Eörsi Mátyás először kérte a kormány jelölését, majd visszautasította
További Belföld cikkek
- Szökni próbált Vizoviczki László korábbi belső embere, de nem jutott messzire
- OMSZ: A krónikus betegek még az ünnepek előtt szerezzék be szükséges gyógyszereiket
- Kiderült, meddig lesznek nyitva a budapesti piacok karácsonykor
- Felkészülten várják a megnövekedett ünnepi forgalmat a Liszt Ferenc repülőtéren
- Orbán Viktor elárulta a nagy titkot: így győz majd a Fidesz 2026-ban
A Demokratikus Koalíció közleményben jelentette be, hogy
Eörsi Mátyás visszautasítja a kormány jelölését a Community of Democracies főtitkári posztjára.
Mint írják, erről a DK tagja levélben tájékoztatta Szijjártó Péter külügyminisztert. Eörsi a döntését azzal indokolta, hogy
a demokrácia megerősödéséért küzdő globális nemzetközi szervezet élén nem állhat hitelesen olyan személy, akit egy, a demokratikus intézményrendszer lerontásában elhíresült kormány jelöl.
Eörsi levelét teljes terjedelmében itt olvashatja.
A politikus pár hónapja még nem volt ilyen finnyás, augusztus elején a Facebookján magyarázta meg, hogy mivel a 18 tagállamot tömörítő szervezet vezetőségében dolgozik, megpályázza a főtitkári pozíciót - a jelölést azonban hivatalosan a kormánynak kell megtennie, és ezt meg is tette.
Az üggyel kapcsolatban Szijjártó Péter külügyminiszter Indexnek akkor azt mondta, hogy
[Eörsi] kérdezte, szerintem reális-e, hogy őt jelöljük, én meg mondtam, hogy persze. Elmentem a miniszterelnökhöz, mondtam, hogy szerintem ez jó ötlet, ő meg mondta, hogy a rendszerváltoztatásban szerzett érdemeket akkor is tiszteletben kell tartani, ha azóta sok mindenben nem értünk egyet. Úgyhogy a magyar kormány most Eörsi Mátyást fogja jelölni főtitkárnak. Aki DK-tag, mint számomra kiderült.
A külügyminiszter Eörsi lépésére reagálva magához képest visszafogott közleményt adott ki:
Eörsi Mátyás maga kérte, hogy a Kormány fontolja meg az ő jelölését a Demokráciák Közössége főtitkári posztjára. A kormány - a nyilvánvaló belpolitikai nézetkülönbségek ellenére - úgy döntött, hogy támogatja a kérést, tekintettel arra, hogy sokkal jobb ha egy magyar tölt be vezető pozíciót egy nemzetközi szervezetben, minthogyha nem. Arról a tényről, hogy Eörsi Mátyás a saját maga által kért támogatást utasította vissza, sarkos véleményünk van, ugyanakkor a tényt elfogadjuk.
Hogy Eörsi visszalépése után kit jelöl majd a kormány a posztra, egyelőre nem tudni. Amíg kiderül, olvassák el cikkünket azokról az ellenzékiekről, akik pozíciót vagy más segítséget kaptak a kormánytól.