Nemcsak terrortámadásba, a korrupcióba is bele lehet halni

2016.04.28. 11:09
A korrupt magyar egészségügy állapotának sok haláleset lehet a következménye, de közvetlen egészségkárosodást is okozhat. Hadházy Ákos, az LMP politikusa szerint a tavalyi kórházi eszközbeszerzés például a dolgozók egészségét veszélyeztetheti. De súlyosan.

Ezer sebből vérzik az eredetileg 9 milliárdos (végül közel 50 milliárdosra duzzadt) „egészségügyi eszközök energia-megtakarítást célzó beszerzése” névre keresztelt KEOP-projekt – jelentette ki Hadházy Ákos.

2015 májusában írták ki, öt nap volt véleményezésre, majd rohammunkában próbálták a hatalmas fejlesztést véghezvinni, elképesztő közbeszerzési és elképesztő szakmai módszerekkel. Az NFM által diktált tempó akkora volt, hogy a nagy gyártócégek, mint a Siemens és GE nem bírta gépekkel, így volt olyan kórház, ahova egyszerűen nem jutott már CT vagy röntgen.

Hadházy Ákos a 14. korrupcióinfóján elmondta, szerinte teljesen érthetetlen közbeszerzési szerkezettel, kartellgyanúsan, horribilis drágán történtek a beszerzések. Ez annyira feltűnő, hogy a Gazdasági Versenyhivatal is kénytelen volt lépni. Az Index is beszámolt róla, hogy vélhetően valamelyik versenytárs feljelentése nyomán a GVH „házkutatást” tartott a beszerzésben résztvevő cégek központjában. A hivatal 21 cégre csapott le, de volt olyan cég is, amelyik megúszta a kartellgyanú miatt indult ellenőrzést.

Teljesen érthetetlen, hogy ekkora csomagnál miért nem központi tendert írtak ki – mondta Hadházy hozzátéve, hogy a Szócska Miklós egészségügyi államtitkár által indított "egészségügyi reform" egyetlen valódi eleme a kórházak központosítása volt. Ennek az volt a célja, hogy a nagy volumenű közbeszerzéseken jelentős árengedményt érjenek el.

Most viszont több mint 60 kórház pályázott külön-külön. Az esetek 98 százalékában egyetlen ajánlat érkezett be, a kórházak ebből „választhattak". A pályázatok nem nyíltak, hanem meghívásosak voltak, de itt is három ajánlatot kellett bekérni. Azonban a bekért három ajánlatból kettő be sem adta a pályázatát. Hadházy szerint ennek a konstrukciónak lett az eredménye, hogy minden pályázatnál jelentősen meghaladta az ár az ismert piaci árat. Sok helyen 100 százalékkal árazták túl az amúgy is több tíz, vagy százmilliós gépeket. Ez azonnal láthatóvá válik azokon a helyeken, ahol becsült értéket is megadtak a pályázatban.

Azt is tudni kell, hogy egy röntgen, pláne egy CT cseréje nem olyan, mintha egy asztalt kicserélnénk – mondta az LMP-s politikus. A CT és a röntgen veszélyes üzem, sugároz, ezért komoly tervezési és engedélyeztetési eljáráshoz kötött, elvileg. Ezzel szemben – a kapkodás miatt – több információ is érkezett Hadházyhoz arról, ahol minden engedély nélkül cseréltek készüléket.