Útvesztőben a szuperkórház új betegei

2007.07.04. 14:49
Az Állami Egészségügyi Központ (ÁEK) vasárnap óta négy kórház feladatait látja el a fővárosban több helyszínen, a betegek elsősorban kezelőorvosuktól értesülhetnek, hol kaphatnak szakellátást. A Róbert Károly körúti szuperkórházban könnyű eltévedni, a betegirányító fiatalok sem ismerik az épületet. Az online kórházmutató egyelőre nem naprakész, bár néhány héten belül frissítik az adatbázist. Az új intézményrendszer csak augusztus elejére készül el véglegesen, a MÁV Kórház átépítését ugyanis még nem fejezték be.

Vasárnaptól az Állami Egészségügyi Központ (ÁEK) vette át a Honvédelmi Minisztérium, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium egészségügyi intézményeinek, valamint az Országos Gyógyintézeti Központ (Szabolcs utcai kórház) és két budapesti MÁV kórház feladatait. A kormány januárban döntött az új intézményrendszer létrehozásáról, melynek célja a több minisztériumhoz tartozó, széttagolt struktúrájú intézmények helyett egy egységes állami fenntartású központ létrehozása.

Az ÁEK felügyeletét így a honvédelmi miniszter látja el, aki meghatározta az intézmény vezetőinek feladatkörét. Szilvásy István főigazgatónak - Szilvásy György titkosszolgálati miniszter testvére - kell biztosítania például a működéshez szükséges tárgyi és informatikai feltételeket, be kell szereznie a hatósági engedélyeket, és szerződést kell kötnie az Országos Egészségbiztosítási Pénztárral (OEP). Úgy tudjuk, ez utóbbi hétfőn meg is történt. Feladatai közé tartozik továbbá, hogy 120 napon belül öt évre szóló szakmai tervet készítsen az ÁEK-nak.

Vannak még betöltetlen állások

Az ÁEK három fővárosi helyszínen kezdte meg működését, ezek a Róbert Károly körúton a volt Honvédkórház és a Podmaniczky utcában a volt MÁV Kórház, a krónikus ellátásban részt vállal a budai MÁV Kórház is. A Podmaniczky utcai épületek átépítésének határideje július 10., így az átadásig három osztály, a szülészet-nőgyógyászat, az onkológia, és a kardiológia betegeit a Szabolcs utcai kórházban látják el.

Az ÁEK súlyponti kórház: a XIII. kerületi lakosok minden szolgáltatását igénybe vehetik, egyes szakterületeken a III., IV., V., VI., XIV., XV., és XVI. kerület lakosai is kapnak egészségügyi ellátást. Az intézmény sürgősségi osztályához tartozik Észak-Pest, az ellátást a Róbert Károly körúti telephelyen, a volt Honvédkórházban nyújtják.

Szilvásy István hétfőn az MTI-nek azt mondta, hogy az ÁEK 2950 embert foglalkoztat, 110 álláshely azonban még betöltetlen. A korábbi összintézményi létszám 5400 volt. A vezetői helyekre a honvédelmi miniszter nyílt pályázatot írt ki, így választották főigazgatónak Szilvásy Istvánt, a tudományos és stratégiai fejlesztésért felelős főigazgató-helyettes Drávucz Sándor lett, a katonai főigazgató-helyettesi posztot Grósz Andor nyerte el, a rehabilitációs főigazgató-helyettes feladatait Svéd László látja el.

Elszámozták a liftek gombjait

Szilvásy István elmondta azt is, hogy az ÁEK-ban és a BM Kórházban fiatalok segítenek a betegeknek az eligazodásban, a BM Kórházból pedig kisbuszok szállítják az ÁEK-be azokat a betegeket, akik nem értesültek arról, hogy itt megszűnt a járóbeteg-ellátás. Az egyik betegirányító fiatal kérdésünkre arról számolt be, hogy hétfőn mindössze 4-5 ember volt, aki más intézmény helyett a BM Kórházba ment, de a betegek általában tájékozottak voltak, még a kisbuszok használatára sem volt szükség.

A MÁV Kórházban hétfőn még tapasztalható volt némi fejetlenség, de szerdán már betegirányító fiatalokkal sem találkoztunk, a betegfelvételen pedig naprakész információval tudtak szolgálni arról, hogy melyik osztály hol működik. Megkérdeztünk több beteget is, mindegyiküket kezelőorvosuk vagy háziorvosuk küldte az intézménybe, és meg is kapták az ellátást, néhányan panaszkodtak csak a megszokottnál hosszabb sorban állásra.

A Honvédkórház márciusban megnyílt új épületének bejáratánál rögtön egy csapat egyenpólós fiatal áll, ők segítik az eligazodást, azonban a betegek szerint még ők sincsenek teljesen képben, hol találhatóak az osztályok. Folyamatosan meglepetést, többeknek bosszúságot okoz, hogy elszámozták a liftek gombjait, elfelejtették feltüntetni a magasföldszintet, így ha például valaki a második emeletre akar menni, a lift az elsőn kiteszi őt.

Kóválygó betegek, kedves orvosok

A betegek itt is teljesen elégedettek az ellátással, többen megjegyezték, hogy az orvosok kifejezetten kedvesek voltak velük, örülnek továbbá annak is, hogy tiszta és esztétikus környezetbe járhatnak orvoshoz, még ha sokat is mászkálnak épületen belül, mire megtalálják a rendelés helyszínét. A legtöbben a vizitdíj befizetésének módját kifogásolták, a négy automata ugyanis nem működik, és viszonylag sokat kell sorban állni a regisztrációs pultoknál.

Az átmeneti időszak után, várhatóan július közepén az ÁEK tájékoztató kampányt indít, ami elsősorban a XIII. kerületi lakosokra fókuszál. Az intézmény véglegesen azonban csak augusztus elejéig rendezkedik be, ez vonatkozik a MÁV Kórház frissen felújított osztályaira is.

A július elsejétől érvényes változásokról így egyelőre nem kapott részletes tájékoztatást a lakosság, de az OEP honlapján működő online kórházmutató, ami a kórházak területi ellátási kötelezettségét tartalmazza, sem ad megfelelő eligazítást arról, hol lehet igénybe venni az egyes szakellátásokat, mivel az adatbázisa nem frissült a vasárnap életbe lépett változásokkal. Az ÁEK helyett még mindig annak a négy kórháznak a neve szerepel, melyek utódjaként megkezdte működését az új intézményrendszer.

Két hét múlva jönnek a részletek

Az adatbázisban szereplő, Budapestre vonatkozó információt az ÁNTSZ Közép-magyarországi Regionális Intézete szolgáltatja. Kérdésünkre Csaba Károly regionális tiszti főorvos elmondta, hogy egy ideig még maradnak az eddigi elnevezések, ezzel akarják ugyanis megkönnyíteni az eligazodást. Szerinte néhány hetet mindenképpen ki kell várni ahhoz, hogy a köztudatban bármit is jelentsen az ÁEK, addig azonban egyszerűbb a MÁV Kórház vagy a Honvédkórház elnevezéseket használni.

Az ÁEK-nál, az ÁNTSZ Országos Tisztifőorvosi Hivatalánál és az OEP-nél egyébként meglepetést okoztunk észrevételünkkel, mindhárom helyen megjegyezték, hogy bár nem feladatkörük, de megpróbálnak lépéseket tenni az adatbázis frissítése érdekében. A stratégia így nem tűnik különösebben tudatosnak, de az ÁEK már elindította weboldalát, amin várhatóan részletes tájékoztató szerepel majd az ellátás rendjéről, egyelőre azonban egyes menüpontokhoz még nem tartozik tartalom. Nem találtuk nyomát annak az információnak sem, ami egyébként az épületben kifüggesztve olvasható, hogy számos szakrendelés ideiglenesen csak a délelőtti műszakban működik.