Jégzselé és elemlámpa: szüljünk otthon biztonsággal!

2007.11.13. 01:09
Európa legszigorúbb otthon szülési törvényének tartják a magyar bábák és a Társaság a Szabadságjogokért az egészségügyi tárca otthonszülést szabályozó javaslatát. A tárca mintha defenzívába kényszerült volna: múlt hét óta azt hangsúlyozza, hogy ez még nem a végleges verzió. De miről beszélünk valójában? Az Index megszerezte a javaslatot, és véleményeztette egy bábával.

„A tervezett otthon szülés a várandós akaratából és tájékozott, írásos beleegyezésével az otthonában történő, az általa választott, e tevékenységre működési engedéllyel rendelkező szülész-nőgyógyász szakorvos és szülésznő által levezetett szülés” – így kezdődik a tárca októberben elkészített törvényjavaslata. Máris egy hibával: az otthon szülés nemzetközi irodalma szerint már a megfogalmazás is számít: míg a kórházi orvos vezeti, addig a bába kíséri a szülést, azaz lehetőleg nem avatkozik be a természetes folyamatba.

A tárca szerint az otthon szülés egyik legfontosabb tervezett feltétele, hogy szülész-nőgyógyász szakorvos legyen jelen. Ez a TASZ szerint ellentétes az európai normákkal; Angliában általános orvos van a háttérben (de nem a szülésnél), a cseh törvény szerint választani lehet, hogy a kitolási szakban két bába, egy bába és egy szülésznő, vagy egy bába és egy orvos legyen jelen. A többi ország szabályozása szerint kizárólag bába van jelen.

Otthoszülés-licenc

Az otthonszülés hívei szerint egyébként ebből is látszik, hogy a tárca figyelmen kívül hagyta a nemzetközi irodalmat, és nem sikerült megértenie, mi is az otthonszülés lényege. Míg a szülész sok helyen időzített bombaként tekint a várandósra, a kórházi gyakorlat szerint pedig a szülés során bajokat kell elhárítani, és beavatkozásokkal segíteni a folyamatot, addig az otthonszülős bábák bíznak a nő testében és a természetben, nem avatkoznak be fölöslegesen, ám ha kell, mentőt hívnak.

A tárca szerint a jelenlévő szülésznőnek tízéves gyakorlattal kell rendelkeznie, és szükség van „újszülött újraélesztésében és ellátásában megfelelő gyakorlattal rendelkező” gyerekorvosra. Aki azonban otthon szülésben vesz részt, annak értenie kell az újraélesztéshez és az újszülött ellátásához, gyerekorvos pedig a kórházban se látja azonnal a babát (hétvégén pl. csak egy-két nap csúszással). A törvényjavaslat írói megjegyzik, hogy egyszer majd bevezetik az „otthonszülés licencet”, amivel szülésznők is „vezethetnek” szülést, de hogy ezt ki, mi alapján, mikortól adja, arról nincs szó. A javaslat rendezné az otthonszülést végzők státuszát, és a terhességet azzal az orvossal kísértetné végig, akivel a nő szül majd.

Ha barna, az a baj, ha szőke, az a baj

Az is szerepel a tervezetben, hogy a szülés higiénés feltételeit az ÁNTSZ határozza meg, és a szülést vezetők ellenőrzik, de hogy mikor (a kiírt időponttól kezdve naponta, vagy a szülés beindulásakor?), arról itt sincs szó. A terhesség végén a „várandós költségére” elvégeztetnek egy ultrahangot, hogy mehet-e az otthon szülés.

Nem szülhetne otthon 35 feletti nő. Habár az ötven évvel ezelőtti szülészeti tankönyvben ez még többé-kevésbé megállta volna a helyét, ma, amikor kitolódott a gyerekvállalás aligha. Rh-negatív nő azért nem szülhet otthon, mert az anti-D-gamma-globulin a tárca szerint csak kórházban hozzáférhető. Szakértők szerint viszont külföldről három nap alatt eddig is behozta a Farmafutár, csak szabályozni kéne, hogy könnyebben lehessen otthon is hozzájutni. A tárca – az átlagos nőknek kedvezve – kikötné, hogy a nő testsúlyindexe milyen tartományban lehet, tehát túl kövér vagy túl sovány nőnek kórházban a helye.

Többen furcsállják azt a listát is, amelyben felsorolják, hogy milyen kellékek kötelkezőek az otthon szülésnél. Az nem derül ki, hogy mi van a sürgősségi táskában (oxigénpalack?), de részletesen írnak arról, hogy kémcsövek kellenek vérvételhez, többféle alvadásgátlóval és szállítóeszközzel. Ha azonban már ezek használatára és vérszállításra van szükség, az régen nem otthon szülés, hanem sürgősen kórházat igényel.

Nem lehet otthon szülni elemlámpa és jégzselé nélkül, és veszélyeztetjük az újszülöttet, ha nincs a háznál mérleg. A tényleg nélkülözhetetlen hősugárzót viszont a tervezet jegyzői kifelejtették a sürgősen beszerzendő tárgyak közül.

Az otthon szülőnek félórányi távolságra kell laknia a kórháztól (ma az otthon szülést végző bábáknál ez 15-20 perc). Kizáró ok minden olyan anyai betegség, ahol az orvos felvetette a császár lehetőségét. Tavaly Magyarországon csaknem minden harmadik nő császárral szült; az orvosok részben a perektől való félelmükben gyakrabban nyúlnak ehhez az eszközhöz, és a várható legkisebb probléma felmerülése esetén is ezt javasolják. „Ha elsőre szül a nő, és magzata négy kiló fölött van, nem szülhet otthon, holott egy kicsi nőnek már egy háromkilós baba is nagy, önmagában a súlyt nézni butaság” – nyilatkozta az egyik, neve elhallgatását kérő – bába.