Ombudsman: Elszaporodtak a természetromboló autóversenyek

2017.05.05. 13:46

Súlyos természetkárosítás történt egy engedély nélküli autóversenyen április 29-én, ezért a jövő nemzedékek szószólója hatékony hatósági fellépést sürget - írja az MTI. 

Dr. Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója közleményben hívta fel az illetékes hatóságokat, hogy tegyenek meg minden lehetséges és szükséges intézkedést a károkozók kilétének megállapítására, a természetkárosításért viselt felelősségük maradéktalan érvényesítésére.

Megszaporodtak

Az ombudsmanhoz érkező panaszokból is megállapítható, hogy az utóbbi években elszaporodtak a különböző olyan autóversenyek és rallyk, amik természetvédelmi területet érintenek.

Legutóbb a Dél-Mezőföld Tájvédelmi Körzet Szedresi Ős-Sárvíz részén, NATURA 2000 területen ismeretlenek több mint 50 terepjáróval - engedély nélkül autóversenyt rendeztek. A terepjárók által hagyott nyomvályúk az ős-gyep réteken, a vízfolyások és a holtágak medrében az őshonos növényzet pusztulását okozták, valamint a tevékenység a költési, fiókanevelési időben a réti sas védőzónáját is érintette és megsértette. A Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóság bűncselekmény gyanúja miatt feljelentést tett a rendőrségen, és értesítette a természetvédelmi hatóságot is.

18194795 1425314724178545 4936598637603080998 n tak tak
Fotó: Facebook

Nem képes megvédeni magát

A jövő nemzedékek szószólója felhívta az érintett hatóságok figyelmét, hogy hatáskörükben tegyenek meg minden lehetséges és szükséges, jogszabály szerinti intézkedést a károkozó személyének megállapítására, valamint az önmaga védelmére nem képes természet és a környezetért való felelősség maradéktalan érvényesítésére.

Az ombudsman felhívta a természetvédelmi kezelőt arra, hogy amennyiben a hatósági eljárások révén sikerül azonosítani a károkozót vagy károkozókat, tegyen lépéseket a polgári jogi kártérítési felelősség érvényesítésére is. Ennek érdekében azt javasolja a Duna-Dráva Nemzeti Park Igazgatóságnak, hívják fel a természetkárosodással érintett területek tulajdonosait a környezet védelméről szóló törvény szerinti kártérítési igény érvényesítésére, a környezetért való felelősség teljessége (büntetőjogi, közigazgatási jogi és polgári jogi) érdekében - írja a közlemény. 

Az ombudsman szerint a nemzet közös öröksége védelmének, fenntartásának és megőrzésének alkotmányos kötelezettsége alapján kiemelten fontos, hogy az eljáró hatóságok különös figyelemmel és körültekintéssel járjanak el, hatékonyan alkalmazva a jogszabályok alapján lehetővé tett jogkövetkezményeket.

"A következetes hatósági fellépés visszatartó ereje biztosíthatja egyedül, hogy a jövőben a hasonló természetkárosítások és jogsértések megelőzhetőek legyenek" - fogalmazott Dr. Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója.