Mennyire polgári Orbán szavazótábora?
További Belföld cikkek
- Leugrott egy férfi hétfő hajnalban a budapesti repülőtér galériájáról
- Egy ideig még rácsok mögött marad a „Lakatos Márk-ügy” gyanúsítottja
- Magyar Péter: Lárifári, áldatlan kutyakomédia
- Karácsony Gergely leszögezte, hogy nem hagynak magára senkit, két új helyszínen segítenek
- Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyét is elérte a madárinfluenza
A magyar szavazók pártpreferenciáját és ideológiai választását vetette össze egy most készült kutatás, amelyet az Index is megkapott. A magyar nemzet politikai értékrendje című felmérést Naszádos Péter közgazdász készítette, aki korábban politikai stratégiai tanácsadóként dolgozott.
Az október végén készült kutatás, amely majdnem reprezentatív (az 1200-as minta a telefonnal rendelkező szavazókat fedi le, tehát majdnem az egész magyar társadalmat), nemcsak azt kérdezte meg a választóktól, kire szavaznának, hanem hogy a a felkínált 9 ideológia közül (konzervatív, jobboldali, polgári, konzervatív baloldali, szociáldemokrata, baloldali, balliberális, liberális) melyikbe sorolná magát legszívesebben.
A pártpreferencia-vizsgálat ugyanarra a következtetésre jutott, mint a többi nagy kutatóintézet. Figyelemre méltó, hogy a Kétfarkú Kutyapárt is elért 4 százalékot a teljes népességet vizsgálva:
- Fidesz: 26%
- MSZP: 12%
- Jobbik: 10%
- DK: 4%
- Kétfarkú Kutyapárt: 4%
- LMP:3%
- Együtt:2%
- Párbeszéd (P): 1%
- Liberálisok:1%
Az ideológiák támogatottsága szerint pedig a magyarok 25 százaléka jobboldali, 22 százaléka konzervatív baloldali, 21 százalék polgári, 13 százalék konzervatív, 8 százalék szociáldemokrata.
A meglévő pártok és ideológiák viszonyát vizsgálva válik igazán érdekessé a kutatás, amely a következő fontosabb következtetésre jutott:
- A Fidesz-KDNP jelenleg már nem mondható polgári pártnak. Szavazóinak 65 százaléka jobboldalinak, 20 konzervatívnak mondja magát, és csak 15 százalék vallja magát polgári gondolkodásúnak.
- A jobboldali szavazók másik fele a Jobbik táborát erősíti. (78 százalékuk jobboldalinak, 22 százalékuk konzervatívnak mondja magát).
- Az LMP-sek közül senki nem vallotta magát a baloldalhoz közelinek (68 százalék polgárinak, 32 százalék konzervatívnak.)
- A Kétfarkú Kutyapárt szavazói a legvegyesebbek. Nincs konkrét ideológia, ami a pártot meghatározza. 25-25 százalék mondja magát konzervatív baloldalainak, illetve szociáldemokratának, 23 százalék polgári, de a relatív többség, 27 százalék nem tudja/nemakarja magát sehová besorolni.
- Az MSZP a másik leginkább vegyes ideológiájú párt. A legerősebb bázissal a szociáldemokraták rendelkeznek itt (43 százalék), 32 százalék konzervatív baloldalinak, 17 pedig simán baloldalinak vallja magát.
- A DK-sok szinte fele-fel arányban vallják magukat konzervatív baloldalinak és balliberálisnak (48-52).
A többi pártnál olyan kicsi a minta, hogy az eredményeket mérsékelten érdemes csak vizsgálni. A legérdekesebb - és az új pártot alapítani akaróknak nyilván ez egy fontos jelzés -, hogy milyen ideológiát választottak azok, akik nem tudtak, nem akartak pártot választani (a bizonytalanok nem kicsi táboráról van szó).
A pártot választani nem tudok táborát 73 százalékban polgári és konzervatív baloldali szavazók alkotják (37 és 36 százalék). "Ez a két tábor értékrendjében és világlátásában egyre közelebb kerül egymáshoz.
A polgáriak a Fideszben, a konzervatív baloldaliak pedig az MSZP-ben csalódtak.
Viszont nagy aktivitást és szavazási hajlandóságot mutatnak, ha valaki képes megszólítani őket" - véli a kutatás.
A kutatás szerint a magyar nemzet 96 százaléka egyértelműen be tudta sorolni saját magát valamilyen értékrend mentén, vagyis tudja, miért szavaz, vagy nem szavaz egy adott párt mellett.
A kutatás egyik konklúziója, hogy a polgári szavazók elhagyták a Fideszt, és a pártot választani nem tudok közé vonultak.
A Fidesz talán legnagyobb szerencséje, hogy ezt a polgári tábort a jelenlegi pártok közül egyik sem képes megszólítani
- írta a kutatás.