább azzal értett egyet, hogy a beruházás évtizedekre tönkre fogja tenni a ligeti fák jelentős részét.
Akárhogy csűrték-csavarták a kérdezőbiztosok, a válaszokból egyértelműen kitűnt:
A válaszadók háromnegyede egyetértett azzal a megfogalmazással, hogy a Városligetben ne létesítsenek új építményeket, de a cég megerősítésként kifordítva is feltett két hasonló kérdést. Az „egyetért-e azzal, hogy a Városligetben egy jelentősen kibővített múzeumi-kulturális negyedet alakítsanak ki számos új épülettel” kérdésre 64 százalék mondott nemet, egy harmadik változatra pedig 55. Tehát a beruházások ellenzőinek aránya 75 és 55 százalék között volt, míg a támogatóké 40 és 23 százalék között.
Amikor pedig úgy tették fel a kérdést, hogy a Ligetben kizárólag a meglévő leromlott zöldfelületek, játszóterek, sportterületek, sétányok felújítására van-e szükség, ismét a válaszadók háromnegyede válaszolt igennel. Azzal pedig szinte kivétel nélkül mindenki egyetértett, hogy a jelenlegi infrastruktúra felújításra szorul.
A budapestiek számára egyértelműen a Városliget a legkedveltebb fővároson belüli látogatási célpont.
A kutatásban részt vevők több mint háromnegyede (76 százalék) azt állította, tavaly járt is ott. A Margitszigetre és a budai Várra ennél jóval kevesebben voltak közelről kíváncsiak, 66, illetve 61 százalékuk látogatott oda, a Népligetet, a Kopaszi-gátat és a Normafát pedig 30-40 százalék kereste fel.
A megkérdezettek a tervek szerint betelepítendő intézményeket sem nagyon tudják elképzelni az új helyen.
De nem népszerű a Vár kormányzati hivatalokkal való megtöltése sem: mindössze 16 százalék tartja jónak az elképzelést, hogy a Miniszterelnökség, a Belügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium a Várba települjön.
Elsöprő támogatása van viszont az Ipsos szerint az újabb zöldterület kialakításának.
85 százalék értett egyet azzal, hogy a Nyugati pályaudvar épülete mögött, a Podmaniczky utca mellett a vágányok lefedésével új másfél kilométer hosszú parkot alakítsanak ki.