Akár atomkatasztrófát is okozhatott volna, ahogy a paksi fűtőelemeket kivitték az országból
Jogsértő módon szállíttathatta ki az Orbán-kormány a 2003-as paksi üzemzavarban megsérült fűtőelemeket Oroszországba, az Európai Bizottság emiatt indított vizsgálata a kötelezettségszegési eljárás megindítását megelőző pilot fázisban van – tudta meg a Népszabadság.
Az új fejlemény a paksi bővítés engedélyezésére is hatással lehet, mivel a lap szerint rávilágít arra, hogy az atomerőmű nukleáris hulladékának elhelyezése megoldatlan.
Nem volt kizárható a spontán láncreakció lehetősége
– ez a legerősebb megállapítás annak a fideszes vezetésű parlamenti vizsgálóbizottságnak a jelentésében, amely a 2003-as paksi üzemzavart elemezte.
A reaktortartály tisztítása során megsérültek az atomerőmű üzemanyagát tartalmazó fűtőelemek, gőzrobbanás történt, radioaktív sugárzás került a környezetbe, nukleáris baleset is bekövetkezhetett volna. Az akkor ellenzékben lévő Fidesz lelkesen kapcsolódott be a vizsgálatba, ám a jelentés elfogadását megakadályozta – emlékeztet a lap.
Paksi Atomerőmű: Ez pánikkeltés!
Az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. délután közleményt adott ki a sajtóhírekkel kapcsolatban, amiben azt írja, hogy a 2014-ben lefolytatott művelet "a legnagyobb körültekintéssel, teljesen biztonságosan és jogszerűen történt."
Egyúttal pedig "minden, a művelet veszélyességét felnagyító, a közvélemény megfélemlítésére vagy pánikkeltésre alkalmas hamis állítást határozottan visszautasít" a cég.
A paksi atomerőmű és a tisztítási műveletet végző cég szerződését azóta sem hozták nyilvánosságra.
A 2003-as esemény nyomán kialakult helyzetet jól jellemzi, hogy a 2-es számú reaktort évekre le kellett állítani, a megsérült üzemanyag-kazettákat pedig csak 2013-ra tudták szállítható állapotba hozni.
Magyarország 2014 nyarán vasúton kijuttatta a sérült fűtőanyagot a háborúban álló Ukrajnán keresztül Oroszországba, tudva, hogy a részlegesen kiégett fűtőanyag fegyveresek kezébe kerülve vagy egy bombatámadás esetén többországnyi területet veszélyeztethet.