Tojt a kormány a korrupcióellenes ötletekre

2008.12.12. 15:34
Lényegében megszűnt a kormány Antikorrupciós Koordinációs Testülete, mert a civilek és a szakértők kiléptek belőle. Hiába dolgoztak ugyanis, ezt állítják, mert javaslataikat nem vették figyelembe, a kormány nem tett semmit.

"Az Antikorrupciós Koordinációs Testület kiüresedett, munkája jelentéktelenné vált" - indokolták civilek és szakértők a kilépésüket a kormány által létrehozott Antikorrupciós Koordinációs Testületből. A kilépők közt van a Transparency International, a Társaság a Szabadságjogokért és Hack Péter jogász is.

A kormány 2007 májusában hozta létre a testületet, mert "a Köztársaság Kormánya a rendelkezésére álló eszközökkel folyamatosan tesz lépéseket a társadalmi jelenségként azonosítható korrupció visszaszorítása érdekében." Egy másik szempont volt, hogy "a korrupció elleni tevékenység 2007-ben új lendületet vegyen, az alkalmazható eszközök és módszerek körén belül pedig az eddigiekhez képest nagyobb hangsúlyt kapjanak a jogi szabályozáson túli eszközök és a megelőzés általános szempontjai."

A civileket és kormányzati szereplőket ugyanolyan arányban tömörítő csoport 2008 elejére készítette el vaskos jelentését (.doc fájl) a korrupciós helyzetről és a tennivalókról. Ezután viszont nagy lett a csend, állítja Hack Péter. A jogász azt mondta, a jelentés - tudomása szerint - nem került a kormány elé, és azóta érdemi munkát sem folytatott a testület.

Ezt erősíti meg a Transparency International közleménye is. "A testület működése kiszámíthatatlanná vált, nem az ügyrend szerint elfogadott módon funkcionál. Mindemellett a kormány a mai napig nem fogadta el a testület által jóváhagyott Stratégiát és Cselekvési Tervet" - áll a közleményükben.

"Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium sajnálattal vette tudomásul, hogy a Transparency International (TI) és a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) úgy döntött, hogy éppen akkor lép ki az Antikorrupciós Koordinációs Testületből (AKT), amikor a Kormány már többször foglalkozott a korrupció elleni Stratégiával és Cselekvési Tervvel, és ennek nyomán, a miniszterelnök felkérésére, a tárca dolgozik az átfogó, radikális korrupcióellenes javaslatcsomag kidolgozásán. Draskovics Tibor néhány hete informális megbeszélésen az AKT tagjaival egyeztetett a korrupció elleni hatékony fellépés érdekében, arról, hogy a testület munkája miként lehet még hatékonyabb, és hogyan érhető el mielőbb kézzelfogható eredmény ezen a területen" - közölte az Index megkeresésére Horváczy Emese szóvivő.

A testület

A testület felkért tagjai a civil szektorból Finszter Géza kriminológus, a Társaság a Szabadságjogokért szervezettől Dénes Balázs elnök, Hack Pétert, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam és Jogtudományi Karának oktatója, Farkas Ákos, a Miskolci Egyetem tanára, a Magyar Jogászok az Európai Büntetőjogért Egyesület elnöke, illetve Lengyel László, a Pénzügykutató Zrt. elnöke, valamint a Transparency International egy delegált tagja. A kormány részéről az egészségügyi miniszter, a gazdasági és közlekedési miniszter, az igazságügyi és rendészeti miniszter, az önkormányzati és területfejlesztési miniszter, a pénzügyminiszter és a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszterei voltak a testületben.